اهمیت رتبه کلمات کلیدی در گوگل چقدر است؟

 تا به حال به این مساله توجه کرده‌اید که رتبه کلمات کلیدی در گوگل چقدر حائز اهمیت است؟ آیا برای داشتن سایت موفق، توجه به این نکته ضروری است؟ پاسخ این سوال شما در لیداوب است.


رتبه کلمات کلیدی در نتیجه جستجوی گوگل، نشان‌دهنده میزان موفقیت وب‌سایت شما نیست. اگر انتظار دارید کلمات مرتبط با کارتان را در گوگل سرچ کنید و نام وب‌سایت خودتان را در صفحه اول گوگل مشاهده کنید، اگر به گزارش ترافیک وب‌سایت‌تان در مورد میانگین رتبه کلمات کلیدی توجه می‌کنید؛ باید بگویم که به شدت به خواندن این مقاله  از لیداوب نیاز دارید.

اهمیت رتبه کلمات کلیدی 

ممکن است برای بهبود سئوی وب‌سایت‌تان هزینه‌های زیادی را متقبل شده‌ باشید و حالا به صورت وسواس‌گونه برای بالا بردن رتبه کلمات کلیدی وب‌سایت‌تان تلاش می‌کنید و فکر می‌کنید هر چه در نتایج گوگل به صفحه اول و لینک‌های اول نزدیک‌تر باشید پس موفق‌تر بوده اید و از رقبای خود جلو افتاده اید. مشکل اصلی اینجا است که رتبه کلمات کلیدی یک معیار غیرمرتبط با میزان موفقیت آنلاین کسب و کار شما است. باید یاد بگیرید، کدام معیار اندازه گیری ارزش توجه شما را دارد؛ یعنی اگر استراتژی های سئوی شما به خوبی کار کند دیگر نباید نگران نتایج جستجو در گوگل باشید.

یک رابطه قوی، نتیجه خوبی دارد

رتبه کلمات کلیدی

عبارت‌های دنباله‌داری که به عنوان کلمات کلیدی استفاده می‌کنید مثل آجرهای ساختمان هستند که ساختار سئوی شما را تشکیل می‌دهند. استفاده از کپی رایتینگ حرفه ای، استراتژی‌های متا دیتا و ساختن‌ لینک‌های داخلی هدفمند، پایه‌های رابطه‌ را در وب‌سایت شکل می‌دهند. اگر در این زمینه خوب عمل کنید، به عنوان نتیجه جستجوی های مرتبط، در زمان مناسب به افراد واقعی معرفی می‌شوید. اینکه با جستجوی عبارت‌های مختلف جایگاه شما کجای نتایج جستجو قرار دارد موضوع مهمی نیست؛ چون این موضوع به فعالیت‌های گذشته آن فرد، تاریخچه جستجوهای قبلی، موقعیت جغرافیایی و دیوایس او بسیار مرتبط است. 

چیزی به اسم صفحه اول گوگل وجود خارجی ندارد. گوگل به ابزاری به نام RankBrain مجهز است که با کمک این هوش مصنوعی، درخواست‌های جستجو را تحلیل می‌کند که بتواند بهترین جواب را برای فرد جستجوکننده نمایش دهد. گوگل تلاش می‌کند نتایج جستجوها قابل پیش بینی نباشد و اینکه یک وب‌سایت، کی و کجا نمایش داده شود در اختیار خود آن سایت نباشد. یعنی در نتیجه جستجوی یکسان، صفحه اول گوگل شما ممکن است با دوست‌تان که ده کیلومتر از شما فاصله دارد، متفاوت باشد.

کنسول جستجوی گوگل، این موضوع را اثبات می‌کند. این ابزار نشان می‌دهد وب‌سایت شما در نتیجه جستجوی واقعی کدام کلمات کلیدی، نمایش داده می‌شود و رتبه شما در این جستجوها چه بوده است. استفاده از اطلاعات این ابزار، بسیار شفاف است و در مورد موفقیت وب‌سایت شما قضاوتی نمی‌کند و تنها به شما کمک می‌کند که بدانید کدام عبارت‌ها، افراد بیشتری را به وب‌سایت شما آورده است. استراتژی سئو می‌تواند یک رابطه خوب در وب‌سایت شما ایجاد کند و این موضع از مهم‌ترین عوامل موفقیت آنلاین وب‌سایت‌تان در منطقه جغرافیایی مورد نظر و نمایش در نتایج جستجوی کلمات مرتبط با کسب و کار شما است.

محتوای با کیفیت، از دیگر عومل بسیار مهمی است که می‌تواند جایگاه شما را در نتایج جستجو، بالا یا پایین ببرد. همچنین داشتن یک استراتژی‌ قوی برای لینک‌های موجود در وب‌سایت، به شما کمک می‌کند که با وجود تغییرات مداوم در قوانین و اولویت‌های موتورهای جستجوگر مثل گوگل، همیشه در دسترس بمانید.

رشد جستجوی اورگانیک را اندازه گیری کنید

جستجوی اورگانیک

جستجوی اورگانیک (organic search) یعنی اینکه بدانیم، چه میزان از ترافیک وب‌سایت ما از نتایج جستجو در موتورهایی مثل گوگل به دست آمده است. حالا که می‌دانیم رتبه کلملت کلیدی اهمیت چندانی ندارد، باید به رابطه جستجوی اورگانیک و نمایش وب‌سایت‌تان توجه بیشتری کنید.

  •  اگر تعداد بازدیدکننده‌های جدید سایت که از طریق جستجوی اورگانیک وارد وب‌سایت شما شده‌اند، هر ماه نسبت به ماه قبل و هر سال نسبت به سال قبل افزایش یابند، پس راه درستی را در پیش گرفته‌اید.
  • مطمئن شوید تعداد بازدیدها و بازدید‌کننده‌های جدید از میان بازار هدف شما همیشه در حال افزایش هستند.
  • انتظار افزایش نرخ تبدیل (Conversion rate) را داشته باشید. به خصوص در مورد بازدیدکننده‌هایی که از طریق جستجوی اورگانیک به سایت شما رسیده اند.
  • به تعداد تماس‌های تلفنی که از طریق لینک‌های تماس در سایت داشته‌اید و تعداد فرم‌های تکمیل شده ارتباط با ما توجه کنید. این تعداد نشان‌دهنده موفقیت شما در جلب توجه مشتری است.

تعداد دفعات مشاهده را به تعداد مشتری تبدیل کنید

مشتری آنلاین

 اجازه ندهید که با رتبه کلمات کلیدی امیدوار یا نا امید شوید. تجربه شخصی شما در نتایج جستجو الزاما با مشتریان شما یکسان نیست. آنالیز سئو و بهبود دادن آن، می‌تواند بازدیدکننده عادی را به مشتری تبدیل کند و این معنای درست موفقیت شما است. روی نتیجه کار تمرکز کنید. هدف شما این است که تلفن شرکت‌تان زنگ بخورد، اینباکس شما پر از ایمیل‌هایی شود که مشتریان برای استفاده از خدمات‌تان ارسال کرده‌اند و وقت شما کاملا پر شود. این هدف اصلی شما است و توصیه‌های این مقاله می‌تواند به دستیابی شما به اهداف تجاری‌تان کمک کند. ما در لیداوب به نیازهای شما برای داشتن وب‌سایت‌هایی هر چه کاربردی‌تر و اصولی‌تر توجه می‌کنیم.