۴ اصل مهم در طراحی وب

فاکتورهای مهمی وجود دارند که در ایجاد یک وب سایت عالی نقش دارند. در این مقاله از لیداوب به چهار اصل مهم در طراحی وب پرداخته می‌شود که در ایجاد یک وب سایت زیبا و موفق نقش دارند.


در این مقاله به هر یک از این چهار اصل مهم طراحی به تفصیل پرداخته شده و مثال‌هایی هم برای شفافیت هر یک آورده خواهد شد. فکر نمی‌کنم هیچ کدام از این اصل‌ها بر دیگری مقدم و ارجح باشد. همچنان که در مطالعه پیش می‌روید، مفید بودن و کارآمدی آن‌ها برای شما آشکار خواهد شد.

چهار اصل مهم در طراحی وب

اصل اول: مفید بودن

یک وب سایت باید برای کاربران و بازدیدکنندگان خود مفید باشد. برای مثال، همه از تله کلیک بیزار هستند چون اصلا مفید نیست. وقتی وب سایتی مفید بودن خود را اثبات می‌کند، در نزد کاربر اعتبار می‌یابد. وب سایتی که به خوبی طراحی شده باشد نیازهای کاربر را برآورده کرده و هدفی فراتر از ظاهر خوب خواهد داشت. علاوه بر این، یک وب سایت مفید اطلاعات مناسب با کاربر را در اختیار او قرار می‌دهد. شما می‌توانید با ارائه اطلاعات مرتبط، نیازهای کاربر را برآورده کنید.

نمونه اول: وب سایت Informedica

اصل مهم در طراحی وب

بیایید نگاهی به وب سایت Informedica داشته باشیم. اولین چیزی که در صفحه اول مشاهده می‌کنید یک تیتر بزرگ است که می‌گوید: «هوش مصنوعی برای کمپانی‌های مراقبت بهداشتی». این جمله کمی مبهم است اما محصول آن‌ها به صورت کامل در پایین صفحه توضیح داده شده است. تمرکز اصلی وب سایت بر دو چیز است. اول، توضیح اینکه Informedica چه کاری برای صنعت پزشکی انجام می‌دهد و دوم، ترغیب افراد برای زمان بندی یک دمو را هدف قرار می‌دهد. کل وب سایت سهولت و بهتر شدن جریان کاری پزشکی با کمک محصول هوش مصنوعی Informedica را توضیح می‌دهد.

علاوه بر این، دکمه فراخوانی برای زمان بندی تماس هم بسیار تکراری است. این یک ویژگی خوب است چون هیچ دکمه فراخوانی دیگری مثل ثبت نام در وب سایت، وجود ندارد که توجه مراجعه کننده را از دکمه اول منحرف کند. هدف وب سایت Informedica مثل روز روشن است. این وب سایت توضیحی در مورد نحوه کارکرد محصول خود و موارد استفاده خاص از آن را به عنوان بخشی از اطلاعات مورد نیاز کاربر، ارائه می‌دهد.

نمونه دوم: وب سایت Multiplicity Leeds 2016

اصل مهم در طراحی وب

یک نمونه دیگر از وب سایت‌های مفید، لندینگ پیج وب سایت Multicity Leeds 2016 می‌باشد. این صفحه برای یک مراسم یک شبه که توسط کمپانی Foilco برگزار می‌شود، طراحی شده است. هدف این مراسم هنرمندان گرافیست است و صفحه فرود هم مملو از اطلاعات مفید مثل محل و زمان برگزاری مراسم است. آن‌ها به صورت کامل به معرفی ۳ سخنرانی که در مراسم سخنرانی می‌کنند پرداخته و علت انتخاب آن‌ها را توضیح می‌دهند. علاوه بر این، کمی توضیح در مورد میزبان و هدف او از برگزاری این مراسم هم ارائه شده است. گرچه متن زیادی در این وب سایت گنجانده نشده اما اطلاعات به صورت کامل ارائه شده است و هیچ یک از این اطلاعات، نامرتبط و غیر مفید به نظر نمی‌رسد.

اصل دوم: ارتباطات

همه چیز در یک وب سایت به ارتباطات در آن بستگی دارد. از یک دکمه تا نحوه تعامل کاربر با روند خرید، همه زیر مجموعه ارتباطات هستند. لازم است وب سایت شما دارای دستورالعمل‌های شفاف در مورد نحوه پر کردن فرم و ارسال بازخورد در زمان بروز مشکل باشد. یک توضیح کوچک در مورد اینکه چرا فرم خرید از کاربر اطلاعات عجیبی مانند نام مستعار را می‌خواهد در حالی که او فقط قصد خرید یک کتاب را دارد، به ارتباط میان کاربر و سایت کمک می‌کند. زبان ساده و قابل فهم یک فاکتور مهم محسوب می‌شود. علاوه بر این، سلسله مراتب هم نقش مهمی دارد. وقتی روند سلسله مراتبی پیچیده و عجیبی داشته باشید، کاربر گیج شده و با وب سایت شما ارتباط برقرا نمی‌کند.

