کدام ویژگی های طراحان وب از نظر کاربران نامطلوب است؟

برنامه‌ نویسان همیشه به دنبال راهی برای طراحی کاربرپسند وب‌ سایت‌های خود هستند اما در این میان برخی کاربران به ویژگی‌های نامطلوب طراحان وب اشاره می‌کنند که دلخواه آن‌ها نیست.


همه ما می‌دانیم که تمام سازندگان وب سایت‌ها بی نقص و کامل نیستند. برخی از آن‌ها بهتر از بقیه بوده و برخی هم گزینه محبوب ما هستند. اما گرچه قالب‌های آماده آن‌ها یک وب‌ سایت عالی و جذاب را وعده می‌دهند اما محصول نهایی چنگی به دل نزده و با قالب اولیه زمین تا آسمان متفاوت است. در ادامه مقاله در لیداوب به ویژگی های نامطلوب وب سایت‌ها از نظر کاربران می‌پردازیم. 

۱. استفاده از کد اسپاگتی

بسیاری از سازندگان وب‌ سایت‌ها به دلیل پایین بودن دانش فنی کاربران از کدهایی استفاده می‌کنند که باعث سردرگمی آن‌ها شده و تجربه کار با وب‌ سایت را به بی کیفیت‌ترین حد ممکن می‌رساند. در حالی که وب در عین پیچیدگی باید کاملا ساده و روان بوده و وب‌ سایت باید ترکیب صحیحی از عناصر مختلف طراحی باشد تا ظاهری که کاربر بپسندد ایجاد شده و منطبق با محتوایی که در آن قرار می‌دهید باشد. در نتیجه کد به دست آمده شفاف و تمیز است.

۲. کند بودن وب سایت ها

ویژگی های نامطلوب طراحان وب

مطالعه بیشتر:

سازندگان وب‌ سایت‌ها در ابتدا به شما قول طراحی وب‌ سایتی حرفه‌ای و کارامد را می دهند اما در عمل آنچه به دست می‌آورید وب‌ سایتی به کندی لاک‌پشت است. علت این کندی در درجه اول استفاده از کدهای اضافی در طراحی است که باید حذف شود و به سرعت بارگزاری صفحه اضافه شود. علت دوم استفاده از هاست‌های ضعیف است که نمی‌تواند سرعت وب‌ سایت را با حجم ترافیک و کاربری که به سایت مراجعه می‌کند تطبیق دهد. کندی وب‌ سایت نه تنها کاربر را فراری می‌دهد بلکه در رتبه‌بندی وب‌ سایت از نظر گوگل هم تاثیر دارد.

۳. سیستم محدود مدیریت محتوا

مطالعه بیشتر:

استفاده از یک قالب برای تمام وب‌ سایت یکی دیگر از اشتباهاتی است که سازندگان وب‌ سایت‌ها مرتکب آن می‌شوند. اگر بخواهید وب‌ سایتی برای فروش محصول طراحی کرده یا وبلاگ داشته باشید، طراحان وب‌ سایت این کار را به سادگی برای شما انجام می‌دهند. اما اگر بخواهید ویژگی دیگری مثل محتوا ساختاریافته به سایت اضافه کرده یا آرایش قالب اصلی را تغییر دهید، نیاز به فردی دارید که بتوانید دید گسترده‌تری داشته و تغییرات را منطبق با نیاز شما فراهم کند تا سیستم مدیریت محتوا با مشکل مواجه نشود.

۴. در اختیار گرفتن کنترل وب سایت

تا وقتی که شما بابت خدماتی که طراح وب برای شما انجام می‌دهد پول پرداخت کنید هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. اما به مرور زمان که کم کم از طراحی وب سر در می‌آورید و می‌خواهید تغییراتی در وب سایت خود انجام دهید با مشکل مواجه خواهید شد. در واقع اگر از قالب انحصاری آن طراح وب استفاده کنید تقریبا غیر ممکن است که بتوانید وب‌ سایت خود را پس بگیرید. اگر بخواهید قرارداد خود با آن طراح وب را به پایان برسانید، تمام پست‌های وبلاگ و سایر نوشته‌هایی که ساعت‌ها وقت برای آن‌ها گذاشته‌اید و همچنین وب‌ سایتی که مطابق سلیقه خود طراحی کرده‌اید از دست خواهد رفت مگر اینکه طراح کدهای HTML تمیز آن را کاملا در اختیار شما قرار دهد.

