در حال بارگزاری ...

تفاوت میان Agile و Scrum در چیست؟

توسط مریم مهربان
آخرین به روز رسانی سه شنبه 29 مهر 1399

در مقاله امروز از لیداوب، به بررسی تفاوت‌های بین نرم افزار Agile و Scrum از جنبه‌های مختلف خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید. نرم افزار Agile، مجموعه فرآیندهای لازم برای توسعه نرم افز

در مقاله امروز از لیداوب، به بررسی تفاوت‌های بین نرم افزار Agile و Scrum از جنبه‌های مختلف خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.


نرم افزار Agile، مجموعه فرآیندهای لازم برای توسعه نرم افزار را شامل می‌شود، مانند RUP (فرآیند یکپارچه رابطه‌ای)، Scrum ،XP (برنامه نویسی مفرط) و غیره. همان گونه که متوجه شدید Scrum تنها یکی از زیر مجموعه‌های Agile محسوب می‌شود. متدولوژی Agile یک روند قابل سفارشی آبشاری ارائه می‌کند که در آن شما باید هر آنچه را برای توسعه نرم افزار نیاز دارید، تحلیل و مستند کنید و پیش از ساخت محصول واقعی، باید یک الگو از آن ایجاد کنید.

تفاوت میان Agile و Scrum

خط زمانی

Agile یک دیدگاه توسعه نرم افزار است که رویکرد آن پیشرفت و تکرار است. Scrum یکی از زیر مجموعه‌های متدلوژی Agile است که در آن مدیر پروژه برنامه ریزی‌هایی را انجام می‌دهد و به طور شفاف در یک یا دو هفته به مشتری گزارش می‌دهد. بنابراین، مشتریان زمان محور همیشه برای صرفه جویی در زمان و پول خود، Scrum را ترجیح می‌دهند.

رهبری

در متدولوژی Agile، رهبری نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. Scrum به گونه‌ای است که کارهای فردی و غیر تیمی را تشویق می‌کند.

محیط

از متدولوژی توسعه پروژه Agile در بسیاری از محیط‌ها استفاده می‌شود. در این محیط‌ها، معمولا تیم کوچکی متشکل از متخصصین حرفه‌ای توسعه پروژه با هم همکاری می‌کنند. اما Scrum به طور خاص در مورد پروژه‌هایی به کار گرفته می‌شود که نیاز به تغییرات سریع دارند.

انعطاف پذیری

مزیت اصلی Agile، منعطف بودن و واکنش گرا بودن آن در برابر تغییرات است. Scrum غیر منعطف است و فضای زیادی برای تغییرات مجدد ندارد.

ارتباطات

Agile کار تیمی و ارتباط رو در رو میان اعضای تیم‌های مختلف را تسهیل می‌کند. اما در Scrum، مشارکت از طریق جلسات ایستاده موسوم به stand up meetings و با حضور افرادی همچون صاحب محصول، مدیر Scrum و اعضای تیم برگزار می‌شود.

تغییرات

Agile نیازمند رویه‌هایی برای توسعه رو به جلو و اصلاحات سازمانی است. اما در Scrum، در زمان پیاده سازی شما نیاز به تغییرات زیادی ندارید.

تحویل

Agile برای تست عملی محصول و دریافت بازخورد از مشتری، چندین بار فرآیند تحویل محصول به مشتری یا کاربر نهایی را تکرار می‌کند. اما در Scrum خروجی تنها پس از هر بازه زمانی کوتاه که یک نسخه از محصول ارتقا یافته‌تر آماده تحویل است (sprint)، برای دریافت بازخورد به مشتری تحویل داده می‌شود.

رفع خطا و مشکلات

در Agile، مدیر پروژه مسئولیت انتساب وظایف را برعهده دارد. در Scrum، هیچ رهبری برای تیم وجود ندارد و در نتیجه، کل تیم مسئولی رفع مشکلات و خطاهای احتمالی هستند.

نظارت

در روش Agile، مدیر پروژه می‌تواند بر هر یک از گام‌های توسعه پروژه مانند نیازها، تحلیل، توسعه و طراحی نظارت کند. در Scrum، تیم‌هایی شامل مدیر پروژه می‌توانند پس از هر بازه زمانی (sprint) و پیش از ورود به بازه زمانی بعدی، برای دریافت بازخورد دقیق توضیحی درباره روند طی شده ارائه دهند.

جلسات منظم

 در Agile، مدیر پروژه برای مرور و دریافت نظرات برای برنامه ریزی‌های بعدی، به طور منظم جلسات کوتاهی را برگزار می‌کنند. در Scrum، عمدتا زمانی که تیمی یک بازه زمانی کاری را به پایان می‌رساند، برای برنامه ریزی قدم بعدی، جلساتی تشکیل می‌شود.

اولویت

در متدولوژی Agile، شما با تحویل نرم افزار نتیجه محور، اولویت خود را رضایت مشتری قرار می‌دهید. در Scrum، این امکان است که روند کنترل فرآیند، تدریجی باشد.  

قواعد

Agile

  • تغییرات به ازای هر بازخورد مشتری امکان پذیر است و خط زمانی مسئله مهمی نیست.
  • تیم Agile همچنین کارکنان را تشویق می‌کند که خروجی‌های موثرتری داشته باشند.
  • عملکردها در طول پروژه، منظم است.
  • اولویت با طراحی فنی است که با کیفیت‌ترین باشد و ظاهر درستی داشته باشد و  چابکی و سرعت را نشان دهد.

Scrum

  • مشارکت: مشارکت در Scrum در کارهایی مانند آگاهی رسانی، تحصیح و بیان مطرح است. Scrum ارزش زیادی برای بررسی و تست در طول توسعه و همچنین در سمت مشتری قائل است.
  • خودسازماندهی: این ویژگی منتهی به مالکیت اشتراکی میان اعضای تیم می‌شود. این روش، یک محیط نوآورانه و خلاق را فراهم می‌کند که مستعد پیشرفت است.
  • خط زمانی: Scrum به زمان اهمیت زیادی می‌دهد و خروجی را به موقع تحویل می‌دهد.
  • توسعه های تکراری: روش Scrum به افراد تیم کمک می‌کند که محصولی با بالاترین کیفیت را در یک روند توسعه تکراری ایجاد کنند.

مطالعه بیشتر در لیداوب:

 امیدوارم توانسته باشیم اطلاعات لازم برای انتخاب متدلوژی‌های مناسب برای توسعه پروژه‌هایتان را به شما منتقل کنیم. منتظر آموزش‌های بعدی ما در کتابخانه تخصصی لیداوب باشید.

 

دیدگاه ها

دیدگاه ها : 0


متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

رایگان

اشتراک گذاری در
سورس خرید و فروش ارزهای دیجیتال
ثبت امتیاز
5 (1 رای)

   لطفا صبر کنید ...