۱۰ توصیه برای اینکه فایل های پی دی اف شما سئو خوبی داشته باشند

سئوسازی یک صفحه یا سند در اینترنت، به معنای بهینه سازی روش‌های معرفی و‌‌ب سایت و سند مورد نظر به موتورهای جستجوی اینترنتی است.


رعایت اصول سئو برای فایل‌هایی مثل پی دی اف، به اسناد و وب سایت‌ها کمک می‌کند تا با ارتقا خود، در صفحات اول نتیجه موتورهای جستجو قرار بگیرند. در ادامه مقاله روش‌های کارآمد و ساده‌ای برای سئو کردن فایل‌های پی دی اف به شما آموزش می‌دهد تا با استفاده از آنها فایل پی دی اف خود را در فضای مجازی ارتقا دهید:

پیش از این، شایعاتی وجود داشت که گوگل فایل‌های پی دی اف را غیرقابل قبول می‌داند. براساس این داستان، اگر سعی کنید فایل‌های پی دی اف خود را سئو کنید، این فایل‌های پی دی اف در صفحه اول نتایج گوگل نشان داده نخواهند شد، چراکه گوگل نمی‌تواند فایل‌های غیر HTML را رمزگشایی کند. 

این ماجرا بلافاصله توسط گوگل رد شد. در سال ۲۰۱۱، محبوب‌ترین موتور جستجوی جهان اعلام کرد:

 
گوگل برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ شروع به نمایه‌سازی فایل‌های پی دی اف کرد و تا به امروز صدها میلیون فایل پی دی اف (در این موتور) جستجو نمایه‌سازی شده‌اند. آن‌ها حتی با برچسب خاصی در صفحه نتایج موتور جستجو نمایش داده می‌شوند تا کاربران بفهمند که نتیجه‌ جستجوی آن‌ها بر اساس پی دی اف است.
 

سئو پی دی اف
هر چند، سئو کردن فایل‌های پی دی اف مزیتی است که معمولا کاربران از آن غافل می‌شوند. گوگل می‌تواند اسناد را از کار انداخته، فهرست بندی و رتبه بندی کند، اما بهترین فعالیت‌ها و اعمال بر روی این اسناد عموما استفاده نشده و ناشناخته می‌مانند. اسناد پی دی اف اغلب دارای حجم بالایی از محتوا هستند که گوگل قادر به سندسازی آن‌ها است. این عمل فایل‌های pdf را به منبع خوبی برای استفاده در عملیات سئو تبدیل می‌کند. اما بهینه سازی فایل‌های پی دی اف برای موتورهای جستجو، نیاز به عملیات سئو دارد تا از قواعد کمی متفاوت‌تر پیروی کنند. دستورالعمل کلی سئو کردن فایل‌های پی دی اف مشابه سئو کردن باقی موارد است، اما در جزئیات کمی متفاوت می‌شوند. فایل‌های پی دی اف هم برای ساخت یک نوع خاص از محتوا استفاده می‌شوند و به همین ترتیب تلاش برای بهینه‌سازی این اسناد هم باید با در نظر گرفتن این نکته انجام شود.

مقاله‌ مرتبط:

با دنبال کردن راهنمای زیر می‌توانید شانس بیشتری برای معرفی فایل‌های پی دی اف خود به موتورهای جستجو داشته باشید.

۱. نام فایل pdf را با دقت انتخاب کنید

اولین گام برای تبدیل یک سند متنی به فرمت پی دی اف و سئو کردن پی دی اف، انتخاب صحیح نام آن است. هرچند انتخاب نامی که به صورت اتوماتک توسط سیستم به ما پیشنهاد می‌شود بسیار آسان است، اما باید بدانید که نام سند پی دی اف شما، همانند آدرس صفحه، در بهینه‌سازی معرفی سند به موتورهای جستجو، موثر است.

سئو مناسب در فایل پی دی اف

اگر فایلی در فرمت پی دی اف برای سئو به شما تحویل داده شد، قبل از تغییر نام پرونده درقالب یک عبارت، از کلمات کلیدی و بررسی‌هایی که در برگیرنده خواسته کاربر است استفاده کنید. مطمئن شوید که حرف اول کلمات کلیدی (انگلیسی) از کلمات بزرگ است و کلمات کلیدی را با استفاده از خط ربط از یکدیگر جدا کنید.

۲. پیوند درونی به سند

این دستورالعمل شامل اضافه کردن فایل های پی دی اف درون ساختار لینک های داخلی یک وب‌سایت است.

