5 فریم ورک برتر php سال 2016

php محبوب ترین زبان برنامه نویسی سمت سرور (server side) در دنیاست که به صورت متن باز یا open source می باشد که فریم ورک های متعددی دارد.  


شاید خیلی ها این سوال براشون پیش بیاد که این زبان توسط چه کسی یا چه شرکتی پشتیبانی و مشکلاتش بر طرف میشه  که در جواب این سوال باید بگم مردم ! مطمئن باشد اگر مشکلی گزارش بشه در سریع ترین زمان ممکن توسط خود مردم حل میشه و در این چند سال اخیر هم به خوبی اونو توسعه دادن که آخرین ورزن آن php7 است .

php یک زبان برنامه نویسی خام است که هیچ چارچوب مشخصی ندارد و برنامه نویسی با آن کاملا صلیقه ای است ولی امروزه توسعه دهندگان نیاز به ساخت وبسایت های پیچیده و برنامه های وب دارند که مطمئنا اگر بدون چارچوب و ساختاری مشخص کد نویسی کنند حتما به مشکل بر می خورند .

به همین دلیل بعضی از توسعه دهندگان فریم ورک های کاربردی برای این زبان برنامه نویسی ایجاد کردند که در این مقاله قصد داریم 10 تا از برترین های آن در سال 2016 را برای شما معرفی کنیم . 

اگر با مفهوم فریم ورک آشنایی ندارید این مقاله رو بهتون پیشنهاد میکنم : آشنایی با فریم ورک و هدف از استفاده آن  

1. فریم ورک لاراول

لاراول (Laravel) یک فریم ورک با معماری MVC است که توسط  تیلور اوتول (Taylor Otwell) ایجاد شده. طبق نظر سنجی ها این فریم ورک محبوب ترین فریم ورک سال 2016 انتخاب شده است . مزایای ایم فریم ورک به شرح زیر است :

 • ساختاری منظم و کاملا شی گرا
 • قابلیت ماژولار (composer - bundle)
 • معماری mvc
 • بهره مندی از ORM با نام Eloquent با کارایی و انعطاف چشمگیر
 • اجرای آسان روندهای معمول مانند احراز هویت و ارسال ایمیل و ...
 • دارای template engine
 • انجام تست از تمامی بخش ها با دستورات ساده

آشنایی بیشتر با این فریم ورک:

فریم ورک laravel

2. فریم ورک Symfony

فریم ورک symfony  با الهام گرفتن از فریم ورک های تجاری جاوا به یکی از پرقدرت ترن فریم ورک php که توی شرکت هایی بزرگ همچون :PIWIK,OROCRM,Laravel,eZ Publish,Yahoo استفاده شده  است ، تا جایی که فریم ورک قدرتمندی مثل لاراول و zend در بعضی از بخش های خود از سیمفونی استفاده کرده اند. و همچنین سیستم های مدیریت محتوای بی نظیری همچون Drupal  و  php bb و eZ Publish نیز با سیمفونی نوشته شده است.

 • مقیاس پذیر (Scalable)
 • پایدار(Stable)
 • قابلیت استفاده مجدد(Reusable)
 • معماری منسجم و قری (ُSolid Architecture)
 • فراوانی ماژول ها
 • جامعه ای بزرگ و فعال از برنامه نویسان (Big Community)

آشنایی بیشتر با این فریم ورک:

فریم ورک symfony

3. فریم ورک CodeIgniter

یک فریم‌ورک ساده و قدرتمند است. این فریم‌ورک به طور کامل از ساختار MVC پشتیبانی می‌کند و شامل تعداد زیادی کلاس از پیش‌آماده با امکانات بالا است که می‌توان از تمامی آن‌ها استفاده کرد.Codeigniter آزادی بسیاری به توسعه دهندگان میدهد. حجم این فریم ورک تقریبا ۲MG است اما به شما اجازه میدهد که پلاگین های دیگری زمانیکه نیاز به ویژگی های پیچیده تری دارید اضافه کنید.

آشنایی بیشتر با این فریم ورک:

فریم ورک codeIgniter

4. فریم ورک yii2

سرعت عملکرد این فریم ورک نسبت به فریم ورک های دیگر PHP سریعتر خواهد بود. زیرا از تکنیک بارگذاری Lazy( آرام ) استفاده می کند . این فریم ورک کاملا شی گرو مبتنی بر سیستم DR2 ( خودت را تکرار کن ) است. بنابراین شما یک پایه کد بسیار تمیز و منطقی دارید. استفاده از jquery و ajax بسیار راحته چون با yii یکپارچه شده است. همچنین دارای کلاس قدرتمندی به نام  Gii است که برنامه نوسیی شی گرا را تسهیل و نمونه سازی آن سریع است.

آشنایی بیشتر با این فریم ورک:

فریم ورک yii

5. فریم ورک Phalcon

فریم ورک Phalcon توسعه یافته زبان C است .  Phalcon دارای ویژگی هایی نظیر  بارگذاری خودکار جهانی، مدیریت دارایی، امنیت، ترجمه، cash و بسیاری دیگر از موارد را دارد. این فریم ورک دارای مستنداتی است که با مطالعه ان به راحتی میتوانید استفاده کنید. 

آشنایی بیشتر با این فریم ورک:

فریم ورک phalcon

php فریم ورک های کاربردی و خوب دیگری را هم داراست ولی در سال 2016 فریم ورک های بالا رده اول تا پنجم را درا ختیار گرفتند و فریم ورک های CakePHP , Zend , Slim , FuelPHP , PHPixie به ترتیب از چپ به راست رده ششم تا دهم را در اختیار گرفتند .