ده سوالی که باید از برنامه نویس اپلیکیشن موبایل خود بپرسیم

اگر هنوز برای کمپانی خود موبایل اپلیکیشن تهیه نکرده‌اید، احتمالاً فرصتی طلایی را از دست داده‌اید. هر چه زودتر یک برنامه نویس اپلیکیشن موبایل استخدام کرده و شروع کنید.


امروزه گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها باعث ایجاد جریان درآمدی قدرتمندی برای کمپانی‌های سراسر جهان شده‌اند. طبق تحقیقاتی که در آمریکا صورت گرفته است، هر یک از دارندگان گوشی‌های هوشمند ماهی حداقل یک بار از اپلیکیشن موبایل یک کمپانی خرید انجام می‌دهند. چرا شما یکی از این کمپانی‌ها نباشید؟ اگر می‌خواهید یک اپلیکیشن موبایل داشته باشید که مشتریان از طریق آن بتوانند محصولات شما را خریده یا به بررسی محصولات، ویدیو‌ها، کوپن‌های تخفیف و غیره دسترسی داشته باشند، باید یک برنامه نویس حرفه‌ای اپلیکیشن موبایل پیدا کرده و قبل از استخدام سوالات زیر را از او بپرسید.

۱. چگونه می‌ توانم نمونه اپلیکیشن‌ های موبایلی که قبلاً ساخته‌ اید را ببینم؟

متقاضیان واجد شرایط باید مشتاقانه فهرستی از اپلیکیشن‌هایی که شخصاً مسئول ایجاد آن بوده‌اند یا حداقل نقش پر رنگی در ساخت آن داشته‌اند را همراه با لینک آن در گوگل پلی، اپ استور اپل و سایر فروشگاه‌های معتبر اپلیکیشن در اختیار شما قرار دهند. شما تنها به این روش می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا آن‌ها مهارت، تجربه و دیدگاه مناسب برای خلق محصول مورد نظر شما را دارند یا خیر.

۲. می توانم فهرستی از مشتریان فعلی و گذشته شما را داشته باشم؟

بر خلاف تیتراژ فیلم‌های سینمایی که تمام دست‌ اندرکاران آن مشخص هستند، تقریباً هیچ راهی وجود ندارد که بفهمیم آیا یک فرد واقعاً یک اپلیکیشن را ایجاد کرده است یا خیر. به همین دلیل است که درخواست مستقیم مشتریان فعلی و قبلی برنامه نویس اپلیکیشن موبایل می‌تواند برای تشخیص صحت ادعاهای فرد مبنی بر ساخت اپلیکیشن‌هایی که نام می‌برد ضروری باشد. مراجعه به این مشتریان می‌تواند به شما در قابل اعتماد بودن، پاسخگو بودن و نتیجه محور بودن متقاضی کمک کند. مثلاً می‌توانید از آن افراد بپرسید که آیا پروژه را به موقع تحویل داده است یا اینکه مدیریت بحران آن فرد چگونه است.

۳. شما از چه گوشی هوشمندی استفاده می کنید؟

برنامه نویس اپلیکیشن موبایل

این سوال می‌تواند به شما بینشی در مورد مشتاق و با علم بودن متقاضی نسبت به پلتفرم‌های مختلف موبایل بدهد. مثلاً اگر متقاضی می‌گوید که می‌تواند یک اپلیکیشن برای آیفون بسازد پس خود او هم باید آیفون داشته باشد تا بتواند اپلیکیشن‌ها را روی گوشی خود امتحان کند یا اپلیکیشن‌های ساخته شده توسط سایر برنامه‌ نویس‌ها را بررسی کند. این قضیه در مورد اندروید و بلک بری هم صدق می‌کند.

۴. اپلیکیشن من چگونه برایم پولسازی می کند؟

اگر هدف اصلی شما کسب درآمد از طریق اپلیکیشن است، برنامه نویس باید بداند دقیقاً چه ویژگی‌هایی را چگونه در اپلیکیشن قرار دهد تا بتوانید با استفاده از آن‌ها پول دربیاورید. اگر می‌خواهید اپلیکیشن موبایلی رایگان داشته باشید پس برنامه نویس باید امکانات مناسبی برای قرار دادن تبلیغات، خریدهای درون برنامه‌ای و حق اشتراک خدمات در اپلیکیشن در نظر بگیرد.