گرچه این اسناد معمولا دارای محتوای ارزشمندی هستند (به عنوان مثال، نظرسنجی‌ها یا گزارش‌ها)، اما عموما برای موارد نامناسبی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در نتیجه، در پایان کار بیشتر آن‌ها اغلب به صورت صفحاتی جدا افتاده در سلسله مراتب سایت دیده می‌شوند. این وضعیت تاثیر مستقیمی بر قابلیت سئو کردن آن‌ها دارد. به همین دلیل، با توجه به مصاحبه‌ی جان مولر، از اعضای گوگل در سال ۲۰۱۶، به اهمیت مورد توجه قرار دادن سئوی فایل های پی دی اف پی می‌بریم:

اگر ما قادر به فهرست کردن این صفحات نیستیم. ممکن است فقط منظور ما این باشد که ما محتوای کافی از وب سایت شما را فهرست کردیم. برای همین آمادگی اضافه کردن دسته‌ای دیگر از محتوا را نداریم.

سئو پی دی اف

ارسال پیوندهای داخلی متنی به پی دی اف شما، به گوگل نشان می‌دهد که این اسناد قسمت‌هایی از محتویاتی هستند که می‌خواهید نمایه‌سازی و رتبه‌بندی کنید پس باید شناسایی شوند. اگرچه بهینه سازی متن اصلی که به لحاظ داخلی به سند اشاره می‌کند رتبه متن را کم می‌کند، اما باید در عین حال کمک کننده هم باشد.

۳. پیوند به محتوای مربوطه

 این مساله عمدتا به محتوای وب‌سایت شما مربوط می‌شود (هرچند پیوند به سایت‌های شخص ثالث معتبر، به نفع کاربران است). با پیوند دادن به خواص سایت خود از یک پی دی اف، می‌توانید احتمال اینکه موتور جستجو محتوای متن را به عنوان بخش مهمی از سایت شما ببیند، افزایش بدهید.

یکی دیگر از مزایای ویژه‌ استفاده از پی دی اف در سایت، این است که احتمال دارد به سایت‌های خارجی معتبر که دائما از منابع اینترنتی استفاده می‌کنند، پیوند داده شوید. 

۴. اضافه کردن عنوانی منحصر به فرد و بهینه شده

این دستورالعمل، یک روش ساده‌ی سئو کردن است، اما وقتی درمورد فایل‌های پی دی اف صحبت می‌کنیم، اغلب فراموش می‌شوند. عنوان یک فایل پی دی اف را می‌توان در قسمت «ویژگی‌های اسناد» تنظیم کرد. یک موتور جستجو از عنوان اسناد به همان شیوه‌ی استفاده از برچسب HTML استفاده می‌کند. بنابراین، این عنوان است که کاربران در نتیجه‌ی جستجو آن را می‌بینند و کلیک می‌کنند. با این حال، به دقت در مورد شرایطی که مایل به رتبه‌بندی هستید، دقت کنید.

واقعیت این است که فایل‌های پی دی اف به طور معمول برای رتبه‌بندی جستارهای ویژه و طولانی مدت مناسب هستند. با توجه به ماهیت این فایل‌ها، این اسناد در یکی از زمینه‌های تحقیقاتی قرار می‌گیرند ـ البته عنوان و شرح باید آن را منعکس سازد. بهینه کردن یک پی دی اف برای یک دوره گسترده و متمرکز بر تبدیل و دگرگونی، بعید است که موفقیت‌آمیز باشد.

۵. محتوای مناسب برای تجربه پی دی اف به عنوان یک کتابخانه سیار

امروزه این شیوه در مورد هر حوزه از بازاریابی دیجیتال استفاده می‌شود، بنابراین تعجب ‌آمیز نخواهد بود که در مورد سئو کردن فایل‌های پی دی اف نیز مورد استفاده قرار گیرد.
طولانی بودن محتوای بسیاری از فایل‌های پی دی اف به معنای آن است که آن‌ها نمی‌توانند فرمت خود را به فرمت متناسب با محتوای کتابخانه سیار دیجیتالی تبدیل کنند؛ اما نگران نباشید! برای این مشکل نیز  تغییرات ساده و قابل اجرایی وجود دارد.
با مرتب کردن محتوا در سمت چپ صفحه، به راحتی می‌توانید نشانگر صفحه را بر روی متن به حرکت درآورید.

سئو پی دی اف

شما همچنین می‌توانید از نشانگر استفاده کنید و متن را برای خوانندگانی که وقت کمتری دارند، پررنگ کنید. استفاده از تصاویر بسیار مفید است، اما حجم فایل‌ها را هم در نظر داشته باشید.

