چگونه یک توسعه‌ دهنده وب شویم؟

برای اینکه بدانیم چگونه ‌می‌توان یک توسعه‌ دهنده وب شد، در این مقاله از لیداوب ما را دنبال کنید.

مراحل اولیه تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب

 1. درخواست اولیه

معمولا این مورد شامل یک ایمیل از مشتری یا طراح می‌شود که در آن نیازهای توسعه وب خود را شرح داده و در خصوص علاقه و هزینه‌ها می‌پرسد. پس از کسب اطلاعات مورد نیاز برای تخمین هزینه‌ها، سراغ مورد دوم می‌رویم.

 1. طرح پروژه

خصوصیات پروژه نوشته شده و شامل بررسی عمیق مخارج توسعه وب و همچنین زمان مورد نیاز برای پروژه می‌شود. مشتریان می‌توانند تغییراتی در طرح پیشنهادی درخواست کرده که گاهی اوقات این مسئله نیازمند تخمین دوباره است. اکثر اوقات، می‌توان به سادگی تغییرات اندکی در قرارداد ایجاد کرد.

 1. قرارداد

در صورتی که طرح پیشنهادی مورد قبول واقع شد، قرارداد ارسال می‌شود. مجددا، مشتری می‌تواند تغییراتی در قرارداد درخواست کند، در صورتی که تمایل به اضافه کردن مورد خاصی داشته باشند. پس از برطرف کردن این مسائل، مشتری قرارداد را امضا کرده و آن را برمی‌گرداند.

 1. پیش‌پرداخت

همراه قرارداد، فاکتوری برای پیش‌پرداخت نیز به مشتری ارسال می‌شود که مشتری باید قبل از شروع توسعه وب، پرداخت کند.

 1. سیستم مدیریت پروژه

برخی مشتریان از قبل سیستم مدیریت پروژه دارند، ولی اگر نداشته باشند، می‌توان آن را به حساب Redbooth اضافه کرد تا بتوان از این طریق پروژه را مدیریت کرد. گاهی اوقات این مورد کمی به تمرین نیاز دارد تا مشتری آسوده خاطر شود، ولی نگهداری تمام موارد در یکجا، ارزش وقت اضافی صرف شده را دارد.

 1. تبادل فایل

مطالعه بیشتر در لیداوب:

زمانی که مشتری آماده شروع پروژه است، چندین فایل به توسعه‌دهنده ارسال می‌کند. گاهی اوقات، این فایل‌ها در زمان‌های مختلف ارسال می‌شوند (مثلا ابتدا Wireframeها ارسال شده یا پس از یک یا دو هفته مانند PSDها) اصلا ارسال نمی‌شوند. اکثر پروژه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Wireframeها: یک PDF از Wireframeها به توسعه‌دهنده اجازه می‌دهد کار روی قالب سایت و قابلیت‌های اضافی که نیاز دارد را شروع کند (اسلایدشوها، Rotatorها، تجارت الکترونیک و غیره).
 • فایل‌های طراحی نهایی: این فایل‌ها معمولا در قالب فایل‌های Photoshop (PSD) هستند، اما می‌توان فایل‌های Adobe Illustrator را نیز استفاده کرد. غالبا این فایل‌ها دارای راهنمای طراحی هستند که رنگ‌ها، فونت‌ها، لوگو‌ها و غیره را مشخص می‌کنند. همچنین، به دلیل اینکه وب‌سایت‌های جدید واکنش‌گرا هستند، غالبا طراح نسخه‌های موبایل یا تبلت سایت را نیز اضافه خواهد کرد.
 • فایل‌های طراحی: گاهی اوقات طراح، تصاویری برای پس‌زمینه، لوگوها یا سربرگ‌ها را به صورت فایل‌های جداگانه ارسال می‌کند. با این وجود، این فایل‌ها از فایل PSD نیز قابل بازیابی هستند.
 • محتویات نهایی (در صورت وجود): هرچه محتویات نهایی زودتر دریافت شود، بهتر است. سعی می‌شود تا حد امکان از محتویات نهایی در فرآیند توسعه وب استفاده شود، به دلیل اینکه دقیقا مشخص می‌شود قالب نهایی به چه شکل خواهد بود. همچنین، اضافه کردن محتویات مفید است، در صورتی که قبل از آماده شدن فایل‌های طراحی آماده باشد.

فرآیند توسعه وب

 1. راه‌اندازی محیط توسعه محلی

معمولا وب‌سایت‌ها در محیط محلی توسعه می‌یابند، بنابراین اولین گام، باز کردن MAMP، راه‌اندازی پایگاه داده و نصب یک نمونه جدید از WordPress روی سرور محلی است. بسته به پروژه، شاید یک پوسته (Theme) نصب شده و زیرپوسته (Child Theme) برای کار راه‌اندازی شود.

 1. اضافه کردن صفحات، منوها و محتویات

این موارد همراه پوسته، تغییری نخواهند کرد، بنابراین در ابتدا راه‌اندازی می‌شوند.

 1. کدنویسی قالب پایه

زمانی که همه چیز برای کار روی پوسته حقیقی آماده شد، می‌توان با قالب پایه شروع کرد. شاید این مورد شامل اضافه کردن محیط‌های ویجت‌پذیر (Widgetable Areas) و ویجت‌ها، ایجاد قالب‌های صفحات، جا‌به‌جایی منوها و غیره شود.

