در حال بارگزاری ...

۶ فریم ورک جاوا اسکریپتی برتر سال ۲۰۱۷

توسط سعید هوشیار
آخرین به روز رسانی سه شنبه 11 آذر 1399

در دنیای طراحی وب، امروزه شاهد تغییرات بسیاری زیادی هستیم. یکی از این تغییرات مربوطه به فریم ورک‌های جاوا اسکریپت است که برای توسعه وب مورد استفاده قرار می‌گیرند. با لیداوب همراه باشید تا در

در دنیای طراحی وب، امروزه شاهد تغییرات بسیاری زیادی هستیم. یکی از این تغییرات مربوطه به فریم ورک‌های جاوا اسکریپت است که برای توسعه وب مورد استفاده قرار می‌گیرند. با لیداوب همراه باشید تا در این مقاله از لیداوب، ۶ فریم ورک برتر جاوا اسکریپتی در سال ۲۰۱۷ را برای شما معرفی کنیم.


آشنایی بیشتر با ۶ فریم ورک جاوا اسکریپت

زبان جاوا اسکریپت و فریم ورک‌های متعددی که دارد، کار را برای هر توسعه‌ دهنده‌ی وب هم راحت و هم گاهی در انتخاب سخت کرده است. در این مقاله سعی داریم برترین فریم ورک‌های جاوا اسکریپتی در سال ۲۰۱۷ را برای شما معرفی کنیم تا بتوانید یک آشنایی اولیه را با آن‌ها داشته باشید.

۱.  Angular.js 

فریم ورک جاوا اسکریپتی و انگولار جی اس

Angular.js که یک فریم ورک جاوا اسکریپتی محبوب و قدرتمند است که جهت استفاده و توسعه‌ی برنامه‌های SPA یا برنامه‌های تک‌صفحه‌ای (زمانی که تمامی مطالب و بخش‌های یک وب‌سایت یا هر برنامه تحت وب، در یک صفحه قرارگرفته و نمایش داده می‌شود) در پروژه‌های کوچک و بزرگ مورداستفاده قرار می‌گیرد.
امکان اتصال داده به‌صورت دوطرفه یا Data Binding و نیز ویژگی تزریق وابستگی یا Dependency injection، ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های Angular.js است که امکان برنامه‌نویسی را برای توسعه‌دهندگانش راحت‌تر و سریع‌تر کرده است.

آشنایی بیشتر:

۲.  Node.js

فریم ورک جاوا اسکریپتی و نود جی اس Node.js که یک فریم ورک جاوا اسکریپتی جدید نیست درواقع یک پلتفرم یا فضایی است که قرار است کدهای جاوا اسکریپتی را روی سرور برای ما اجرایی کند. این پلتفرم بر اساس یک موتور جاوا اسکریپتی گوگل که به نام V8 معروف است، طراحی‌شده است که هر چه سریع‌تر باعث کامپایل و اجرای کدهای جاوا اسکریپتی می‌شود. امروزه شرکت‌های بزرگی همچون Yahoo، Mocrosoft و ... از Node.js استفاده می‌کنند. یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌هایی که Node.js دارد، استفاده از روش non Blocking I/O است که در این روش هر اتصالی که کاربر با سرور ایجاد کند، درواقع یک رویداد تعریف خواهد شد. درواقع در اینجا ما فقط Thread داریم اما تمامی درخواست‌ها به‌وسیله رویدادها مدیریت می‌شوند درصورتی‌که در حالت معمول شما برای هر اتصالی که با سرور برقرار می‌کنید، یک Thread ایجاد می‌شود و تا زمانی که به درخواست شما پاسخ داده نشود، آن Thread بازخواهد بود.
لذا بر این اساس یکی از بهترین موقعیت‌هایی که می‌توان از Node.js استفاده کرد، وب‌سایتی است که شما بازدیدکننده بسیار زیادی رادارید که قرار است به ازای هر اتصال یک Thread شکل بگیرد و سرور شمارا به آسمان هفتم بچسباند پس ما از حالت رویداد محوری که Node.js در اختیار ما قرار می‌دهد، می‌توانیم به راحتی استفاده نماییم.

آشنایی بیشتر:

۳. React.js

فریم ورک جاوا اسکریپتی و ری اکت جی اس

 React.js یک فریم ورک جاوا اسکریپتی که امروزه فیس‌بوک و اینستاگرام که ازجمله مهم‌ترین و پر‌طرفدارترین شبکه‌های اجتماعی هستند، از آن استفاده می‌کنند و البته توسعه React.js نیز بر عهده کاربران و مدیران این دو شبکه اجتماعی است. نکته‌ی مهم در این فریم ورک این است که در الگوی طراحی MVC، این فریم ورک عهده‌دار بخش V یا View است که مربوط به نمایش اجزا و به‌نوعی اینترفیس خواهد بود. سه خصوصیت کلیدی که در این فریم ورک جاوا اسکریپتی قابل‌مشاهده است، استفاده از:
الف: JSX (یک جایگاه که قرار است کدهای html در آن قرار بگیرند و طبق یک سری قوانینی که وجود دارد، تبدیل به کدهای جاوا اسکریپتی شوند).
ب: virtual DOM که در زمان به‌روزرسانی داده‌ها، فقط بخش‌هایی از UI یا رابط کاربری را تغییر می‌دهد که به‌روزرسانی شده‌اند لذا مقوله سرعت در اینجا خودش را به ما نشان می‌دهد.
ج: تکنولوژی React Native که برای طراحی قدرتمند و باکیفیت اپلیکیشن‌های اندروید و IOS مورداستفاده قرار می‌گیرد.

