این وب سایت با تمامی محتویات و دامین به فروش می رسد. لطفا جهت خریداری از طریق بخش ارتباط با ما در تماس باشید

جستجو ...


بازگشت
هدف ما این است که شما را در بالاترین سطح برنامه نویسی و توسعه وب سایت باشید.

ثبت نام کنید

یکی از موضوعات مهم در توسعه یک برنامه لاراول بحث پیکربندی لاراول پس از نصب است. همراه لیداوب باشید.


تمام فایل‌های پیکربندی فریم‌ ورک لاراول در دایرکتوری config ذخیره می‌شوند. تمام گزینه‌ها در این فایل مستند شده است، بنابراین می‌توانید فایل‌ها را بگردید و با گزینه‌های در دسترس‌تان بیشتر آشنا شوید.

پیکربندی لاراول پس از نصب 

پیکربندی لاراول پس از نصب

پیکربندی لاراول پس از نصب از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است. پس قدم به قدم همراه ما باشید تا با دقت این عملیات انجام بگیرد. 

پیکربندی تنظیمات محیطی در لاراول

پیکربندی تنظیمات محیطی، برای داشتن مقادیر پیکربندی مختلف براساس محیطی که برنامه در آن اجرا می‌شود، مفید است. به عنوان مثال، اگر بخواهید از درایور کش دیگری متفاوت از آنچه که بر روی سرور خود دارید استفاده ‌کنید؛ در این حالت پیکربندی تنظیمات محیطی برای انجام این کار به شما کمک می‌کند.
برای انجام این کار، لاراول از کتابخانه پی اچ پی DotEnv که توسط Vance Lucas ایجاد شده است، استفاده می‌کند. در یک پروژه خام لاراول، دایرکتوری ریشه برنامه، حاوی یک فایل .env.example است. اگر لاراول را از طریق کامپوزر نصب کرده باشید، این فایل به طور خودکار به .env تغییرنام می‌دهد. در غیر‌این‌‌صورت، باید فایل را به صورت دستی به .env تغییرنام دهید.

فایل .env نباید به محیط کنترل منابع برنامه وابسته باشد، زیرا هر توسعه‌دهنده یا سروری که از برنامه شما استفاده می‌کند، ممکن است به پیکربندی تنظیمات محیطی متفاوتی نیاز داشته باشد. به‌ عبارت ‌دیگر، اگر یک مورد دسترسی غیرمجاز به محیط کنترل منابع برنامه وجود داشته باشد، از آنجا که که شناسه‌های مهم در دسترس قرار می‌گیرند، مشکل امنیتی برای برنامه بوجود می‌آید.

اگر به همراه یک تیم در حال توسعه برنامه‌ لاراول خود هستید، بهتر است کارتان را با یک فایل .env.example مشترک در کنار برنامه ادامه دهید. زیرا با قرار دادن مقادیر تنظیمات محیطی در فایل پیکربندی، توسعه‌دهندگان تیم شما نیازهای تنظیمات محیطی برای اجرای برنامه را خواهند دانست. همچنین می‌توان یک فایل .env.testing ایجاد کرد، که در هنگام اجرای تست‌های PHPUnit یا اجرای دستورات آرتیسان با گزینه --env=testing این فایل ایجاد شده از مقادیر فایل .env استفاده می‌کند.

هر متغیری در فایل env. می‌‌تواند با متغیرهای محیطی خارجی مانند متغیرهای محیطی سطح سرور یا سطح سیستم، بازنویسی شود.

بازیابی تنظیمات محیطی در لاراول

زمانی که برنامه درخواستی را دریافت می‌کند، تمام متغیرهای موجود در این فایل به متغیر سوپرگلوبال $_ENV بارگزاری می‌شوند. می‌توانید از تابع کمکی env به‌منظور بازیابی مقادیر این متغیرها در فایل‌های پیکربندی استفاده کنید. اگر فایل‌های پیکربندی لاراول را بررسی کنید، چند مورد استفاده از این تابع کمکی را مشاهده می‌کنید:

'debug' => env('APP_DEBUG', false),

مقدار دوم پاس داده شده به تابع env، مقدار پیش‌فرض است. اگر مقدار متغیر محیطی برای کلید وجود نداشته باشد، از این مقدار استفاده می‌شود.

