Frontend presets در لاراول 5.5

لاراول در نسخه جدید خود یعنی لاراول 5.5، که یک نسخه LTS است، تغییرات زیادی روی قابلیت frontend ایجاد کرده است. پیشرفت‌های جدیدی که این فریم ورک محبوب PHP را بسیار قدرتمند‌تر از پیش خواهد کرد. در ادامه با لیداوب همراه باشید تا شما را با این تغییرات و پیشرفت‌ها آشنا کنیم.

Frontend چیست؟

اصطلاح frontend به طراحی‌هایی گفته می‌شود که با استفاده از ابزارهایی مانند جاوااسکریپت، بوت استرپ، CSS ،HTML وابزاری از این دست انجام می‌شود.

در لاراول 5.3 ابزارهایی مانند Vue.js وBootstrsp داخل خود فریم ورک تعبیه شده بودند، که به برنامه نویس اجازه می‌داد تا ایده برنامه خود را با استفاده از آخرین ابزارها پیاده سازی کند.

اما حالا و با به روزرسانی لاراول 5.5 اگر کسی نخواهد از این دو ابزار استفاده کند، یک دستور پیش فرض artisan به شما ارائه شده که از طریق آن می‌توانید حالت پیش فرض لاراول را با ابزار react جایگزین کنید یا ابزار Bootstrap را به تنهایی به کار ببرید. همچنین تنظیم این دستوردرحالت none امکان حذف حالت‌های پیش‌فرض را برای توسعه دهنده فراهم می‌کند.

حالت پیش فرض react در frontend لاراول 5.5

تنظیم حالت پیش فرض react با استفاده از دستور artisan به صورت زیر امکان پذیر است:

php artisan preset react

پس از اجرای این دستور ابزار react با حالت پیش فرض لاراول یعنی vue.js جایگزین خواهد شد.این جایگزینی شامل تمام تنظیمات میکس پیش‌فرض، کامپوننت‌ها و فایل‌های مرتبط هم می‌شود.

حالت پیش‌فرض bootstrap در frontend لاراول 5.5

اگر بخواهید از هیچ ابزار جاوا اسکریپت استفاده نکنید و فقط Bootstrap CSS را حفظ کنید، تنظیم حالت پیش‌فرض به Bootstrap به در شما می‌خورد.

php artisan preset bootstrap

این دستور برای کسانی که قصد دارند تنظیمات جاوااسکریپت خود را جایگزین کنند و یا برنامه‌های PHP که نیازی به جاوااسکریپت ندارند، طراحی شده است.

حذف ابزارهای vue و bootstrap در frontend

گزینه پیش‌فرض نهایی در frontend، تنظیم آن در حالت none است که تمام حالت‌ها را از frontend حذف می‌کند:

php artisan preset none

نتیجه گیری

اضافه کردن ابزار‌ها برای کار با قابلیت frontend در لاراول است، پس اگر بخواهید فریم ورک دیگری اضافه کنید ابتدا بایستی حالت none را اجرا کنید و سپس شروع به اضافه کردن ابزار‌های خود کنید.

برچسب ها