۶. فشرده سازی تصاویر، در صورت امکان

سرعت بارگذاری عاملی مهم در رتبه‌بندی هر صفحه است، اما این مساله به عنوان چالشی در سرعت بخشیدن به فایل‌های سنگین پی دی اف تبدیل شده است. پس از انجام کارهای بسیاری بر روی فایل مورد نظر خود، قطعا نمی‌خواهید به دلیل فشرده‌سازی سند خود، نمودارها و تصاویر درون متن را حذف کنید. نرم افزارهایی مانند (JPEGmini یا Soda PDF) می‌تواند به فشرده‌سازی عناصر کارآمدی مانند تصاویر، بدون از بین بردن هرگونه کیفیت ظاهری آن‌ها کمک کنند.

۷. محتوای اسناد را با میان‌تیترها تفکیک کنید

فایل‌های پی دی اف می‌توانند اطلاعات زیادی را در اختیار همگان قرار دهند. اما عموم مردم توجه کمی به آن دارند. با استفاده از میان‌تیترها، می‌توانید محتوای متن خود را برای خوانندگانی که متن را برانداز می‌کنند، قابل خواندن کنید. این توصیه مفیدی در تمام دستگاه‌ها، به ویژه در تلفن همراه است. به عنوان قاعده‌ای کلی، سعی نکنید بیش از ۳ تا ۴ جمله در هر پاراگراف داشته باشید. بین هر تکه از متن، موضوع مورد بحث را با استفاده از میان‌تیترهایی که قسمت بعدی را توصیف می‌کنند از پیش اعلام کنید و در صورت لزوم از پرسش برای اهداف بعدی متن استفاده کنید.

۸. از متن ساده استفاده کنید

یکی از دلایلی که این شایعات برای مدت طولانی در مورد گوگل و مشکل پی دی اف آن، پابرجا ماندند، این است که بسیاری از فایل‌های پی دی اف، بر اساس تصاویر هستند. از دید ما آن‌ها حاوی متن هستند، اما برای موتور جستجو آن‌ها تصاویری به همراه کلماتی در کنار هستند. شاید بهتر است نگوییم که گوگل نمی‌تواند اسناد را فهرست‌بندی کند، بلکه باید در جایی که می‌توانیم، کمی به آن کمک کنیم.
موتورهای جستجو در خواندن تصاویر بسیار خوب هستند، اما هنوز هم برای آن‌ها متن در اولویت قرار دارد.
 

سئو پی دی اف

بسیاری از ابزارهای رایج، مانند Adobe creative suite ، به شما این امکان را می‌دهد که این تبدیل را به آسانی انجام دهید. یک روش بسیار ابتدایی نیز برای آزمایش آن وجود دارد. اگر شما می‌توانید متنی را از فایل پی دی اف کپی کنید، آن قسمت به صورت متن خواهد بود و تصویر اسکن شده نیست.

۹. استفاده از متن جایگزین

این یکی دیگر از طبقه‌بندی های اساسی SEO است استفاده از متن جایگزین است. با این حال، این هنوز به این روش فراگیر نشده است که می‌توان  متنی جایگزین را برای تصاویر درون پی دی اف انتخاب کنید.
روش دقیق انجام این کار، بسته به نرم افزار مورد استفاده شما برای ایجاد پی دی اف متفاوت خواهد بود. اما شما می‌توانید در اینجا روش کامل آن را ببینید.
به این موضوع به عنوان فرصتی دیگر برای ارائه‌ی گوگل با سیگنال‌های حیاتی در مورد محتویات سند، و همچنین ابزارهای رتبه‌بندی از طریق جستجوی تصویر، اهمیت بدهید.

۱۰. عملکرد پیگیری

از دید یک کارگزار سئو، هدف از اضافه کردن پی دی اف به یک وب‌سایت از اضافه کردن آن به یک صفحه‌ی محصول، متفاوت خواهد بود. همچنین این به آن معنا است که سنجش موفقیت آن نیاز به روش فکری متفاوتی دارد.
مثلا می‌توانید تعداد دانلود اسناد پی دی‌اف مورد نظر را از طریق موتورهای جستجو ببینید؛ این روش یک حقه کوچک برای سنجش موفقیت شما است و می‌تواند به عنوان یک هدف به بسته‌ی تجزیه و تحلیل شما افزوده شود، بنابراین شما می‌توانید ببینید که چند نفر از طریق جستجوی معمولی وارد سایت شده و متن را دانلود کردند.
با این روش شما بهتر می‌توانید راهی را که کاربر با استفاده از آن وارد سایت شده و فایل مورد نظر را یافته است را مشاهده کنید، یا سایر کانال‌های بازاریابی که پیش از انجام این میکرو کنترل تعامل داشته‌اند را ارزیابی کنید. 

برچسب ها