JavaScript چه تفاوتی با جاوا ، HTML و PHP دارد؟

جاوا اسکریپت (JavaScript) یک زبان برنامه‌ نویسی است که در طراحی سایت از آن برای تعاملی کردن صفحات وب استفاده می‌شود. به طور دقیق‌تر، جاوا اسکریپت چیزی است که به یک صفحه وب، زندگی می‌بخشد و با تزریق عناصر تعاملی و انیمیشن‌های متعدد، باعث جذاب شدن هر چه بیشتر صفحه می‌گردد. اگر قبلا در صفحه اصلی سایتی از باکس جست و جو استفاده کرده‌اید، یا در سایتی دیگر به صورت متنی و زنده نتایج یک بازی فوتبال را دنبال کرده‌اید، به احتمال زیاد در حال تماشای نتیجه‌ استفاده از جاوا اسکریپت بوده‌اید.

JavaScript و جاوا چه تفاوت هایی دارند؟

بر خلاف اسم این دو، جالب است بدانید که جاوا اسکریپت و جاوا عملا دو زبان برنامه نویسی کاملا متفاوت هستند که هر دو در سال ۱۹۹۵ میلادی توسعه داده شدند.

جاوا یک زبان برنامه‌ نویسی شی گرا است و این یعنی این زبان می‌تواند به صورت کاملا مستقل، در یک محیط ماشینی اجرا شود. جاوا یک زبان برنامه نویسی قابل‌ اعتماد و همه کاره است که در اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل اندروید و سیستم‌های سازمانی که حجم عظیمی از داده را انتقال می‌دهند (به خصوص در زمینه سرمایه‌گذاری)، از آن استفاده می‌شود. از جاوا در عملکردهای نهفته تکنولوژی‌هایی که از اینترنت اشیا بهره می‌گیرند هم استفاده می‌شود. 

از طرف دیگر، جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌ نویسی متن‌ محور است و می‌تواند به عنوان بخشی از یک اپلیکیشن مبتنی بر وب، فعالیت کند. در سال ۱۹۹۵ (سالی که جاوا اسکریپت توسعه داده شد) توسعه‌ دهندگان قصد داشتند JavaScript را تبدیل به سمبل احترامی برای جاوا کنند؛ اما جاوا اسکریپت بنا به دلایلی، راه دیگری را پیش گرفت و به عنوان یکی از سه ستون اصلی توسعه و طراحی وب (دو تای دیگر HTML و CSS هستند)، کارش را ادامه داد. بر خلاف اپلیکیشن‌های مبتنی بر زبان جاوا که لازم است قبل از اجرا شدن در یک محیط مبتنی بر وب، حتما گردآوری شوند، جاوا اسکریپت به منظور ادغام با HTML طراحی و ساخته شده است. تمامی مرورگرهای محبوب و شناخته شده از زبان جاوا اسکریپت پشتیبانی می‌کنند و بسیاری از آن‌ها، دست شما را برای عدم استفاده از این زبان، باز می‌گذارند.

javascript

استفاده از JavaScript

چیز فوق‌العاده‌ای که در مورد JavaScript وجود دارد، این است که شما لزوما قرار نیست نحوه نوشتن آن را برای استفاده در وب کد خود بلد باشید؛ چرا که شما می‌توانید تعداد زیادی کد جاوا اسکریپت از پیش نوشته شده را به صورت کاملا رایگان در اینترنت پیدا کنید. تنها کاری که باید بکنید، کپی و سپس Paste کردن کد مورد نظر، در جای درست وب‌سایت است. 

جاوا اسکریپت یک زبان ترجمه شده است، بنابراین هیچ برنامه مخصوصی برای ساخت یک کد قابل‌ استفاده، لازم نیست. یک ادیتور متن ساده مثل نوت‌پد در ویندوز، همه آن‌ چیزی است که برای نوشتن جاوا اسکریپت نیاز دارید.

جاوا اسکریپت در مقابل HTML

HTML و JavaScript کاملا متفاوت هستند و هر دوی آن‌ها دارای تعاریف واحد خود هستند. HTML یک زبان نشانه‌گذاری شده در طراحی وب است که برای تعریف کردن محتوای استاتیک صفحه وب طراحی شده است. به واسطه این زبان برنامه نویسی است که یک صفحه وب، ساختار پایه‌ای خود را پیدا می‌کند. با این حال جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است که برای انجام وظایف پویا (مثل انیمیشن و باکس جست و جو) در داخل یک صفحه طراحی شده است.

جاوا اسکریپت در داخل صفحه‌های HTML هم قابل اجرا است و در اغلب موارد، چندین و چند بار از آن استفاده می‌شود. اگر شما در حال کد نویسی هستید، با قرار دادن کدهای جاوا اسکریپت خود در فایل‌های مجزا، دسترسی به آن‌ها را بسیار آسان‌تر خواهید کرد. به دنبال این موضوع، به راحتی و با قرار دادن برچسب‌های مختلف، می‌توانید کدهای JavaScript را به صفحه HTML خود لینک کنید. با اضافه کردن یک برچسب اختصاصی به داخل صفحات مختلف، می‌توانید از یک کد، چندین بار در صفحات مجزا استفاده کنید.

جاوا اسکریپت در مقابل PHP

PHP یک زبان سمت سرور (Server Side) است که برای کار کردن با وب از طریق تسهیل انتقال داده‌ها از سرور به اپلیکیشن و برعکس، طراحی شده است.

سیستم‌های مدیریت محتوا مثل دروپال و وردپرس از PHP استفاده می‌کنند؛ استفاده از PHP این امکان را به کاربران می‌دهد که آزادانه مقاله‌ای را نوشته، آن را در پایگاه داده ذخیره کرده و سپس به صورت آنلاین منتشر کنند.

PHP با اختلاف زیاد نسبت به بقیه، پر استفاده‌ترین زبان سمت سرور برای اپلیکیشن‌های تحت وب به حساب می‌آید؛ اما با کمی آینده‌نگری، می‌توان گفت که این زبان در آینده توسط زبان دیگری به اسم Node.jp به چالش کشیده خواهد شد؛ Node.js نسخه‌ای از جاوا اسکریپت است که شباهت‌هایی با PHP دارد و در عین حال، ساده‌تر از آن است.

اگر دوست دارید بیشتر با مباحثی مثل JavaScript یا استفاده از زبان‌های برنامه نویسی در طراحی وب آشنا شوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله‌های لیداوب در زمینه طراحی وب را دنبال کنید.