۱۰ ترفند UX برای ساختن یک لندینگ پیج عالی | قسمت اول

لندینگ پیج (Landing page) یا صفحه فرود یک صفحه از وب سایت است که بازدیدکننده از طریق آن وارد یک وب سایت می شود.


صفحات اصلی وب سایت‌ها معمولا به عنوان لندینگ پیج به کار می‌روند هر چند هر صفحه دیگری می‌تواند صفحه فرود باشد. برای مثال، اگر شما از طریق گوگل برای مطالعه این مقاله به وب سایت لیداوب هدایت شده باشید، این صفحه یک صفحه فرود است. در دنیای بازاریابی آنلاین، طراح‌ها هم صفحات فرود مخصوصی ایجاد می‌کنند که تکمیل کننده کمپین‌های تبلیغاتی است. علاوه بر این، در چند سال گذشته، بسیاری از برندها صفحات اصلی خود را بر اساس اصول صفحات فرود خود ایجاد می‌کنند. این روش برای موبایل اپلیکیشن‌ها به کار می‌رود که نمونه‌های شناخته شده آن شامل تلگرام، واتساپ، Evernote و Slack است.

هدف تجاری صفحات فرود، بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) است. روش‌های فوق‌العاده بسیاری وجود دارد که طراحان می‌توانند با استفاده از آن‌ها برای افزایش نرخ تبدیل استفاده کنند (یعنی افراد بیشتری ثبت نام، دانلود و خرید کنند). در این مقاله، ده نکته در طراحی UX معرفی می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید صفحات فرودی با نرخ تبدیل بالا ایجاد کنید.

۱. هدف تجاری خود را به یک CTA تبدیل کنید

بسیاری از صفحات فرود می‌خواهند در یک زمان به اهداف زیادی برسند. البته بازدیدکننده‌هایی که هدف اطلاعات بسیار زیاد هستند اغلب گیج شده و صفحه را ترک می‌کنند. قبل از شروع طراحی صفحات فرود خود، مشخص کنید که هدف اصلی کسب و کار شما چیست؟ آیا می‌خواهید افراد اپلیکیشن شما را دانلود کنند؟ تسترهای بتا را دریافت کنند؟ محصول جدیدی را عرضه کنید؟ ثبت نام در خبرنامه را افزایش دهید؟ وقتی پاسخ سوال خود را دریافتید آن را به یک CTA یا فراخوان به عمل تبدیل کنید.

برای مثال، به صفحه فرود سایت Cryptagon که ردگیری رزومه کریپتو را انجام می‌دهد نگاه کنید. می‌توانید با اولین نگاه هدف اصلی این کسب و کار را تشخیص دهید. آن‌ها می‌خواهند که افراد در اپلیکیشن آن‌ها ثبت نام کنند. این پیام با کل صفحه در هارمونی است، آن‌ها حواس بازدیدکننده را با اطلاعات غیر ضروری پرت نمی‌کنند.

 

لندینگ پیج

 

۲. مزیت اصلی را در عنوان مشخص کنید

اگر می‌خواهید صفحه فرودی با نرخ تبدیل بالا ایجاد کنید، نوشتن یک عنوان جذاب بسیار اهمیت دارد. عنوان خوب همیشه کوتاه، جذاب و هدفمند است. این یکی از خطاهای رایج در صفحات فرود است که عناوین مزایای محصول را از دیدگاه صاحب سایت می‌نویسند در حالی که باید بالعکس باشد. در صورتی که عنوان نشان دهنده مزایای محصول از پنجره چشم کاربر باشد می‌تواند بازدیدکننده را به مشتری تبدیل کند.

برای مثال، صفحه فرود Uber یک عنوان فوق‌العاده دارد. این عنوان از دو کلمه تشکیل شده است اما جوهره اصلی خدمات این کمپانی را بیان می‌کند. شعار «Get there» با یک فعل قدرتمند عملی یعنی Get آغاز می‌شود که تلویحا بازدیدکننده را به اقدام دعوت می‌کند. در زیر عنوان، یک زیرنویس هم وجود دارد که تقویت کننده پیام عنوان است و بازدیدکننده را بیشتر ترغیب به امتحان کردن Uber می‌کند.

 

لندینگ پیج

 

۳. نشان دهید محصول چگونه کار می کند

 بیشتر بخوانید:

بسیاری از مردم مایل هستند فقط به چشم‌های خود اعتماد کنند. نمایش تصویری نحوه کار یک محصول افراد بیشتری را ترغیب می کند تا به فکر خرید از شما بیافتند. این روش زمانی به خوبی کار می کند که شما از تصاویر عنوانی استفاده کنید که معمولا صفحاتی با عرض کامل صفحه نمابش بوده و در بالای صفحه ظاهر می شوند و معمولا به عنوان پس زمینه عنوان، گاهی یک توضیح کوتاه و دکمه call to action هستند. صفحه فرود کارت خوان‌های پی پال، کارکرد این محصول را در دو روش به صورت هم زمان نشان می‌دهند. در پیش زمینه شما می‌توانید تصویر دو کارت خوان و اپلیکیشن پی پال را ببینید. در حالی که در تصویر پس زمینه، دو نفر که یکی فروشنده و دیگری خریدار است و در حال استفاده از محصول هستند نمایش داده شده است. این دو تصویر مکمل و پشتیبان هم هستند و احساس امنیت را به بازدیدکننده هایی که تمام اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کرده‌اند می‌دهند.

لندینگ پیج

در قسمت بعدی مقاله به روش‌های دیگر طراحی UX برای جذب مخاطب بیشتر خواهیم پرداخت. با لیداوب همراه باشید.