نمونه اول: وب سایت Iconic Framework

اصل مهم در طراحی وب

برای این که بدانید سلسله مراتب خوب چقدر در ارتباطات اهمیت دارد، صفحه اصلی وب سایت Iconic Framework را بررسی می‌کنیم. در این صفحه، از بالا تا پایین اطلاعات رفته رفته مفصل‌تر می‌شوند. این صفحه ابتدا با یک توضیح کوتاه از محصول شروع می‌شود که یک فریم ورک اوپن سورس برای ساخت اپلیکیشن موبایل است. اگر این اطلاعات برای شما جالب باشد شروع به اسکرول کردن خواهید کرد. در بخش بعدی، در مورد محصول به صورت کمی مفصل‌تر توضیح داده شده و همانطور که پایین‌تر می‌روید، جزئیات بیشتر می‌شود. این اطلاعات به کاربر کمک می‌کند تصمیم بگیرد آیا این محصول برای او کارایی دارد یا خیر.

نمونه دوم: وب سایت Bench

اصل مهم در طراحی وب

یک نمونه خوب دیگر که دارای ارتباطات و تعامل خوب در وب سایت است، وب سایت Bench می‌باشد که یک اپلیکیشن مالی برای کسب و کارهای کوچک است. فرآیند کاری این اپلیکیشن دارای چهار مرحله است. ابتدا خود را به Lars و Brittany معرفی می‌کنید. حالا آن‌ها هم تیمی شما هستند. تصاویر زیبا و اطلاعات مختصری در مورد تیم و حتی امضای انحصاری آن‌ها در پیام خوشامدگویی وجود دارد. این حس حمایت را به شما القا می‌کند و شما می‌دانید که انسان‌هایی پشت این اپلیکیشن وجود دارند. همچنان که در فرآیند کار پیش می‌روید، Lars به شما کمک می‌کند. مثلا وقتی می‌خواهید کارت ویزیت خود را پر کنید، نمونه‌هایی از کارت ویزیت با اطلاعات شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. کاربر در حین پر کردن اطلاعات خود اصلا گیج نمی‌شود و همه چیز به طور شفاف ارائه شده است.

اصل سوم: سادگی

وقتی همه چیز ساده باشد یعنی محتوا، طراحی و اطلاعات غیر ضروری حذف شده است. این یک ویژگی عالی برای هر وب سایت است. وقتی طراحی ساده باشد یعنی محتوای ضروری و مرتبط در وب سایت قرار دارد. یعنی وب سایت مفید است. در طراحی ساده وب سایت، فضای سفید بیشتری وجود دارد و المان‌های خواناتر بوده و توجه بیشتری جلب می‌کند.

 اصل چهارم: ثبات

 مطالعه مقالات مرتبط در لیداوب:

وقتی از ثبات صحبت می‌کنیم در واقع به دو فاکتور مختلف اشاره می‌کنیم. اول، ثبات صفحات وب و حضور آنلاین. یک وب سایت، اپلیکیشن یا محصول باید در تمام صفحات و در تمام پلتفرم‌ها یا دستگاه‌ها دارای ظاهر یکسانی باشد. همه ما تجربه خرید از وب سایتی را داریم که صفحه پرداخت آن با صفحات دیگر سایت متفاوت بوده و باعث سردرگمی ما می‌شود. دوم، پیروی از قواعد مانند داشتن لوگوی قابل کلیک، قرار دادن لینک ورود و ثبت نام در سمت راست بالای نوار راهبری یا لینک شبکه‌های اجتماعی در پانوشت.

نمونه اول: وب سایت Vero

اصل مهم در طراحی وب

وب سایت Vero یک نمونه عالی از سبک با ثبات بصری است. همانطور که در صفحات مختلف وب سایت گردش می کنید، کل ظاهر و حس وب سایت یکسان و به نوعی با ثبات است. از صفحه اصلی تا بخش قیمت ها، صفحه خرید و غیره همگی دارای سبک ظاهری یکسان هستند. این باعث احساس بهتری در کاربر شده و کمپانی حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسد. صفحات ثبت نام و ورود هم از همین قاعده پیروی می‌کنند. علاوه بر این، Vero از قواعد طراحی وب پیروی می‌کند. برای مثال، لوگو در هدر و فوتر شما را به صفحه اصلی هدایت می‌کنند. دکمه‌های ورود و ثبت نام در گوشه سمت راست بخش navigation است.

نمونه دوم: وب سایت MailChimp

اصل مهم در طراحی وب

وب سایت MailChimp یکی دیگر از نمونه‌های عالی برای داشتن استایل با ثبات در تمام کانال‌ها است. آن‌ها در حفظ جزئیات طرح خود بسیار حساس هستند. از صفحه اصلی تا صفحه ثبت نام و اپلیکیشن تحت وب آن‌ها دارای ظاهری مشابه هستند و از یک سبک طراحی پیروی می‌کنند. صفحه پشتیبانی آن و منابع دیگر وب سایت هم عالی هستند. این کمپانی از قواعد رایج طراحی وب پیروی می‌کند و همین باعث شده که وب سایت و محصول آن‌ها بسیار مفید باشد. به همین دلیل است که افراد بسیاری عاشق استفاده از محصول این کمپانی هستند.

موارد بسیاری وجود دارد که در طراحی یک وب سایت موفق نقش ایفا می‌کنند. این چهار اصل از همه مهم‌تر هستند. همانطور که در متن هم اشاره شد، این اصول به تقویت یکدیگر کمک می‌کند. وقتی طراحی ساده‌ای داشته باشید باعث می‌شود اطلاعات مفیدی در سایت قرار دهید و همین باعث مفید بودن وب سایت می‌شود.

در کتابخانه آنلاین لیداوب، می‌توانید هر آنچه که از طراحی سایت و اصول سئو نیاز دارید را یافته و از آن‌ها در ساخت سایت‌های حرفه‌ای خود و قرار دادن آن در صفحه اول گوگل بهره ببرید.