نکاتی در طراحی فوترهای بسیار بزرگ در وب سایت

 روش‌های بسیاری برای طراحی فوتر وجود دارد که می‌توانند آن را زیبا و جذاب ساخته و توجه کاربر را جلب کنند. یکی از ترندهای روز برنامه‌ نویسی، طراحی فوترهای بسیار بزرگ در وب سایت است.


معمولا فوترهای بسیار بزرگ را می‌توانید در وب‌ سایت کمپانی‌ها یا وبلاگ‌های معروف مشاهده کنید. با فضای بزرگی که برای فوتر وب سایت خود در نظر می‌گیرید، می‌توانید لینک‌های بیشتر، تصاویر گرافیکی مربوط به برند خود یا دسته‌بندی صفحات مختلف را در آن قرار دهید. فوتر یا بخش پانوشت وب‌ سایت شما باید راهبری یا Navigation را برای کاربران تسهیل کند. با طراحی فوترهای بسیار بزرگ در وب سایت خود در واقع فضای بیشتر برای ایجاد راهبری کارآمدتر فراهم می‌کند. در ادامه مقاله در لیداوب با نکات و روش‌های طراحی فوترهای بزرگ و مفید در وب آشنا خواهید شد.

سازماندهی ترتیب لینک ها

این یکی از رایج‌ترین دلایل برای ایجاد طرح فوتر است. اگر فوتر بزرگی طراحی می‌کنید، حتما موارد زیادی برای قرار دادن در آن فضا دارید درست است؟ می‌توانید این فضا را با لینک پر کنید. می‌توانید محبوب‌ترین پست‌ها و دسته‌بندی‌های وبلاگ سایت خود را در ستون‌های مختلف در این بخش قرار دهید. فقط فراموش نکنید که حتما از عنوان و تیتر برای سازماندهی لینک‌های خود استفاده کنید تا گردش در میان آن‌ها ساده‌تر شود. وب سایت YoDiv یک نمونه از وب‌ سایت‌هایی است که از فوتر بزرگ برای سازماندهی لینک‌های خود استفاده کرده است.

طراحی فوترهای بسیار بزرگ

فوتر این وب‌ سایت به چندین ستون تقسیم شده و هر کدام از آن‌ها دارای یک عنوان هستند. این باعث می‌شود که با یک نگاه بتوان لینک‌ها را مرور کرده و بدون کوچک‌ترین تلاش و پیچیدگی به بخش مورد نظر خود هدایت شد. البته طراحی وب‌ سایت آن‌ها هم به زیبایی انجام شده است.

می‌توانید مشابه این طرح را در صفحه اول وب‌ سایت Amazon هم مشاهده کنید. البته آمازون یک کمپانی بسیار بزرگ با ده‌ها نوع خدمات و محصولات مختلف است، بنابراین واقعا به تمام فضای فوتر خود برای ایجاد عناوین مختلف و قرار دادن لینک‌های مربوطه در زیر آن‌ها نیاز دارد.

طراحی فوترهای بسیار بزرگ

این روش برای آمازون بسیار کارآمد است چون آن‌ها موارد زیادی دارند که باید به آن‌ها لینک داده شود. شاید این طراحی برای کمپانی‌های کوچک خیلی کارآمد نباشد اما امتحان آن هم ضرری ندارد.

مقالات مرتبط در لیداوب:

قرار دادن فرم تماس در فوتر

این روش فقط برای سایت‌های پورتفولیو یا رزومه که استفاده تجاری یا شخصی دارند توصیه می‌شود. دلیل آن هم این است که تعداد بسیار اندکی از سایت‌های پورتفولیو دارای صفحات متعدد و زیاد هستند. این یعنی فوتر بزرگ شما با لینک‌های زیادی پر نخواهد شد اما باید موارد دیگری در آن قرار داد. به فوتر وب سایت Zoyogurt نگاه کنید. آن‌ها اطلاعات تماس خود را به علاوه یک فرم تماس در فوتر قرار داده‌اند.

