CSS3 چیست و چه مزایایی دارد؟

در مقاله امروز در لیداوب، قصد داریم به معرفی اجمالی زبان CSS و امکانات نسخه‌های آن به ویژه نسخه CSS3 بپردازیم. با ما همراه باشید.


کاربرد CSS 

CSS در کنار HTML دو زبان نشانه ‎گذاری در طراحی سایت هستند که برای استایل دادن به ظاهر وب‎ سایت‌ها جهت نمایش در مرورگرهای وب مورد استفاده قرار می‌گیرند. CSS مخفف عبارت cascading style sheet به معنای برگه‌های استایل آبشاری است، به این معنا که با استفاده از این زبان می‌توان استایل، کلاس یا هر چیزی که به یک برگه CSS داده شده است را روی عناصر فرزند نیز اعمال کرد. برتری CSS نسبت به دیگر زبان‌های Style Sheet در این است که شما می‌توانید استایل یا ظاهر یک داکیومنت را با چندین برگه CSS طراحی کنید.

تاریخچه CSS

اولین نسخه Css نسخه Css1 بود که در ماه دسامبر سال ۱۹۹۶ توسط کنسرسیوم تعیین استانداردهای وب منتشر شد. از این نسخه برای تعیین نوع فونت، تعیین تراز متن، تعیین فاصله عناصر، ایجاد لیست‌ها، تعیین اندازه فضای اشغالی توسط تگ‌ها و همچنین تعیین حاشیه برای آن‌ها استفاده می‌شد. نسخه Css1 برخی امکانات ضروری برای استایل دادن به ظاهر عناصر یک صفحه وب مانند تعیین رنگ‌ها، تعیین تصویر پس زمینه و رنگ متون آن‌ها و تعیین مکان یک تگ برای قرار گرفتن در سمت چپ یا راست را شامل نمی‌شد.

دومین نسخه زبان Css که همان Css2 بود در سال ۱۹۹۸ معرفی شد. این نسخه امکانات جدیدی را که طراحان وب به آن نیاز داشتند را به همراه داشت. امکاناتی مانند ایجاد کادرهایی که عناصر دیگر را در بر بگیرند، تعیین مکان آن‌ها در جهات مختلف، ایجاد Selectorها، ادغام فایل‌های Css و بسیاری موارد دیگر از آن جمله بودند.

CSS3 چیست و چه امکاناتی دارد؟

CSS3 آخرین نسخه زبان CSS است که دارای امکانات بیشتری نسبت به دو نسخه قبلی است. در Css3 نوعی دسته بندی روی قابلیت‌های مختلف صورت گرفته است که هر قسمت را از قسمت‌های دیگر مجزا می‌کند. با اینکه برخی از امکانات Css3 توسط برخی از مرورگر‌های قدیمی پشتیبانی نمی‌شود ولی به واسطه امکانات خوبی که داراست، توانسته است جایگاه خوبی در بین طراحان وب به دست آورد.

برخی از امکاناتی که در نسخه Css3 در نظر گرفته شده است شامل ایجاد متن‌های چند ستونی، ایجاد حاشیه‌های گرد، تعیین میزان شفافیت عناصر، استفاده از رنگ‌هایی که در مد‌های HSLA ،HSL ،RGBA تعریف شده‌اند و ایجاد ساید برای متن‌ها است. همچنین، ویژگی‌هایی نظیر سایه دار کردن متن‌ها، ایجاد شیب در عناصر، انحنا دادن به لبه‌های کادرها، استفاده از چند تصویر پس زمینه به عنوان بک گراند، ایجاد افکت‌های حرکتی روی عناصر صفحه وب، ایجاد طرح بندی‌های شبکه‌ای و موارد دیگر از دیگر قابلیت‌های منحصر به فرد نسخه Css3 است.

بهترین مزیت استفاده از نسخه سوم زبان CSS این است که می‌توانید بدون استفاده از تصاویر با کیفیت بالا، یک قالب وب عالی با استفاده از تکنیک‌های جدید اضافه شده به آخرین نسخه CSS طراحی کنید.

با ظهور نسخه CSS3 و HTML5 انقلابی در طراحی وب صورت گرفته است. امروزه اکثر مرورگر‌های جدید و استاندارد از قابلیت‌های ارائه شده توسط CSS3 و HTML5 پشتیبانی می‌کنند و طراحان وب می‌توانند از این دو زبان جدید به راحتی استفاده کنند و وب سایت‌هایی با ظاهر عالی بدون استفاده از جی کوئری و فتوشاپ طراحی نمایند.

مقالات کاربردی CSS3 در لیداوب:

مقالات کاربردی لیداوب در زمینه‌های CSS3 و HTML5 مثال‌های خوبی از انجام کارهای جذاب با این دو زبان در طراحی سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.