Symfony و معرفی این فریم ورک زبان PHP

Symfony یکی از بهترین و البته محبوب‌ ترین فریم ورک‌ های زبان PHP است که از سال ۲۰۰۵ تا کنون با قدرت به فعالیت خودش ادامه داده است. اگر دوست دارید با این فریم ورک محبوب بیشتر آشنا شوید با لیداوب همراه باشید.


 فریم ورک سیمفونی یکی از محبوب‌ترین فریم ورک های زبان PHP است که تقریبا از سال ۲۰۰۵ وارد دنیای طراحی وب شده است. این فریم ورک به صورت متن باز و با معماری MVC منتشر شده و به طراحان وب این امکان را می‌دهد تا مطابق با سلیقه خود، از آن در طراحی برنامه‌های تحت وب استفاده کنند.

بررسی سه ویژگی مهم فریم ورک سیمفونی

Symfony در Google trends

اگر تصویر بالا را مشاهده کنید، متوجه روند رو به رشد Symfony از سال ۲۰۰۴ تا به حال در تمام دنیا خواهید شد. این که یک فریم ورک در حدود ۱۲ سال فعالیت، همچنان جزو یکی از فریم ورک‌های محبوب بوده و بتواند به روند رو به رشد خودش ادامه دهد، مسئله‌ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. در ادامه مقاله، ۳ ویژگی مهم سیمفونی را بیان کرده‌ایم که توانسته این فریم ورک را همچنان بین طراحان وب سایت محبوب نگه دارد.

Symfony و انجمن‌های متعدد آن

۱. انجمن های آموزشی زیاد سیمفونی

زمانی که برای نوشتن، توسعه و آموزش یک فریم ورک، انجمن‌های زیادی تشکیل شده و این اعمال را انجام می‌دهند، به قول معروف دل آدم قرص است که با به وجود آمدن هر مشکلی، می‌شود با یک جستجوی ساده در موتورهای جستجو یا حتی وب سایت Symfony، خیلی راحت مشکل خود را حل کرد. امروزه در سطح جهان منابع آموزشی متعددی برای این فریم ورک در دسترس است و می‌توان از آن استفاده کرد. بنابراین خیالتان راحت باشد که با مراجعه به بخش‌های مروبط به PHP ‌در وب سایت‌های مختلف مثل لیداوب می‌توانید به راحتی برنامه‌های خود طراحی کرده و توسعه بدهید.

۲. استفاده از کامپوننت های مختلف در سیمفونی

در ابتدا درباره کامپوننت باید توضیحی مختصر بدهیم. یکی از تعریف‌هایی که از این واژه در زبان فارسی شده است، مفهوم «ترکیب کننده» است. بنابراین کامپوننت‌ها یکی از ابزارهای مهم در طراحی وب هستند که درواقع ترکیبی از چندین ماژول یا بهتر است بگوییم چندین ابزار هستند که سرویس‌های متعددی را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهند. حال تصور کنید که کامپوننت چقدر می‌تواند در وقت و هزینه‌ی یک برنامه‌نویس صرفه‌جویی کند. Symfony هم با داشتن مجموعه‌ای از کامپوننت‌های مختلف می‌تواند قدرت خود را به رخ دیگر رقبا بکشد. رقبایی همچون لاراول که امروزه از Symfony و کامپوننت‌های آن بهره می‌برند.

Symfony و استفاده در لاراول و دروپال

۳. وجود مشتریان خوب برای سیمفونی

حتی لاراول که یکی از محبوب‌ترین و بهترین فریم ورک‌های زبان PHP است هم در بخش‌هایی از امکانات Symfony بهره می‌برد. همانطور که می‌دانید یکی از برترین سیستم‌های مدیریت محتوا در دنیا یعنی Drupal هم از فریم ورک سیمفونی استفاده می‌کنند، می‌توان به عنوان یکی از دلایل محبوبیت و قدرت این فریم ورک به حساب آورد.

نتیجه‌ گیری

اگر به دنبال یک فریم ورک برای پروژه‌های طولانی مدت و بزرگ خود هستید، Symfony می‌تواند به شما در این مسیر کمک کند. داشتن انجمن‌های فعال، خیال شما را از بابت داشتن یک پشتوانه‌ی آموزشی که به مشکلات شما در اسرع وقت پاسخ دهد را راحت می‌کند ضمن اینکه وجود کامپوننت‌ها می‌تواند حس قدرت و پایداری را به پروژه شما هدیه داده و دغدغه شما را مبنی بر توسعه‌ی پروژه‌ای که در دست دارید را مرتفع کند.
اگر علاقه‌مند به دنبال کردن سایر فریم ورک‌ها در زبان‌های برنامه‌نویسی هستید، لیداوب در حوزه برنامه‌نویسی و طراحی وب، جواب سوالات شما را خواهد داد تا بتوانید بهترین آموزش‌ها را داشته باشید.