در حال بارگزاری ...

10 پروژه برتر جاوا اسکریپت در گیت هاب

توسط علیرضا اژدری
آخرین به روز رسانی سه شنبه 11 آذر 1399

تقریبا غیر ممکن است که تمام پروژه‌هایی که در گیت هاب هستند را بشماریم یا بگوییم کدام پروژه از همه بهتر و برجسته‌تر است. اما در این مقاله فهرست ۱۰ پروژه برتر را با هم بررسی می‌کنیم. و

تقریبا غیر ممکن است که تمام پروژه‌هایی که در گیت هاب هستند را بشماریم یا بگوییم کدام پروژه از همه بهتر و برجسته‌تر است. اما در این مقاله فهرست ۱۰ پروژه برتر را با هم بررسی می‌کنیم.


وقتی که بحث جاوا اسکریپت در میان باشد، چیزی که الان خیلی نوآورانه به حساب می‌آید، در عرض چند ماه قدیمی و منسوخ خواهد شد. برای جستجوی آسان‌تر در میان انبوهی از پروژه‌های موجود در گیت‌هاب، در ادامه معروف‌ترین پروژه‌های جاوا اسکریپت در گیت‌هاب در سال ۲۰۱۶ را با هم بررسی می‌کنیم.

۱- Vue.JS

پروژه ٰVue.JS جاوا اسکریپت

Vue.JS در سال ۲۰۱۶ با کسب بیش از ۲۵۰۰۰ ستاره و با پیشی گرفتن از React و Angular برنده جایره شد. Vue.JS یک فریم‌ورک درحال پیشرفت و متن باز است که برای ساخت رابط کاربری استفاده می‌شود. کتابخانه اصلی آن فقط روی لایه نمایش تمرکز دارد که این موضوع این امکان را می‌دهد تا به راحتی با کتابخانه‌ها و پروژه‌های دیگر ترکیب و ادغام شود. همچنین Vue.JS می‌تواند اپلیکیشن‌های single page را با ترکیب ابزار‌های مدرن، کنترل کند.

مقاله مرتبط:

Vue JS چیست و چرا خیلی زود محبوب شد؟

Vue.JS شباهت‌هایی با React دارد که می‌توان به استفاده از یک DOM مجازی و ارائه اجزا نمایشی واکنش‌پذیر و قابل خواندن به عنوان نمونه‌ای از این شباهت‌ها نام برد. به‌خاطر هسته ساده و داشتن پشته (Stack) وفق‌پذیر، Vue.JS بسیار انعطاف پذیر و متنوع است.

۲- React

پروژه ری‌اکت جاوا اسکریپت

React در سال ۲۰۱۶ رتبه دوم را در گیت‌هاب کسب کرد و توانست توجه زیادی را به سمت خودش جلب کند. React یک کتابخانه متن‌باز است که مثل Vue.JS برای ساخت رابط کاربری استفاده می‌شود. این کتابخانه تا به حال توانسته شهرت زیادی کسب کند و غول‌هایی همچون Netflix، Buffer، Imgur از کاربران آن هستند.

بیشتر بخوانید:

React JS کتابخانه آنلاین جاوا اسکریپتی برای طراحی UI

با استفاده از React، توسعه دهندگان می‌توانند وب اپلیکیشن‌های بزرگ بسازند. اطلاعات موجود در این اپلیکیشن‌ها می‌تواند به مرور زمان تغییر کند و نیازی به بارگذاری دوباره صفحه نیست. React تلاش می‌کند تا ساده و سریع باشد و بتواند برای برنامه‌هایی با منطق تجاری پیچیده، مناسب باشد.

۳- Yarn

پروژه جاوا اسکریپت Yarn

Yarn با Vue.JS و React تفاوت دارد، چرا که یک مدیر بسته یا پکیج برای کد است. هدف اصلی آن این است که به توسعه‌دهندگان در سراسر دنیا اجازه بدهد تا بتوانند سریع و ایمن کد‌های خود را به اشتراک بگذارند. Yarn بسته‌هایی را برای به اشتراک گذاشتن کد‌ها استفاده می‌کند که این بسته‌ها، شامل کد‌هایی هستند که به اشتراک گذاشته می‌شوند.

اگر خصوصیت‌های ویژه‌ای نداشته باشید، پس هرگز نمی‌توانید جزو سه پروژه برتر گیت‌هاب باشید. یکی از ویژگی‌های مهم این سرویس سرعت بالای آن است. در واقع Yarn عملیات‌ها موازی می‌کند تا بتوانید بیشترین بهره‌برداری ممکن از منابع موجود را ایجاد کند. این موازی‌سازی عملیات مختلف، باعث افزایش سرعت نصب و راه‌اندازی می‌شود. Yarn همچنین امنیت خود را در اولویت قرار می‌دهد و از Checksum ها برای احراز درستی هر بسته، استفاده می‌کند.

ویژگی دیگر Yarn این است که بسیار قابل اعتماد است و اطمینان حاصل می‌کند که یک نصب (install) در سیستم مقابل هم، مثل سیستم شما خوب و بهینه کار خواهد کرد.

۴- Angular 2

پروژه جاوا اسکریپت Angular 2

در مقایسه با React، نمی‌توان گفت کدام یک بهتر است، چرا که هر کدام مزایا و اشکالات خود را دارند.

