تکنولوژی WebSocket و معرفی Socket.IO

تکنولوژی WebSocket امکان ارتباط دوطرفه بین کلاینت و سرور را در قالب یک اتصال TCP فراهم می‌آورد. WebSocket برای پیاده سازی شدن توسط مرورگرها و وب سرورها پیاده سازی شده است اما قابلیت استفاده در هر برنامه کلاینت و سروری را دارد (به دلیل اینکه پروتکل WebSocket بر پایه TCP است). با لیداوب همراه باشید.


کتابخانه Socket.IO چیست؟

کتابخانه Socket.IO یک کتابخانه جاوا اسکریپت برای برنامه‌های کاربردی وب واقعی است. این امکان زمان واقعی، ارتباط دو طرفه بین مشتریان وب و سرورها را فراهم می‌کند. این کتابخانه دو بخش دارد، یک کتابخانه سمت سرویس گیرنده که در مرورگر اجرا می‌شود و یک کتابخانه جانبی سمت سرور برای Node.js هر دو این اجزا، یک API تقریبا یکسان دارند. Socket.IO عمدتا از پروتکل WebSocket با استفاده از نظرسنجی به عنوان یک گزینه مجدد استفاده می‌کند، در حالی که همان رابط را ارائه می‌دهد.

 

socket.io

بررسی کلی Socket.IO

این کتابخانه توانایی تحلیلی در زمان واقعی، جریان باینری، پیام‌های فوری و همکاری سند را فراهم می‌کند. این کتابخانه همچنین به صورت شفاف ارتباط بر قرار می‌کند و در صورت امکان به صورت خودکار به WebSocket ارتقا خواهد یافت. Socket.IO یک کتابخانه WebSocket با گزینه‌های جایگزین دیگر پروتکل‌های زمان واقعی نیست و یک پیاده سازی پروتکل حمل و نقل بی وقفه سفارشی در بالای پروتکل‌های دیگر در زمان واقعی است. این کتابخانه همچنین تحت لیسانس MIT فعالیت می‌کند.

مطالعه بیشتر در لیداوب:

ویژگی های شاخص Socket.IO

  • تجزیه و تحلیل زمان واقعی: فشار داده به مشتریان که به عنوان شمارنده در زمان واقعی، نمودار و یا الگوهای مربوط نمایش داده می‌شود.
  • جریان باینری: با شروع از نسخه 1.0 می‌توان هر بلاک را به عقب یا جلو ارسال کرد (تصویر، صدا و ویدئو)
  • پیام فوری و چت: برنامه Hello World این کتابخانه، یک برنامه چت فقط در چند خط کد است.
  • همکاری اسناد: اجازه دادن به کاربران برای ویرایش یک سند و دیدن تغییرات یکدیگر به صورت همزمان.
  • پشتیبانی چندگانه: این کتابخانه اجازه می‌دهد تا چندین Namespace را ایجاد کنید که به عنوان کانال‌های ارتباطی جداگانه عمل می‌کنند اما همان اتصال پایه را به اشتراک می‌گذارند.

نتیجه گیری

WebSocket به عنوان قسمتی از استاندارد HTML5 توسط W3C تعریف شده است. این استاندارد به برنامه‌های تحت وب این امکان را می‌دهد که بتوانند ارتباط دو طرفه پایدار با سرور برقرار کنند، این قابلیت کار برنامه‌های تحت وب را برای انجام اموری مانند ارسال notification یا پیغام از سمت سرور به کلاینت بسیار راحت‌تر و بهینه‌تر می‌کند. Socket.IO یک کتابخانه جاوا اسکریپتی برای ایجاد برنامه‌های کاربردی وب واقعی (Realtime Web Applications ) است.

با سایر مقالات ما در زمینه‌های مختلف طراحی سایت در لیداوب همراه باشید.