۵. تبلیغات اجباری

ویژگی های نامطلوب طراحان وب

تبلیغات یکی از روش‌هایی است که بسیاری از رسانه‌ها برای کسب درآمد و ادامه حیات خود انجام می‌دهند. منطقی است که طراحان وب‌ سایت هم بخواهند از طریق قرار دادن تبلیغات به افزایش درآمد خود بپردازند اما تبلیغات باعث حواس‌پرتی و آزاردهنده است. همچنین نفعی برای کاربر ندارد. اگر واقعا می‌خواهید کاربر را وب سایت خود فراری دهید از او بابت ارائه خدمات بدون تبلیغات پول دریافت کنید.

مطالعه بیشتر در لیداوب:

۶. نیاز به گوگل آنالیتیک

بیشتر طراحان وب سایت‌ها از اپلیکیشن تحلیلی خود برای نشان دادن درستی کارشان استفاده می‌کنند در حالی که گوگل آنالیتیک مقیاس معتبرتری برای این کار است و به صورت دقیق میزان ترافیک هر سایت، کاربر جدید، بازدید صفحه، تعامل کاربر با صفحه و اطلاعات مفید دیگر را نمایش می‌دهد و نیازی نیست خودمان را با استفاده از ابزارهای مشابه فریب دهیم.

۷. طولانی بودن نام دامنه رایگان آن ها

اگر با دید حرفه‌ای نگاه کنیم کدام یک رسمی‌تر به نظر می‌رسد؟ Lydaweb.com یا lydaweb.onlineweblibrary.com؟ استفاده از url‌های طولانی برای وب سایت‌های شخصی که کسب و کار مشخصی دارند استفاده می‌شود مثل فردی که شغل خود را در ادامه نام خود به عنوان نام دامنه وب سایت خود انتخاب کرده و فقط افراد مشخصی از آن بازدید می‌کنند. اما اگر وب سایت شما برای کسب و کار است باید نامی به یاد ماندنی و معنادار انتخاب کنید. اگر لازم است پول بیشتری پرداخت کنید و نام رسمی و مناسبی برای دامنه خود انتخاب کنید.

۸. خلاقانه نبودن قالب‌ ها

ویژگی های نامطلوب طراحان وب

سازندگان وب‌ سایت‌ها به شما صدها مدل قالب مختلف نشان می‌دهند تا از میان آن‌ها انتخاب کنید اما چند مورد از آن‌ها واقعا منحصر به فرد است؟ چند نفر دیگر از همان قالب برای طراحی وب سایت خود استفاده کرده‌اند؟ اگر شما کسب و کاری باشید که از قالبی مشابه با رقبای خود استفاده کنید در این صورت در دریایی از وب سایت‌های مشابه گم خواهید شد. بهتر است با صرف کمی هزینه، وب سایت منحصر به فرد خود را طراحی کرده تا در ورود اول کاربر به وب سایت خود بتوانید تاثیر متفاوتی بر او بگذارید.

طراحان بسیار خلاق و با وجدانی هم وجود دارند که در برابر مسئولیتی که قبول می‌کنند بسیار متعهد بوده و سعی می‌کنند تا حد امکان بهترین محصول نهایی را به شما تحویل دهند. این مقاله در مورد افرادی نوشته شده است که با کسب اندکی دانش کدنویسی و طراحی و بدون شناخت انواع آرایش و ابزارهای لازم در طراحی سایت وارد بازار کار شده و پروژه‌هایی را از افراد ناآشنا به دانش وب قبول می‌کنند.

مقالات تخصصی لیداوب را در زمینه طراحی سایت دنبال کنید و وب سایت خود را به بهترین نحو ممکن توسعه دهید.