دیجیتال مارکتینگ ؛ حتی برای کسب و کارهای محلی!

اگر به دنبال رونق کسب و کارتان هستید، کلیدواژه دیجیتال مارکتینگ را فراموش نکنید.


دیجیتال مارکتینگ در واقع نوع جدید و امروزی بازاریابی یا مارکتینگ است. بازاریابی از زمانی شروع شد که پدران ما برای این که کالایشان را بفروشند، آن را به بازار می‌بردند و با داد و فریاد سعی داشتند کالا یا خدمات خود را معرفی کنند. در ضرب المثل‌های فارسی که مربوط به گذشته های دور است هم رگه‌هایی از بازاریابی را می‌بینیم. مثلا از ضرب المثل‌هایی مثل «هیچ بقالی نمی‌گوید ماست من ترش است» می‌شود پی برد که رگ و ریشه بازاریابی یا به قول فرنگی‌ها مارکتینگ، عمیق‌تر از این حر‌ف‌ها است.

اما امروزه بازاریابی رنگ و بوی متفاوتی گرفته، تصور کنید که در خانه خود جلوی کامپیوتر شخصی‌تان نشسته اید یا دارید با گوشی هوشمندتان کار می‌کنید. در این حالت دیگر نه از بازار خبری است و نه از شلوغی و رفت و آمد آدم‌ها، جنگ یک جنگ اینترنتی است. جنگی تمام عیار که به آن نام دیجیتال مارکتینگ داده‌اند. در سال‌های اخیر نفوذ دیجیتال مارکتینگ به قدری بوده که حتی یک سوپر مارکت کوچک در هر محله‌ای هم به فکر این است که چطور درفضای مجازی برای خودش تبلیغ کند. بر همین اساس بر آن شدیم تا در این مقاله شرح مختصری از دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای اصلی آن را برای شما آماده کنیم.

دیجیتال مارکتینگ در یک نگاه

ابزار بازاریابی

 بیشتر بخوانید:

تفاوت SEO و SEM چیست و چه کاربردی دارند؟

یک دیجیتال مارکتر یا همان کارشناس بازاریابی دیجیتال کسی است که با کمک ابزارهایی که در اختیار دارد، پس از نیاز سنجی در مورد کسب و کار مورد نظر، شروع به بازاریابی می‌کند. بازاریابی دیجیتال یکی از زیرشاخه‌های علم بازاریابی به شمار می‌آید که شخص مسئول این کار علاوه بر این که باید از علم بازاریابی کاملا مطلع بوده و بر آن مسلط باشد، بتواند از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای پیشبرد اهداف کسب و کار مورد نظر استفاده کند. این اهداف می‌توانند یکی از سه هدف فروش بیشتر، برندسازی، وفادارسازی مشتریان قبلی یا ترکیبی از آن‌ها باشند.

یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید بتواند با توجه به کشش بازار، وضعیت رقبا، وضعیت اقتصادی جامعه و ده‌ها متغیر دیگر، تصمیم بگیرد که کدام ابزار را در چه زمان و با چه حجمی به خدمت بگیرد. 

پاسخ به این سوال که دیجیتال مارکتینگ چه زیر شاخه‌هایی دارد کمی دشوار است. چرا که روز به روز بر ابزارهای آن افزوده می‌شود یا یکی با دیگری جایگزین می‌شود. اما اگر بخواهیم از مهم ترین زیر مجموعه‌های دیجیتال مارکتینگ، چند مورد را نام ببریم، لیست زیر پیشنهاد نسبتا خوبی است.

سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو

بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو نامی است که برای هر صاحب سایتی که سودای دیده شدن نام سایتش در رتبه‌های بالای موتورهای جستجو و مخصوصا گوگل را دارد جذاب است. اما چرا سئو مهم است و دلیل این که صاحبان کسب و کار حاضر هستند مبالغ زیادی بابت آن بپردازند چیست؟

توجه شما را به چند آمار جالب جلب می‌کنیم: گوگل سالانه بیش از ۲ تیریلیون سرچ را پذیرا است، ۱/۱۷ میلیارد نفر از این سایت استفاده می‌کنند و بیش از ۱۳۰ تریلیون صفحه در این سایت ایندکس شده است. پس دور از واقعیت نیست که مهم‌ترین زیرشاخه از دیجیتال مارکتینگ را سئو و اجرای درست قوانین گوگل و موتورهای جستجو بدانیم تا بتوانیم بهتر دیده شویم.

گوگل ادوردز

پروسه سئو، پروسه‌ای پیچیده و زمان بر است، اما گوگل راهکاری برای آن دسته از سایت‌هایی که می‌خواهند زودتر در صفحات اول گوگل دیده شوند اندیشیده است. راهکار گوگل که برای استفاده از آن باید سر کیسه را شل کنید، پنلی به نام گوگل ادوردز است. این پنل که یکی از راه حل‌های خوب برای بازده سریع و مفید در پروسه دیجیتال مارکتینگ است. گوگل ادوردز در واقع یک سیستم تبلیغات کلیکی است که به وسعت تمام دنیا برای شما در دسترس است. در این سیستم، محتوای شما بر اساس کلمه کلیدی منتخب، به کاربر نمایش داده می‌شود.

