ساخت اولین پروژه اندروید در Android studio

اندروید استودیو به عنوان ابزار مرجع برای برنامه نویسی اندروید قابلیت‌های فراوانی در اختیار توسعه دهندگان اندروید قرار می‌دهد.


در این مقاله و دیگر مقاله های آموزش اندروید در لیداوب شما یاد می‌گیرید تا با انجام دادن task های خاص با کدهای ساده‌ای که استفاده همیشگی دارند، اپلیکشین اندرویدی توسعه بدهید. کلاس‌ها به صورت گرپه‌های جدا شده دسته بندی شده است.

ساخت پروژه اندروید با استفاده از اندروید استودیو

این درس به شما نشان می‌دهد که چگونه با استفاده از Android Studio یک پروژه اندروید بسازید. همچنین با خوانده این مطلب آموزشی شما با چند فایل در پروژه آشنا می‌شوید.

اگر می‌خواهید پروژه جدیدی در اندروید استودیو بسازید، دستورات زیر را دنبال کنید:

  • اگر شما هیچ پروژه‌ای را به صورت باز در ANDROID STUDIO ندارید، در پنجره خوش آمد (Welcome to Android studio )، روی گزینه (Start a new Android studio project) کلیک کنید.
  • اگر پروژه‌ای به صورت باز دارید، می‌توانید با کلیک کردن روی گزینه File و پس از آن کلیک روی New Project یک پروژه جدید بسازید.

در پنجره مربوط به پروژه جدید، مقادیر زیر را وارد کنید:

  • Application Name :”My First App”
  • Company Domain : “example.com”

شما می‌توانید مکان ذخیره پروژه را تغییر دهید، ولی گزینه‌های دیگر را تغییر ندهید.

پس از اتمام مراحل بالا، حالا باید روی گزینه ی Next کلیک کنید. در پنجره target Android Devices، تمام گزینه‌ها را به صورت Default نگه دارید و گزینه Next را انتخاب کنید.

اندروید

اگر کنجکاو هستید که SDK چکونه کار میکند در درس ساپورت پلتفرم های مختلف آن را با شما آموزش می دهیم.

حالا باید در پنجره Add an Activity to Mobile روی گزینه Empty Activity کلیک کرده و پس از آن گزینه Next را بزنید.

در پنجره Customize the Activity مقادیر را به صورت Default نگه داشته و تغییری در آن‌ها ندهید. اندروید استودیو به صورت پیش فرض بهترین و کارآمد‌ترین گزینه‌ها را برای شما انتخاب کرده است. پس در هستید نیازی ندارید، روی دکمه Finish کلیک کنید تا به مرحله بعد برسیم.

بعد از گذراندن فرایند ایجاد پروژه IDE اندروید استودیو را باز می‌کند.

ابتدا مطمئن شوید که پنجره Project  باز است (گزینه View>Tool Windows >Project) و Android  در منوی کرکره ای سمت چپ بالا انتخاب شده است. حالا شما می‌توانید فایل‌های زیر را مشاهده کنید:

App>java>com.example.myfirstapp

این mainActivity (نقطه ی شروع برنامه) شما است. وقتی ساخت ائلیکیشن اندروید را به اتمام برسانید و آن را اجرا کنید،  سیستم نمونه activity را برای شما اجرا می‌کند و layout آن باز می‌شود.

App>res>layout>Activity_main.xml

این XML صفحه activity UI را تعریف می‌کند. این فایل به صورت پیش فرض حاوی TextView است که مقدار “Hello World” با آن پر شده است.

App > manifests > AndroidManiFest.xml

 در فایل Manifest کاراکترهای اساسی برنامه توصیف می‌شوند و هر جزء آن را می‌توان در اینجا تعریف کرد.

Gradle Scrips >build.gradle

البته توجه داشته باشید که شما دو فایل با این اسم می‌بینید، که یکی برای پروژه و دیگری برای “app” ماژول در Android Studio مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از ماژول‌ها، build.gradle خاص خودشان را دارند،  ولی این پروژه به درستی فقط یک ماژول دارد. شما در آینده یاد می‌گیرید چگونه با ماژول‌های build.gradle  کار کنید و متوجه می‌شوید ابزار gradle چگونه در Android Studio برنامه‌ها را compile می‌کند و اپلیکیشن اندرویدی شما اجرا می‌شود.

یک پیشنهاد برای درک بهتر از اپلیکیشنی که می‌سازید

پیشنهاد می کنم همزمان با ساخت اولین پروژه تون یه آنالیتیکس مناسب هم توش پیاده سازی کنید تا از اول بتونید همه داده های مرتبط با اپلیکیشن خودتون رو رصد کنید. این ابزارها کمک می‌کنن تمام رفتارهای کاربران براتون ارسال بشه.

برای این کار می‌تونید از SDK سرویس دیتابین استفاده کنید که با توجه به راهنمای پیاده سازی فارسی، می‌تونه گزارش‌های خوبی از رفتار و آمار کاربران به شما ارائه بده. اگر هم به مشکلی برخوردید امکانش هست به پشتیبانی سایت دیتابین مراجعه کنید.

آنالیز اپلیکیشن

استارت آپ ایرانی دیتابین، با فراهم آوردن خدمات موبایل آنالیتیکس سعی در برطرف کردن مشکلات پیش آمده ناشی از شرایط تحریم دارد. توسعه دهندگان می‌توانند با پیاده‌سازی SDK دیتابین در برنامه خود با کم‌ترین تاخیر زمانی (کمتر از ده دقیقه)، نمودارهای متنوع مرتبط با رفتار کاربران در برنامه را در حوزه‌های روند رشد کابران (Growth)، درگیری کاربر با برنامه (Engagement)، ماندگاری (Retention)، درآمدها (Revenue) و رویدادهای سفارشی (Custom Event) مشاهده کنند.

همچنین وجود گزارشات بومی نظیر درآمد به تفکیک مارکت‌های مختلف (کافه بازار، اپ استور و ....)، تعریف و پیاده سازی استراتژی تحلیل داده و ارائه خدمات مشاوره فنی با روشهای آنلاین، حضوری و تلفنی، شرایط مناسبی برای توسعه دهندگان فراهم آورده است.

چنین آنالیزهایی می‌تواند به شما در درک بهتر از اپلیکیشنی که ساخته‌اید کمک کند و با داده‌های به دست آمده، اپلیکیشن خود را بهتر و کاربر پسندتر کنید.

اگر دوست دارید بدانید اپلیکیشن اندرویدی که در Android Studio توسعه داده‌اید چگونه اجرا می‌شود و مراحل اجرای آن به چه صورت است، بخش لیداوب را دنبال کنید.