۷ تکنیک سئو برای افزایش نرخ کلیک از گوگل

نرخ کلیک بالا یا همان CTRs، یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند شما را به هدفتان از راه‌ اندزی وب سایت برساند. اگر دوست دارید بدانید چطور می‌توان نرخ کلیک را افزایش داد، ادامه مقاله لیداوب را مطالعه کنید.


چگونه می‌توان درصد نرخ کلیک (CTRs) مربوط به یک محتوا را در گوگل افزایش داد و آن را به محتوای محبوب این موتور جستجو تبدیل کرد؟ برای این کار راهکارهای سئو مختلفی وجود دارد. باید در نظر داشته باشید که یک محتوای با کیفیت همیشه برای گوگل ارزشمند است و به آن رتبه خوبی در نتایج جستجو می‌دهد. اما هنوز هم چند تکنیک سئو خوب می‌تواند به شما کمک کند تا درصد CTRs خود را بالا ببرید.

در این مقاله قصد داریم چند تکنیک سئو را که روی وب‌سایت وردپرسی امتحان شده‌اند، به شما معرفی کنیم. پس از آشنایی با این تکنیک‌ها شما دید بسیار خوبی برای افزایش نرخ کلیک خود به دست می‌آورید. حال بیایید پیش از رفتن سر اصل مطلب، چند مفهوم ابتدایی درباره CTRs یا همان نرخ کلیک را با هم بررسی کنیم تا یک سناخت کلی از این مفهوم پیدا کنیم.

نرخ کلیک به عنوان یک تحلیل ابتدایی

شاید شما با تعداد زیادی از افراد غیر فنی برخورد داشته باشید که هیچ ایده خاصی درباره نرخ کلیک نداشته باشند. نرخ کلیک در واقع نسبت تعداد کلیک‌ها در برابر تعداد کل دفعاتی است که محتوا یا تبلیغ شما دیده شده است.

برای درک بهتر مفهوم نرخ کلیک، تصور کنید که لینک صفحه مورد نظر شما ۱۰۰ بار توسط موتور جستجو نمایش داده شده است. از این تعداد نمایش، شما ۲۸ بازدید کننده دریافت کرده‌اید، بنابراین نرخ کلیک یا همان CTRs شما معادل ۲۸ درصد خواهد بود.

چگونه نرخ کلیک را بالا ببریم؟

حالا که با مفهوم نرخ کلیک آشنا شده‌اید، سراغ تکنیک‌هایی می‌رویم که می‌توانند درصد CTRs شما را بالاتر ببرند.

تاریخ انتشار محتوا را حذف کنید

وبمسترهای زیادی هستند که ترجیح می‌دهند تاریخ انتشار محتوای آن‌ها همیشه در معرض دید باشد. به عنوان مثال، تاریخ انتشار محتوا برای وب‌سایت‌های خبری امری اجتناب ناپذیر است. با این وجود ممکن است شما دلتان بخواهد برای داشتن یک محتوا که همیشه تازه به نظر می‌رسد، تاریخ انتشار را حذف کنید، زیرا با این کار محتوای شما در نظر کاربر مدت زیادتری اعتبار خواهد داشت.

با این کار نرخ کلیک شما تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند، زیرا کاربران همیشه از محتوای قدیمی‌تر می‌گذرند و محتوایی که تاریخ انتشار جدیدتری دارد به آن ترجیح می‌دهند. البته استفاده از این تکنیک شاید برای همه خوشایند نباشد، اما اگر زمینه کاری شما به گونه‌ای است که تاریخ برایتان چندان مهم نیست، توصیه می‌کنیم حداقل این روش را امتحان کنید.

همیشه از نامک (URL) کوتاه‌تر استفاده کنید

لینک-کوتاه

تحقیقات نشان داده که نامک کوتاه تر نسبت به یک URL بلند، کلیک‌های بیشتری را جذب می‌کند. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، این امکان برای شما وجود دارد که لینک های کوتاه‌تری ایجاد کنید. لینک نامک خود را کوتاه و با اشاره مستقیم به هدف محتوای تولید شده انتخاب کنید.

اگر دوست دارید بدانید طول نامک هر مقاله باید چه اندازه باشد، تحقیقات نشان می‌دهد که طول ۲ تا ۵ کلمه‌ای بیشترین تاثیر را روی کاربران داشته است. البته مواظب باشید که مفهوم دار بودن لینک را فدای کوتاه بودن لینک نکنیم. یک لینک بامفهوم می‌تواند کاربران را به خود جذب کند و نرخ کلیک شما را بالا ببرد. اما لین لینک باید به اندازه‌ای کوتاه باشد که در موتورهای جستجو به صورت کامل نمایش داده شود.

با استفاده از PHP همیشه سال جدید را در عنوان محتوای خود بگنجانید

کاربران همیشه به دنبال مفاهیم جدید هستند. به عنوان مثال اگر یک کاربر به دنبال بهترین قالب وردپرس باشد، سعی می‌کند بهترین قالب‌های وردپرس سال ۲۰۱۷ را بررسی کند. بنابراین اگر شما هم محتوایی تولید می‌کنید که در آن برترین‌های هر چیزی معرفی می‌شود، بهتر است با استفاده از PHP کاری کنید که همیشه سال جدید در کنار عنوان مقاله شما نشان داده شود.