 بیشتر بخوانید:

۵. چگونه در حین روند ساخت اپلیکیشن با هم در ارتباط باشیم؟

کیفیت اپلیکیشن شما اغلب وابسته به نحوه شفافیت و میزان ارتباطی است که با طراح اپلیکیشن خود دارید و شرایط مورد نیاز خود را به او انتقال می‌دهید. آیا برنامه نویس شما ترجیح می‌دهد شخصاً با هم چت کنید یا از طریق تلفن یا اسکایپ در ارتباط باشید؟ هر چند وقت یک بار شما را در جریان جزئیات کار قرار می‌دهد؟ اگر توضیحی بخواهید به راحتی و با شفافیت به پاسخ دست می‌یابید؟

۶. چه ویژگی‌ خاصی می توانید ایجاد کنید؟

خیلی به ندرت پیش می‌آید که یک اپلیکیشن بدون داشتن ویژگی‌های نوآورانه و مفید بتواند توجه مشتریان را به خود جلب کند. بررسی کنید که چه ویژگی‌هایی را می‌پسندید و سپس توانایی‌های برنامه‌ نویس خود را نسبت به آن ارزیابی کنید. برای مثال، متقاضی می‌تواند بازی‌های سه بعدی، اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی یا کوپن‌های تخفیف محصول را طراحی کند؟

 ۷. چه کسی مالک اپلیکیشن خواهد بود؟

معمولاً شخص یا کمپانی که هزینه طراحی اپلیکیشن موبایل را می‌پردازد مالک محصول نهایی است. برای اطمینان از این قضیه که شما مالک تمام و کمال اپلیکیشن هستید، باید یک قرارداد کپی رایت یا قرارداد پیمانکاری با برنامه نویس خود امضا کرده و در آن قید کنید که محصول نهایی مطلقاً به شما تعلق داشته و هیچ‌ گونه استفاده‌ای از طراحی‌ها، کد منبع و تمام محتویات آن توسط برنامه نویس صورت نگیرد.

 ۸. اپلیکیشن من را چگونه تست می کنید؟

برنامه نویس اپلیکیشن موبایل

معمولاً بهترین راه برای تست اپلیکیشن این است که آن را روی گوشی هوشمندی که قرار است در آن مورد استفاده قرار گیرد اجرا شود. متقاضی باید توضیح کاملی از نحوه اجرای تست بتای محصول در اختیار شما قرار دهد تا هرگونه ابهامی از بین برود. اگر باگ یا نقصی پیدا شود، متقاضی چگونه آن را رفع می‌کند؟ ظرف چه مدت زمانی؟

۹. آیا اپلیکیشن من را در فروشگاه های معتبر اپلیکیشن موبایل قرار می‌ دهید؟

پس از آن که نسخه بتای تست شده اپلیکیشن خود را تایید کردید، آخرین مرحله این است که برنامه نویس اپلیکیشن را در فروشگاه‌های اپلیکیشن قرار دهد تا پس از تایید، برای فروش در فروشگاه قرار داده شود. ارائه اپلیکیشن به این فروشگاه‌ها اغلب فرآیندی طولانی، چند مرحله‌ای و زمان‌بر است که برنامه‌ نویس باید از قبل بداند چگونه باید این فرآیند را مدیریت و تکمیل کند.

۱۰. شرایط دریافت حقوق و دستمزد شما چگونه است؟

یک پیش‌نویس قرارداد تهیه کنید که در آن مشخص شده باشد چقدر برای دستمزد برنامه نویس در نظر گرفته‌اید؛ این دستمزد می‌تواند به صورت حقوق ثابت یا دستمزد ساعتی در نظر گرفته شود. برخی از برنامه‌ نویس‌ها از شما پیش‌ پرداخت درخواست می‌کنند و در نیمه‌های پروژه بخش دیگری از دستمزد خود را دریافت کرده و پس از اتمام آن و تایید توسط شما، باقیمانده دستمزد خود را تسویه می‌کنند.

 بیشتر بخوانید:

کتابخانه آنلاین لیداوب را دنبال کنید و مقالات تخصصی ما در زمینه‌های برنامه نویسی اندروید، طراحی سایت و سئو را از دست ندهید.