طراحی فوترهای بسیار بزرگ

این طراحی بسیار کارآمد است چون بیشتر افرادی که به این سایت مراجعه می‌کنند می‌خواهند با کمپانی تماس بگیرند. آن‌ها می‌خواهند موقعیت مکانی، شماره تلفن، ساعات کاری شرکت را دانسته و یا حتی برای آن‌ها ایمیل ارسال کنند.

در واقع شما می‌توانید، کل قسمت فوتر را با یک فرم تماس پر کنید. مانند فوتر وب‌ سایت Vanila که به همین روش طراحی شده است.

طراحی فوترهای بسیار بزرگ

در نهایت، تصمیم‌گیری برای طراحی فوتر به این شکل به نیازها و اهداف سایت شما بستگی دارد. نمی‌خواهید پیغام‌های زیادی از سوی افراد غریبه دریافت کنید؟ پس فرم تماس را فراموش کرده و فوتر را با موارد دیگری پر کنید.

افزودن موارد مربوط به برند سازی و تصاویر گرافیکی

برندینگ یک یادآوری نامحسوس و در عین حال قدرتمند برای هر بازدیدکننده است تا بداند وارد چه وب‌ سایتی شده است. اگر فوتر وب‌ سایت خود را بزرگ طراحی کرده‌اید، لوگو، آیکون یا یک طرح گرافیکی برای نشان دادن برند خود در آن جای دهید. این باعث می‌شود بخش زیادی از افرادی که وارد وب‌ سایت شما می‌شوند آن را به خاطر بسپارند. مثلا، جدیدترین طراحی وب‌ سایت Smashing Magazine را مشاهده کنید.

طراحی فوترهای بسیار بزرگ

آن‌ها در فوتر خود از تصاویر کارتونی استفاده کرده‌اند تا کاربر آن‌ها را به خاطر سپرده و هر کجا آن نماد یا تصویر کارتونی را دید ناخودآگاه به یاد این مجله افتد. برندسازی کنید تا افراد همیشه سایت شما را به خاطر بسپارند. مجبور نیستید از طرح‌های مشخصی استفاده کنید می‌توانید از تکرار رنگ‌ها، الگوها و آیکون‌هایی که قبلا در سایت خود استفاده کرده‌اید یک طرح جدید ایجاد کنید. مثلا وب سایت Branded7 Art از رنگ‌های ملایمی که در کل صفحات وب‌ سایت خود به کار برده، در پس زمینه فوتر خود استفاده کرده‌ است.

طراحی فوترهای بسیار بزرگ

این فوتر یک برندسازی بسیار نامحسوس است که شما هم گر الگوهای مشخص و پس‌زمینه‌هایی دارید که در قسمت‌های مختلف وب‌ سایت خود استفاده کرده‌اید، می‌توانید آن را امتحان کنید.

دریافت ایمیل از کاربران

اگر شما خبرنامه‌ای ایمیلی دارید در این صورت حتما می‌دانید که تهیه لیست مخاطبان تا چه اندازه دشوار است. علاوه بر اینکه طراحی یک خبرنامه خوب هم کار سختی است، جمع آوری لیست مشترکان هم می‌توانید چندین ماه طول بکشد. یکی از بخش‌های مناسب برای قرار دادن فرم درخواست ایمیل در فوتر است. وب سایت RunSociety از این روش به خوبی استفاده کرده و فرم درخواست ایمیل را در بالاترین بخش فوتر خود قرار داده است.

طراحی فوترهای بسیار بزرگ

همچنین ساختار ستونی زیبایی هم در زیر آن قرار دارد که استفاده از آن بسیار ساده است. هیچ قانونی وجود ندارد که تنها از یک طرح برای فوتر خود استفاده کنید. می‌توانید با ادغام روش های مختلف، بهترین استفاده را از فوترهای بسیار بزرگ خود بکنید.

می‌توانید جدیدترین مقالات تخصصی طراحی سایت را در لیداوب دنبال کنید.