تعیین تنظیمات محیط فعلی در لاراول

محیط برنامه فعلی از طریق متغیر APP_ENV در فایل .env مشخص می‌‌شود. می‌توانید به این مقدار از طریق متد environment در App facade دسترسی داشته باشید:

$environment = App::environment();

همچنین برای بررسی این‌که آیا متغیر محیطی با یک مقدار معین منطبق است یا خیر، می‌توان آرگومان‌ها را به متد environment منتقل کرد. اگر متغیر محیطی با هر یک از مقادیر داده شده منطبق باشد، این متد مقدار true برمی‌گرداند:

if (App::environment('local')) {
    // The environment is local
}

if (App::environment(['local', 'staging'])) {
    // The environment is either local OR staging...
}
تشخیص محیط برنامه فعلی می‌تواند توسط متغیر محیطی APP_ENV در سطح سرور بازنویسی شود. وقتی که نیاز به اشتراک‌گزاری یک برنامه با تنظیمات محیط‌های مختلف دارید، این مورد مفید است. بنابراین می‌توان یک هاست را برای مطابقت با یک محیط در تنظیمات سرور تنظیم کرد.

دسترسی به مقادیر پیکربندی در لاراول

می‌توان به مقادیر پیکربندی با استفاده از تابع کمکی عمومی config از هر نقطه در برنامه دسترسی پیدا کرد. مقادیر تنظیمات با استفاده از سینتکس "dot" در دسترس قرار می‌گیرد که شامل نام فایل و گزینه‌ای است که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید. یک مقدار پیش‌‌فرض نیز می‌توان مشخص کرد که اگر گزینه پیکربندی وجود نداشت، آن مقدار پیش‌فرض بازگردانده می‌شود:

$value = config('app.timezone');


برای تنظیم مقادیر پیکربندی در زمان اجرا، یک آرایه را به تابع کمکی config پاس دهید:

config(['app.timezone' => 'America/Chicago']);

ذخیره‌سازی پیکربندی در لاراول

برای افزایش سرعت برنامه، می‌توان با استفاده از دستور config:cache تمام فایل‌های پیکربندی برنامه را به یک فایل واحد کش کرد. این دستور تمام گزینه‌های پیکربندی برنامه را در یک فایل واحد که به‌سرعت توسط فریم ورک بارگزاری می شود، ترکیب می‌کند.
معمولا پیکربندی php artisan config:cache را باید به عنوان بخشی از توسعه برنامه اجرا کنید. این فرمان نباید در حین توسعه محلی برنامه اجرا شود، زیرا گزینه‌های پیکربندی اغلب باید در طول توسعه برنامه تغییر کنند.

اگر در فرایند استقرار برنامه دستور config:cache را اجرا کنید، باید مطمئن شوید که فقط تابع env را در داخل فایل‌های پیکربندی خود فراخوانی می‌کنید.

حالت تعمیر و نگهداری در لاراول

هنگامی که برنامه شما در حالت تعمیرونگهداری است، یک view سفارشی برای همه درخواست‌ها در برنامه نمایش داده می‌شود. این کار باعث می‌شود، در هنگام بروزرسانی برنامه و یا انجام تعمیرونگهداری، برنامه غیرفعال شود. بررسی حالت تعمیرونگهداری در پشته middleware پیش‌فرض برنامه شما گنجانده شده است. اگر نرم‌افزار در حالت نگهداری باشد، یک MaintenanceModeException با کد وضعیت 503 پرتاب می‌‌شود.
برای فعال کردن حالت نگهداری، به سادگی دستور آرتیسان down را اجرا کنید:

php artisan down

همچنین می‌توانید گزینه‌های message و retry را به دستور آرتیسان down ارسال کنید. مقدار message برای نشان دادن یک پیام سفارشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالیکه مقدار retry به عنوان مقدار Retry-After مقدار هدر HTTP تنظیم می‌شود:

php artisan down --message="Upgrading Database" --retry=60

برای غیرفعال کردن حالت نگهداری، از دستور آرتیسان up استفاده کنید:

php artisan up
 می توانید قالب حالت پیش‌فرض تعمیرونگهداری را با تعریف سفارشی این قالب در مسیر resources/views/errors/503.blade.php ایجاد کنید.

حالت نگهداری صف‌ها در لاراول

زمانی که برنامه در حالت تعمیر و نگهداری است، هیچ job ای در صف قرار نمی‌گیرد. ولی اگر نرم‌افزار از حالت نگهداری خارج شود، کار صف‌بندی jobها در حالت نرمال ادامه می‌یابد.

جایگزینی برای حالت نگهداری در لاراول

از آنجا که حالت تعمیر و نگهداری به برنامه شما نیاز دارد تا چند ثانیه از خرابی را داشته باشد، می‌توان یک جایگزین مانند Envoyer برای آن در نظر گرفت.
لیداوب قصد دارد، در سری مقالات آموزشی خود به آموزش مفاهیم پایه‌ای فریم ورک محبوب لاراول بپردازد. اگر قصد یادگیری فریم ورک لاراول را دارید، مقالات ما را دنبال کنید.

متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستنددیدگاه ها (4)

در حال بارگزاری ...

برترین های