Angular توسط گوگل پشتیبانی می‌شود، پس انتخاب خوبی برای توسعه برنامه‌هایی است که برای گوگل ساخته شده‌اند. همچنین اگر نیاز به سرعت بالا دارید Angular را مد نظر داشته باشید.

برخی از ویژگی های این فریم‌ورک عبارت است از تولید کد، جداسازی کد و بهره‌وری و عملکرد بالا.

۵- Electron

 

جاوا اسکریپت Electron

شماره پنج Electron است، یک فریم‌ورک متن باز که برای توسعه اپلیکیشن‌های رابط کاربری گرافیکی با استفاده از هم اجزا داخلی (back-end) و اجزا سمت کاربر (front-end)، استفاده می‌شود.

Electron از Chromium برای اجزا خارجی و از Node.js برای اجزا داخلی استفاده می‌کند. در نتیجه اجازه ساخت اپلیکیشن‌ها را با HTML، CSS یا JavaScript می‌دهد. همچنین وابسته به پلتفرم خاصی نیست و می‌تواند روی لینوکس، ویندوز یا مک اجرا شود.

۶- Create React App

جاوا اسکریپت React App

Create React App یک ابزار مفید برای شروع سریع اپلیکیشن‌های React است. نیازی به صرف وقت برای تنظیم کردن Webpack ،Babel یا ابزار‌ها نیست، چرا که همه چیز از قبل تنظیم شده است. این امکان به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد که مستقیم به سراغ کد و منطق تجاری اپلیکیشن بروند.

Create React App یک رابط CLI با ساختار پایه است و اسکریپت‌هایی را برای اجرا، آزمایش و ساخت به پکیج json. اضافه می‌کند. مزیت‌های دیگری که می‌توان عنوان کرد، کم بودن webpack.config، مقادیر زیادی از فایل‌های rc* و همبستگی و یکپارچگی در package.json است.

۷- React Native

جاوا اسکریپت Reactive Native

React Native برای ساخت اپلیکیشن‌های نیتیو iOS، Windows و Android با React استفاده می‌شود. این فریم ورک از روش‌های یکسانی برای ساخت استفاده می‌کند و برای همین برنامه شما از برنامه‌های که با جاوا یا Objective-C ساخته شده‌اند، قابل تشخیص نیست.

در جهت ذخیره کردن زمان، هنگامی که با React Native کار می‌کنید، نیازی نیست تا عمل کامپایل مجدد (Recompile) را انجام دهید. در عوض، می‌توانید به سرعت برنامه را بارگذاری مجدد کنید. همچنین React Native به سهولت با اجزا درون جاوا یا Objective-C ترکیب می‌شود.

۸- Redux

جاوا اسکریپت Redux

Redux یک نگهدارنده حالت (State) قابل پیش‌بینی برای برنامه‌های جاوا اسکریپت است. Redux به شما کمک می‌کند تا برنامه‌هایی پایدار بنویسید که در محیط‌های مختلف اجرا می‌شوند.

Redux می‌تواند هم با React یا دیگر کتابخانه‌های مخصوص نمایش استفاده شود. Redux در ساخت برنامه‌های Universal کمک می‌کند و همچنین به بازدیدکنندگان و فراخوان‌های شبکه اجازه دستکاری مستقیم یک حالت را نمی‌دهد.

۹- Bootstrap

جاوا اسکریپت Bootstrap

Bootstrap یک وب فریم‌ورک رایگان و سمت کاربر است. این فریم‌ورک با سایر وب فریم‌ورک‌ها متفاوت است چرا که فقط با برنامه‌نویسی سمت کاربر کار می‌کند.

مقاله مرتبط:

بوت استرپ چیست؟

Bootstrap شامل قالب‌های طراحی بر پایه HTML و CSS همراه با پیوست‌های جاوا اسکریپت است. از نسخه ۲.۰ از طراحی‌های واکنش‌گرا و از نسخه ۳.۰ از Google Chrome، Firefox، Safari، Opera و Internet Explorer پشتیبانی می‌کند.

۱۰- D3

جاوا اسکریپت D3

D3.js یک کتابخانه JS برای دستکاری سند است. D3.js به شما این امکان را می‌دهد تا داده‌های دلخواه را به یک DOM بچسبانید و سپس تغییرات را درون یک سند اعمال کنید.

D3 از مجموعه داده‌های بزرگ پشتیبانی می‌کند، اجازه می‌دهد از کد‌ها دوباره استفاده شود، و همچنین اجازه می‌دهد تا سند‌هایی که بر اساس داده هستند، به شکلی بهینه دستکاری و تغییر داده شوند.

کلام آخر

در این مقاله به ده پروژه برتر جاوا اسکریپت در گیت‌هاب در سال ۲۰۱۶ نگاهی داشتیم که بدون شک به زودی پروژه‌های دیگری نیز که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند، ساخته خواهند شد.

دیدگاه ها

دیدگاه ها : 0


متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

رایگان

اشتراک گذاری در
سورس خرید و فروش ارزهای دیجیتال
ثبت امتیاز
1.8 (10 رای)

   لطفا صبر کنید ...