 1. کدنویسی یا یافتن پلاگین‌هایی برای قابلیت‌های تخصصی

بایستی به موارد خاصی که این وب‌سایت باید انجام دهد توجه شود. پلاگین‌هایی برای قابلیت‌های پیچیده‌تر یافته و برای اطمینان از اینکه کاری که باید را انجام می‌دهند، آزمایش شوند یا می‌توان PHP یا jQuery اضافی اضافه کرد تا موارد ساده‌تر از بین بروند.

 1. برگشت و ظاهرسازی با استفاده فایل‌های طراحی نهایی

زمانی که تمام مراحل انجام شد، زمان ظاهرسازی وب‌سایت فرا می‌رسد. در این لحظه می‌توان CSS، معیارهای طراحی و تصاویر، فونت‌ها و غیره را اضافه کرد.

وب‌سایت فعال

 1. نصب WP روی وب‌سایت جدید (در یک Directory  اگر سایت فعال است)

بسته به پروژه، می‌توان این مرحله را قبل از راه‌اندازی محیط محلی انجام داد. ولی در هر صورت، اولین گام برای فعال کردن سایت، نصب WordPress روی URL است. در صورتی که از قبل سایتی وجود دارد، WordPress در یک Directory از URL نصب شود (https://theurl.com/).

 1. اضافه کردن حالت پشتیبانی

از پلاگینی برای قرار دادن سایت در «حالت پشتیبانی» استفاده شود. در آن صورت اگر فردی با سایت مواجه شد، پروژه نیمه‌کاره را نخواهد دید.

 1. اضافه کردن تمام محتویات

اگر محتویات اضافه‌تری وجود دارد، در این لحظه می‌توان آن را اضافه کرد. همچنین اگر مشتری در این زمینه تخصص داشته باشد، زمانی که WordPress فعال و قابل دسترسی شد، می‌تواند این محتویات را اضافه کند.

 1. آپلود پوسته شخصی‌سازی شده

در این لحظه، تمام فایل‌های پوسته را که روی آنها کار شده فشرده کرده تا یک فایل ZIP ایجاد شود. می‌توان به راحتی و از طریق گزینه Upload Theme در داشبورد WordPress آن را آپلود کرد، ولی از طریق FTP نیز می‌توان آن را اضافه‌ کرد.

 1. در صورت نیاز، تغییر پوسته برای تطابق با نسخه محلی

گاهی اوقات پوسته به کمی تغییرات یا پیکربندی مجدد نیاز دارد تا با نسخه محلی تطبیق داده شود. می‌توان این کار و همچنین بررسی ظاهرسازی هرگونه محتویات جدید که بخشی از سایت محلی نبوده را در اینجا انجام داد.

 1. آزمایش مرورگر و غیره

زمانی که سایت به صورت محلی است، آزمایش مرورگر بسیار ناچیزی را می‌توان انجام داد، ولی می‌توان بعد از فعال‌سازی سایت، یک مرتبه دیگر این آزمایش را انجام داد. این کار باعث می‌شود بررسی روی چندین مرورگر و دستگاه آسان‌تر شود.

 1. نشان دادن به مشتری/طراح و آگاهی از بازخورد آنها برای تغییرات و باگ‌ها

در این لحظه، می‌توان وب‌سایت جدید را به مشتری نشان داد. بهتر است یک هفته قبل از تاریخ راه‌اندازی دلخواه مشتری، وب‌سایت به مشتری یا طراح نشان داده شده تا بازخورد سایت را مشاهده کرده و هر مورد کوچکی که ممکن است از قلم افتاده باشد یا کدی که به درستی عمل نمی‌کند برطرف شود.

 1. ساخت ویدیوهای آموزشی

اگر مشتری از سایت راضی بوده و قرار باشد تغییرات دیگری در سایت ایجاد شود، چندین ویدیوی آموزشی ساخته شده تا به مشتری شیوه استفاده از برخی خصوصیات خیلی خاص یا سفارشی سایت نشان داده شود (برای مثال، شیوه مدیریت انواع پست‌های سفارشی).

 1. راه‌اندازی سایت

این مورد شامل غیرفعال‌سازی حالت پشتیبانی می شود و در صورتی که WordPress در یک Directory راه‌اندازی شده، بایستی URL بروزرسانی شود. سعی شود زمانی برای راه‌اندازی صرف شود تا در صورت بروز مشکل، پشتیبانی فوری انجام شود.

این فرآیند به پایان رسید. حالا سؤال دیگری مطرح می‌شود: این فرآیند چه مدت زمان لازم دارد؟ مدت زمان نسبت به هر پروژه متفاوت است، ولی برای مثال یک زیرپوسته برای Genesis حدود سه هفته از شروع توسعه تا راه‌اندازی زمان لازم دارد. یک سایت سفارشی‌تر که دارای تجارت الکترونیک یا عضویت است حدود شش هفته زمان می‌برد.

با این بازه زمانی، بایستی به خاطر داشت که اکثر سایت‌ها برای کارآفرینان آنلاین است (نه وب‌سایت‌های بزرگ و پیچیده) که معمولا پروژه طراحی سایت انجام شده یا تقریبا به اتمام رسیده است. لطفا نظرات خود را با لیداوب مطرح کنید.