نکات لازم در سئو و بهینه سازی موتور جستجو

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو مهم‌ترین بخش طراحی وب سایت است که گاهی به علت ناآگاهی از مسیرهای اشتباه باعث از بین رفتن زحمات ما می‌شود.


وقتی کاربر در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری به دنبال مطلبی می‌گردد، صفحات وب‌ سایت شما که مرتبط با آن مطلب بوده و حاوی کلمه کلیدی مورد نظر کاربر است در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. اما چطور می‌توان در صفحه اول این نتایج قرار گرفت؟ در این مقاله در لیداوب با نکاتی که باید در بهینه سازی موتور جستجو و تهیه محتوای وبلاگ خود رعایت کنید می‌پردازیم. 

در مورد مطالبی که می نویسید تحقیق کنید

 بیشتر بخوانید:

در این که باهوش هستید و می‌توانید مطالب خاص و منحصر به فردی تهیه کنید هیچ شکی نیست اما نوشتن مداوم مطلب خوب کار چندان آسانی نیست. هیچ کس به سطح هوش و نبوغ شما شک ندارد. اما اگر تحقیق نکنید، محتوایی که تهیه می‌کنید یک جانبه و ناقص خواهد بود. اگر سایت شما به زیبایی طراحی شده باشد اما محتوای آگاهی دهنده‌ای نداشته باشید چه فایده‌ای می‌تواند برای کاربر داشته باشد؟ گذشته از همه اینکه، محتوایی که تهیه می‌کنید بزرگ‌ترین دلیل برای ورود کاربر به وب‌ سایت شما است که یا چیزی یاد بگیرند یا در مقابل محصول یا خدمات شما پول پرداخت کنند. کاربران را با محتوای ناکارآمد خود فراری ندهید. محتوای بد یا اطلاعات غیر قابل اعتماد باعث از بین رفتن اعتماد کاربر به شما می‌شود. اطلاعات مفید و آموزنده مملو از لغات و عبارات رایج در حوزه کاری شما است. این باعث می‌شود خزنده‌های موتور جستجو محتوای وب‌ سایت شما را دسته‌بندی کرده و کاربر بهتر می‌تواند آنچه می‌خواهد بیابد. بنابراین، تحقیق کنید، موضوع کاری و محتوای خود را بدانید، وب‌ سایت رقبای خود را بررسی کنید و محتوای آن‌ها را با خود مقایسه کنید.

مخاطب را نادیده نگیرید

بهینه سازی موتور جستجو

فرض کنید قرار است برای دو گروه سخنرانی کنید؛ گروه اول شامل اشخاص طراز اول جامعه و گروه دوم شامل طرفداران مباحث علمی، تخیلی است. قطعا شما در هر دو سخنرانی از یک تن صدا و زبان استفاده نخواهید کرد. لطیفه‌گویی برای یک گروه ممکن است آن‌ها را به خنده وادارد در حالی که برای گروه دیگر کاملا نامانوس باشد. در تهیه محتوا هم اگر با مخاطب خود آشنایی ندارید، وب‌ سایت‌های مشابه با خود را چک کنید. ویدیوهای آموزشی یوتوب را ببینید.در هر صورت بهتر است ابتدا با مخاطب خود آشنا شده و زبان قابل فهم آن‌ها را پیدا کنید. این مورد را هم در نظر داشته باشید که بیشتر افراد معمولا وقتی در گوگل جستجو می‌کنند، نیاز خود را به صورت سوال مطرح می‌کنند بنابراین محتوای شما باید غنی از کلمات و عباراتی باشد که به آن سوالات پاسخ می‌دهند تا گوگل وب‌ سایت شما را در فهرست نتایج اول نمایش دهد.

عناوین محتوای خود را رمزگونه انتخاب نکنید

 بیشتر بخوانید:

اگر از قرار دادن عبارت کلیدی در عنوان محتوای خود چشم‌پوشی کنید، بخش مهمی از بهینه سازی موتور جستجو یا سئو را از دست داده‌اید. وقتی خزنده‌های موتور جستجوی گوگل درون محتوای وب‌ سایت شما به کاوش می‌پردازند، از تیترهایی که با فونت H1، H2 و H3 مشخص کرده‌اید برای تعیین موضوع محتوای شما استفاده می‌کنند. همچنین وقتی کاربر صفحات وب سایت شما را بررسی می‌کند، عناوین توصیفی می‌تواند به آن‌ها کمک کنند تا راحت‌تر و بهتر آنچه می‌خواهند را بیابند. کلمات کلیدی باید در سراسر محتوا و وب‌ سایت شما جریان داشته باشند یعنی در عنوان و متن اصلی محتوا تعبیه شوند. لازم نیست کلمه کلیدی را مانند وصله‌ای به محتوای خود بچسبانید فقط محتوا را به گونه‌ای بنویسید که بتوان به صورت منطقی و معنی‌دار از کلمه کلیدی در قسمت‌های مختلف آن استفاده کرد. محتوایی که نوشته‌اید را با صدای بلند بخوانید. اگر به نظرتان مسخره و ابتدایی رسید، هر جا لازم است تغییراتی ایجاد کنید. همچنین به یاد داشته باشید که از تگ H1 فقط در عنوان استفاده کنید.

از متا دیتا غافل نشوید

بهینه سازی موتور جستجو

 بیشتر بخوانید:

حالا که محتوای خود را تهیه کرده‌اید باید به فکر بخش‌های دیگر مربوط به بهینه‌ سازی موتور جستجو باشید مثل تهیه یک چکیده مختصر از آن، تگ‌های alt، مشخص کردن URL محتوا و عناوین. همان شخصی که محتوا را تهیه می‌کند بهترین گزینه برای تعیین این موارد است. به خصوص بخش توصیف مختصر یا متا دیتا که در صفحه نتایج گوگل به صورت لینک به وب‌ سایت شما نمایش داده می‌شود. متا دیتا به بازدیدکننده و موتورهای جستجو می‌گوید که هر صفحه درباره چیست. اگر کسی به محتوایی که تهیه کرده‌اید علاقمند شد و خواست آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد، متا دیتا، در خط اول پست اول نمایش داده می‌شود بنابراین، باید خلاصه، مفید و معتبر باشد تا کاربر دلیلی برای کلیک کردن بر روی آن را داشته باشد.

از لغات کلیدی کوتاه استفاده نکنید

فرا بگیرید:

اگر فقط از لغات کلیدی تکی استفاده می‌کنید محتوای شما بین سیل عظیمی از صفحات دیگری که در مورد همان موضوع نوشته‌اند، گم خواهد شد. اگر می‌خواهید نامرئی باشید بهترین کار استفاده از لغات کلیدی تکی است. برای اینکه کاربران خاصی را جذب کنید از لغات کلیدی طولانی‌تر استفاده کنید که اصطلاحا همان عبارت کوتاه سه یا چند کلمه‌ای هستند و کاربران خاص‌تری را به سمت شما هدایت خواهند کرد. این را بدانید که سئو یک علم است و مانند هر علم دیگری باید در مورد آن تحقیق کرده و اصول آن را دنبال کنید. شما مانند شیمیدانی هستید که با ترکیب عناصر مختلف به میزان مشخص به نتایج دلخواه خود می‌رسد. بنابراین از آنچه می‌دانید هوشمندانه استفاده کنید.

بهترین مقالات تخصصی در زمینه طراحی سایت و سئو را در لیداوب دنبال کنید.

 

برچسب ها