آشنایی بیشتر:

۴.  Vue.js

 Vue.js که یکی از برترها در حوزه فریم ورک جاوا اسکریپتی است. Vue.js دارای الگوی معماری MVVM یا Model-View-ViewModel است. این فریم ورک جاوا اسکریپتی خود نیز به‌نوعی ترکیبی از مهم‌ترین ویژگی‌های دو فریم ورک جاوا اسکریپتی برتر به نام‌های Angular.js و React.js است. کدهایی که در این فریم ورک نوشته می‌شوند علاوه بر سادگی نسبت به فریم ورک‌های دیگر کوچک‌تر بوده که می‌توان از آن ویژگی سرعت را نتیجه گرفت. در اینجا هم همچون Angular.js، خاصیت اتصال داده به‌صورت دوطرفه مشاهده می‎شود. نکته مهم دیگری که در این فریم ورک جاوا اسکریپتی مشاهده می‌شود، خاصیت Design Flexibility یا انعطاف‌پذیری در طراحی است که با شما خیلی با انعطاف عمل کرده و شمارا ملزم به چگونگی کار با آن نمی‌کند که البته عیب‌ها و مزیت‌های خودش را نیز دارد.

۵.  Ember.js

فریم ورک جاوا اسکریپتی و امبر جی اس  Ember.js نیز یک فریم ورک جاوا اسکریپتی است که متن‌باز بوده و دارای الگوی طراحی MVC است. امروزه Ember.js دارای رقابت شدیدی با Angular.js و React.js دارد و این شاید نشایت گرفته از دو ویژگیِ مهمی است که در داخل Ember.js وجود دارد و به نوعی درون دو فریم ورک جاوا اسکریپتی موجود نیز است.
انتقال داده در Ember.js به‌صورت دوطرفه است که یادآور خاصیت Data Binding در Angular.js است.
اگر کمی به بالا بروید و درباره React.js مطالعه کنید، خواهید دید که دومین ویژگی مهمی که برای این فریم ورک جاوا اسکریپتی برشمرده‌ایم، استفاده از نوع خاصی DOM است که باعث ایجاد سرعت بیشتری درون React.js می‌شود. حال Ember.js نیز به‌گونه‌ای در رندر کردن UI عمل می‌کند که ازلحاظ شباهت دست‌کمی از عملیات React.js ندارد. ارائه به‌روزرسانی‌های منظم و بهره‌گیری از ماژول‌های قدرتمند از گروه پشتیبانی به شما نشان خواهد داد که در یادگرفتن آن تنها نبوده و به‌راحتی می‌توانید مشکلات خود را حل کنید.

۶.  Meteor.js

فریم ورک جاوا اسکریپتی و میتیور جی اس Meteor.js که آخرین فریم ورک جاوا اسکریپتی برتر است که قرار است به شما معرفی کنیم. Meteor.js متولد سال ۲۰۱۲ است و به صورت متن‌باز است ضمن اینکه معماری قابل‌استفاده در آن به‌صورت MVVM است. اگر دوست دارید که طراحی اپلیکیشن‌های موبایل و وب را در دست بگیرید، این فریم ورک جاوا اسکریپتی می‌تواند گزینه‌ بسیار خوبی باشد. نکته‌ی خوبی که در این فریم ورک مشاهده می‌کنیم این است که شما برای توسعه اپلیکیشن‌های خود و یا وب‌سایتی، فقط با زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت سروکار دارید.
همان‌طور که از قدرت این فریم ورک پیداست، باید دارای ماژول‌ها و امکانات زیادی درون خودش باشد که کار را برای توسعه‌دهندگانش آسان و سریع خواهد کرد.
شما با استفاده از این فریم ورک جاوا اسکریپتی می‌توانید برای توسعه Front-end و Back-end اقدام کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله درباره ۶ فریم ورک جاوا اسکریپتی صحبت کردیم که هرکدام اگر موفق بوده‌اند و امروزه طرفدار و پشتیبانی‌های زیادی را دارند، قطعا به خاطر ویژگی‌های خاص هر کدام است که امروزه کاربرد دارد و شما می‌توانید به‌وسیله هرکدام از این ویژگی‌ها، یک فریم ورک جاوا اسکریپتی را برای توسعه‌ی وب انتخاب نمایید.
اینکه کدام بهتر است بستگی به هدف شما دارد حال برای مطالعه بیشتر درباره فریم ورک‌های جاوا اسکریپتی می‌توانید به لیداوب مراجعه کرده و با آگاهی دقیق درباره هر فریم ورک جاوا اسکریپتی و ویژگی‌های آن، دست به انتخاب بزنید.

دیدگاه ها

دیدگاه ها : 0


متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

رایگان

اشتراک گذاری در
سورس خرید و فروش ارزهای دیجیتال
ثبت امتیاز
2 (6 رای)

   لطفا صبر کنید ...