سیستم مزایده‌ای گوگل ادوردز بسیار جالب و منصفانه است که در مقالات بعدی به آن خواهیم پرداخت. اما فعلا این دو نکته را به یاد داشته باشید که اولا سایت‌هایی که قوانین خاصی را رعایت کنند در نهایت پول کمتری می‌پردازند و نکته دوم این که میزان پرداختی به صورت مستقیم به بودجه رقبایتان بستگی دارد.

شبکه اجتماعی

شبکه های اجتماعی

 بیشتر بخوانید:

چگونه بهترین استراتژی سئو را برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

امروزه بخش مهمی از نیاز اجتماعی بودن انسان‌ها در شبکه‌های اجتماعی تامین‌ می‌شود و این می‌تواند خبر خوبی برای متخصصان دیجیتال مارکتینگ باشد. چرا که کافی است راه‌های پخش شدن یا به اصطلاح وایرال (viral) شدن یک محتوا را بدانند، آن وقت می‌توانند با هزینه‌ ای بسیار کمتر از راه‌های دیگر تبلیغاتی برای برند مورد نظر تبلیغات کنند. داستان شبکه‌های اجتماعی بسیار مفصل  است و جنگ بین این شبکه‌ها جنگی است تمام عیار که این داستان رو هم در سلسله مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ برای شما باز خواهیم کرد.

ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیل

این باور که ایمیل کارآیی خود را در سال‌های اخیر از دست داده است، باوری است کاملا غلط، چرا که با ایمیل می‌توان تعامل (engagement) بسیار خوبی با مخاطب ایجاد کرد. ایمیل همچنان یکی از راه‌های موثر برای دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌آید اما نکته اینجا است که استفاده صحیح از ایمیل یک فن است و هرکسی نمی‌تواند ادعای بلد بودن ایمیل مارکتینگ را داشته باشد.

مهم‌ترین بخش ایمیل مارکتینگ جمع آوری ایمیل مخاطبان هدف است. امروزه سایت‌های معتبر باج‌های زیادی می‌دهند تا بتوانند ایمیل مخاطبان را به دست آورند، از مطالب و کتاب‌های ارزشمند گرفته تا ارائه نرم افزارهای‌ قوی که همه به صورت رایگان و در ازای گرفتن ایمیل انجام می‌شود. برای فرستادن ایمیل هم پلت فرم‌های جذاب با امکانات ارسال و آنالیز وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.

تبلیغات بنری و تبلیغات همسان

بنرها و بیلبوردها سالیان سال است که نقش پررنگی در عرصه تبلیفات بازی می‌کنند. در دنیای دیجیتال مارکتینگ هم بنر داریم، اما این بنرهای تبلیغاتی به جای خیابان و اتوبان، در وب سایت‌های پر رفت و آمد نصب می‌شوند. سایت های گوناگون بنر تبلیغاتی شما را به نمایش در می‌آورند و معمولا به ازای هر کلیک که روی تبلیغ شما می‌شود، پول دریافت می‌کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که تبلیغات بنری بیشتر برای برندسازی موثر است.

اما تبلیغات همسان چیست؟ منظور از تبلیغات همسان یا نیتیو  (Native)، این است که تبلیغ شما بین یک متن مرتبط با کسب و کارتان و به صورت نامحسوس گذاشته می‌شود. کارشناسان دیجیتال مارکتینگ بر این باورند که تبلیغات همسان یکی از را‌ه‌های بسیار تاثیرگذار در تبلیغات است. امروزه وب سایت‌های زیادی هستند که برای تبلیغات همسان مورد نظر قرار می‌گیرند.

محتوا

undefined

بازاریابی محتوا

بیشتر بخوانید:

با ۱۰ قانون تولید محتوای آنلاین آشنا شوید

ابزارهایی که به آن اشاره کردیم، همگی قالبی هستند که محتوا در آن جای می‌گیرد و در نهایت این محتوا است که باید اثر خودش را در ذهن مخاطب بگذارد. اگر می‌خواهید به یک کارشناس خبره دیجیتال مارکتینگ تبدیل شوید باید محتوا را بشناسید. باید بدانید کدام محتوا برای چه هدفی مهم است، بهترین زمان انتشار چه موقع است، با مسائل فرهنگی جامعه هدفتان آشنا باشید و ده‌ها عامل دیگر برای تسخیر ذهن مخاطبان را بشناسید و از آن در بازاریابی محتوا (Content Marketing) که درواقع شالوده دیجیتال مارکتینگ است، استفاده کنید. چه هنگامی که یک پیام کوتاه ساده می‌فرستید و چه در هنگام طراحی یک کمپین پیچیده دیجیتال مارکتینگ، محتوا همیشه حرف اول را می‌زند.

کتابخانه آنلاین لیداوب، به دنبال بهترین راهکار برای افزایش دانش شما در زمینه‌های مختلف است. با دنبال کردن مقالات آموزشی ما، در سریع‌ترین زمان در بخش‌های مختلف سئو و طراحی سایت پیشرفت خواهید کرد.