حال که از این موضوع مطلع شدید باید ببینیم چطور می‌شود همیشه سال‌ها را به روز نگه داشت؟ با استفاده از کد زیر در فایل functions.php خود، می‌توانید همیشه سال جدید را در عنوان مقالات خود داشته باشید.

/**
* create shortcode to output the current year
* shortcode: [year]
*/
function output_year() {
$year = date(“Y”);
return “$year”;
}
add_shortcode(‘year’, ‘output_year’);

پس از اضافه کردن این کد PHP، تنها کافی است عنوان مقاله خود را به این صورت بنویسید: «بهترین قالب های وردپرس سال [year]»

اگر زیاد با PHP آشنایی نداشته باشید، می‌توانید به مقالات آموزشی PHP در لیداوب مراجعه کنید و این زبان طراحی وب را فرا بگیرید.

از قابلیت Schema Review‌ برای بالا بردن نرخ کلیک استفاده کنید

رته-بندی-گوگل

حتما تا حالا هنگام جستجو در گوگل به رتبه‌های ستاره دار که توسط گوگل به هر محتوا تعلق گرفته، برخورد کرده‌اید. نظر شما درباره این نوع رتبه بندی گوگل چیست؟ من که فکر می‌کنم خیلی چشم نواز و جذاب است.

باید به شما بگویم که این نوع بررسی گوگل می‌تواند به طرز شگفت انگیزی روی نرخ کلیک تاثیرگذار باشد. پلاگین‌های زیادی در وردپرس وجود دارند که امکان ایجاد این بررسی را برای گوگل فراهم می‌کنند. اما برای اینکه این ستاره‌ها کنار محتوای شما قرار بگیرند، باید یک شرط را رعایت کنید. محتوای شما حتما باید با جستجوی انجام شده در ارتباط باشد. بنابراین روی انتخاب کلمات کلیدی خود حسابی دقت کنید.

مطالعه بیشتر در لیداوب:

محتوای قدیمی را دوباره با ذکر تاریخ منتشر کنید

در ابتدای مقاله به شما توصیه کردم که از تاریخ استفاده نکنید تا محتوای شما همیشه در چشم کاربران جدید به نظر برسد. حالا اگر محتوای تولید شده توسط شما واقع این قابلیت را نداشته باشد که همیشه جدید به نظر برسد، آن وقت باید چکار کرد؟

خوب برای این کار هم یک راه حل وجود دارد. اگر محتوای تولید شده وسط شما باید همیشه به روز باشد، خوب بهتر است که این به روزرسانی را مدام انجام بدهید و محتوا را دوباره با ذکر تاریخ منتشر کنید.

گوگل همیشه به محتوای به روزرسانی شده امتیاز می‌دهد و آن را در نتایج بالاتر جستجو قرار می‌دهد. این تکنیک سئو می‌تواند نرخ کلیک شما را هم افزایش بدهد.

از Google AMP استفاده کنید

گوگل-امپ

صفحات مخصوص تلفن همراه که با نام AMP شناخته می‌شوند، عصر جدید از صفحات وب برای تلفن همراه هستند. گوگل و کاربران، هردو ترجیح می‌دهند که از این پلتفرم بهره ببرند و همین امر موجب افزایش نرخ کلیک وب سایت شما خواهد شد. بنابراین اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، حتما استفاده از پلاگین رایگان Google AMP را در دستور کار قرار بدهید.

سرعت بارگذاری وب سایت خود را بالا ببرید

سرعت-سایت

 برای بالا بردن نرخ کلیک باید در رتبه بالاتری در موتورهای جستجو قرار بگیرید. سرعت بارگذاری صفحات یکی از عواملی است که گوگل خیلی به آن اهمیت می‌دهد. پس این مسئله خیلی ساده است، شما باید علاوه بر استفاده از تکنیک سئو ،‌ سرعت وب سایت خود را هم بالا ببرید تا رتبه بهتری در گوگل کسب کنید.

به شما توصیه می‌کنیم برای بالا بردن سرعت بارگذاری صفحات وب‌سایت خودتان با یک طراح وب متخصص مشورت کنید. پایین نگه داشتن حجم عکس‌ها و موارد دیگری که باید در طراحی وب و کدنویسی رعایت شود می‌تواند سرعت سایت شما را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

اگر دوست دارید سئو سایت خود را بهبود ببخشید و محتوای بهتری تولید کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقالات سئو در لیداوب را مطالعه کنید. ما سعی می‌کنیم همواره جدیدترین راهکارها برای قرار گرفتن در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل را در اختیار شما بگذاریم.

شما چقدر با بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو آشنایی دارید؟ فکر می‌کنید این ۷ تکنیک سئو تا چه اندازه بتواند در رتبه بندی گوگل تاثیرگذار باشد؟