محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا کدام هستند؟

آیا تا به حال فکرش را کرده‌اید که در دنیای توسعه وب و توسعه طراحی سایت ، شغلی برای خودتان انتخاب کنید؟ آن چیزی که کارفرماها به دنبالش هستند، دانستن زبان‌های برنامه نویسی است. آنشایی با محبوب ترین زبان برنامه نویسی دنیا می‌تواند دریچه ورود شما به این حرفه باشد.

همه می‌دانند که توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزار به خاطر توانایی‌هایشان در همه جای دنیا، برایشان کار پیدا می‌شود و محبوب هستند. بحران مهارت‌های دیجیتال به معنای این است که برنامه‌نویس‌های خوب، نه تنها سخت پیدا نمی‌شوند بلکه آن‌های حق انتخاب‌های ارزشمندی بین پیشنهادهای کاری خود دارند.

می‌دانید مشخصات یک برنامه نویس خوب چیست؟ شرکت‌های کاریابی فناوری اطلاعات به خوبی می‌دانند که کارفرماها به دنبال چه خصوصیاتی در برنامه نویس‌های وب هستند. بیایید کمی در این باره با هم صحبت کنیم و در ادامه با چهار زبان محبوب برنامه نویسی که روز به روز گسترده‌تر می‌شوند آشنا می‌شویم.

زبان‌ های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی C#

سی‌شارپ (C#) زبان برنامه‌نویسی فوق‌العاده، جذاب و محبوب بیشتر توسعه‌دهنده‌ها و کارفرمایان است. این زبان، طوری طراحی شده است که استفاده از آن ساده و راحت باشد. کارکرد اصلی زبان سی‌شارپ توسعه‌ی وب، موبایل و نرم‌افزارهای سازمانی و بزرگ است. سی‌شارپ از تمام پارادایم‌های ضروری، کاربردی و شی‌گرا پشتیبانی می‌کند. دو دلیل وجود دارد که چرا اینقدر کارفرمایان به دنبال برنامه‌نویسان سی‌شارپ هستند. اولین مورد این است که این زبان بسیار کاربردی و انعطاف‌پذیر است، که این موضوع سی‌شارپ را به هدف اول کسب و کارها در سراسر جهان تبدیل می‌کند.

دومین دلیل این است که این زبان را مایکروسافت برای پلتفورم‌های خودش ایجاد کرده است. در نتیجه سی‌شارپ با بیشتر ساختارهای فناوری اطلاعات مایکروسافت هم‌خوانی دارد، که شرکت‌های بسیار زیادی بر پایه‌ی آن‌ها ساخته شده‌اند.

برنامه نویسی با PHP

گزینه‌ی دیگری که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد PHP – یک زبان اسکریپتی متن باز، سمت سرور – است. میلیون‌ها وب‌سایت در سرتاسر جهان با PHP ایجاد شده‌اند، شامل وب‌سایت‌ها پرطرفداری مثل فیسبوک و ویکیپدیا.

PHP به این دلیل در بین کارفرمایان محبوبیت زیادی دارد که در همه جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و به شدت در توسعه پروژه‌های متن باز استفاده می‌شود.

در سال‌های اخیر PHP و امور مرتبط با آموزش PHP روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است و الان به جایگاهی رسیده که شرکت‌ها برای جذب نیروهای قوی در این حوزه با هم رقابت می‌کنند. خبر خوب برای برنامه‌نویسان PHP این است که هیچ نشانه‌ای از کاهش این روند دیده نمی‌شود.

برنامه نویسی از طریق Java

جاوا یک زبان قدیمی و محبوب بین برنامه‌نویسان است. از واژه‌ی «قدیمی» استفاده می‌کنیم چون بیش از ۲۰ سال از عمر جاوا می‌گذرد. دلیل استفاده زیاد برنامه‌نویسان از این زبان این است که نسبتا آسان و همه کاره است. همین موضوع سبب جذابیت جاوا برای شرکت‌ها و برنامه‌نویسان شده‌است. جاوا، کاربران و نرم‌افزارهای بسیار زیاد و یک اکوسیستم بسیار وسیع دارد.

در سال ۲۰۱۵، Daily Telegraph گزارش داد که ۱۰۵ هزار امکان شغلی مرتبط با فناوری اطلاعات در بریتانیا وجود داشتند که از آن، ۱۳ هزار مورد در ارتباط با جاوا بودند. جاوا نشان داده که بسیار پایدار و قابل اعتماد است، همین دلیل خوبی است برای اینکه بازار شغل‌های مرتبط با آی‌تی، همیشه تشنه‌ی جذب برنامه‌نویسان مسلط به جاوا باشد. علاوه بر این، کارفرمایانی که مدت زمان طولانی در این حوزه فناوری اطلاعات فعالیت دارند ترجیح می‌دهند که برنامه‌نویسان جاوا را استخدام کنند چون جوا تمام سیستم‌های قبلی‌شان با جاوا نوشته شده است.

زبان JavaScript

جاوا اسکریپت زبانی بسیار مشهور است. زبان برنامه‌نویسی همه کاره و شئ‌گرا که در بیشتر مرورگرهای مهم از جمله فایرفاکس و سافاری از قبل نصب شده است. با وجود اینکه مدت‌ها است که جاوا اسکریپت به وجود آمده اما به خوبی در برابر زبان‌های تازه متولد شده‌ی دیگر ایستادگی کرده و از بین نرفته است. خیلی‌ها از جاوا اسکریپت برای کمک به شغل آینده به عنوان زبانی که «باید بدانید» یاد می‌کنند. تعداد قابل توجهی از موقعیت‌های شغلی برنامه‌نویسی به هر شکلی به جاوا اسکریپت نیاز دارند. به همین دلیل است که کارفرمایان زیادی به دنبال برنامه‌نویس جاوا اسکریپت هستند. اما اگر شما یک برنامه‌نویس جاوا اسکریپت هستید، نباید خیلی هم خیالتان راحت باشد. متداول بودن آن و این حقیقت که خیلی از شغل‌ها به جاوا اسکریپت نیاز دارند، بدین معنی است که برای سر بلند کردن بین انبوه برنامه‌نویسان جاوا اسکریپت باید خیلی تلاش کنید.

زبان برنامه نویسی

شما فکر می‌کنید که برای کدام زبان برنامه‌نویسی ساخته شده‌اید؟ راستش را بخواهید، نمی‌توانید با یک دست چهار هندوانه را بلند کنید اما اگر یکی را انتخاب کنید و برای ماهر شدن در آن، هر روز و هر لحظه تلاش کنید مطمئن باشید در آن موفق می‌شوید. پس محبوب ترین زبان برنامه نویسی خود را انتخاب کنید و سعی کنید در یکی از آن‌ها حسابی کار بلد شوید. نظر شما چیست؟ دوست دارید با یک دست هر چهار هندوانه را بلند کنید؟ اگر تجربه‌ای در زمینه زبان های برنامه نویسی دارید آن را با ما و خوانندگان لیداوب به اشتراک بگذارید.