این وب سایت با تمامی محتویات و دامین به فروش می رسد. لطفا جهت خریداری از طریق بخش ارتباط با ما در تماس باشید

جستجو ...


هدف ما این است که شما را در بالاترین سطح برنامه نویسی و توسعه وب سایت باشید.

ثبت نام کنید

در سری دروس آموزش C#.NET سعی می‌کنم به زبان ساده، شما را در یادگیری اصولی C#.NET یاری کنم. در این درس، آموزش نصب پیش‌نیازهای C#.NET و ایجاد اولین پروژه را توضیح داده‌ام. با من در لیداوب همراه باشید.


یادگیری یک زبان برنامه نویسی مثل C#.NET، جدای از این که به شما کمک می‌کند تا یک کاربر معمولی دنیای دیجیتال نباشید، ذهن شما را برای حل مسائل آماده‌تر می‌کند. حتما شنیده‌اید که برای جلوگیری از پیری و خستگی ذهن در سنین بالا، بهترین راه به کار گرفتن مداوم مغز است. شاید نتوانیم قول سلامت فیزیکی به برنامه نویسان بدهیم، اما به نظر می‌رسد حداقل تا آخر عمر مغزشان فعال و ذهنشان کارآمد خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره C#؛ آیا سی شارپ برای برنامه نویسی مناسب است؟

تا به حال در لیداوب طی دو مقاله، C# و .NET را معرفی کردم. بعد از خواندن این دو مقاله، اطلاعات ما برای شروع دوره آموزش C#.NET کافی به نظر می‌رسد. C# یک زبان برنامه نویسی و .NET یک پلتفرم برای توسعه نرم افزار است. در این دوره آموزشی هدف اصلی ما یادگیری C# است. اما چون جداکردن C#.NET تقریبا امکان پذیر نیست، در این دوره آموزشی یک سری مباحث اولیه در مورد .NET هم مطرح می‌شود.

بیشتر بخوانید:

.NET چیست و چه کاربردی در برنامه نویسی دارد؟

در ابتدای راه آموزش C#.NET ممکن است مثل فردی که در تاریکی با کمک لمس دیوارها و اجسام مسیر خود را پیدا می‌کند، درک درستی از اتفاقاتی که در حال رخ دادن است نداشته باشید. این کاملا طبیعی و قابل پیش‌بینی است. در سری آموزشی C#.NET سعی می‌کنم به مرور آنچه مورد نیاز است را توضیح بدهم. پس نگران نکات مبهم نباشید.

نصب پیش نیازها برای آموزش C#.NET

برای یک شروع سریع آماده‌اید؟ روی این لینک کلیک کنید و در صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید روی دکمه Download .NET Core 2.1.3 SDK کلیک کنید. در زمانی که این مقاله را می‌نویسم، آخرین نسخه 2.1.3 است. پس ممکن است زمانی که شما اقدام به دانلود .NET Core SDK می‌کنید، این عدد تغییر کند.

آموزش C#.NET به زبان ساده

بعد از کلیک روی این دکمه، چند دقیقه صبر کنید تا دانلود فایل مورد نظر کامل شود.

پس از اینکه فایل SDK دانلود شد، نوبت به نصب آن می‌رسد. نصب .NET Core SDK بسیار آسان است. کافی است طبق تصاویر پایین روی دکمه Install کلیک کنید و منتظر بمانید تا فرایند نصب کامل شود.

آموزش C#.NET به زبان ساده آموزش C#.NET به زبان ساده آموزش C#.NET به زبان ساده

 بگذارید اتفاقاتی که تا به اینجا افتاده را مرور کنیم. به دو واژه جدید برخوردیم: .NET Core و SDK. همین طور فایلی را نصب کردیم که هدف از این کار را نمی‌دانیم. .NET Core جدیدترین پلتفرم .NET است. به وسیله .NET Core می‌توان در سیستم عامل‌های مختلف و برای دستگاه‌های مختلف نرم افزار توسعه داد.

Software Development Kit یا به اختصار SDK، در واقع مجموعه ابزارهایی هستند که برای توسعه یک نرم افزار، مورد استفاده قرار می‌گیرند. .NET Core SDK هم شامل چند ابزار است که ما برای توسعه نرم افزار بر پایه C#.NET به آن‌ها نیاز داریم.

ساخت اولین پروژه در C#.NET

حتما در فیلم‌ها دیده‌اید که فردی که به ظاهر در برنامه‌نویسی و احتمالا هک کردن (Hacking) بسیار مهارت دارد، بدون استفاده از موس، به صورت ممتد، کلیدهای کیبورد را یکی پس از دیگری فشار می‌دهد. این کار صدای دلنشینی تولید می‌کند و به همه چیز جلوه‌ای حرفه‌ای تر می‌دهد. کمربندهای خود را ببندید، میخواهیم به دنیای کیبورد وارد شویم.

در این سری آموزشی، فرض کرده‌ایم که شما از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید. به جز چند تفاوت کوچک، بیشتر کارهایی که انجام می‌دهیم بین سیستم‌عامل‌های مختلف یکسان هستند.

 دکمه‌های Windows + R را همزمان فشار دهید. پنجره کوچکی به نام Run باز می‌شود. در جعبه متن آن عبارت cmd را وارد کنید و کلید Enter را بزنید.

حالا یک پنجره مشکی رنگ باز می‌شود. به این پنجره Command Line یا Command Prompt می‌گویند. در این پنجره خبری از موس (Mouse) نیست، و فقط با کیبورد می‌توان دستوراتی را به صورت متنی وارد کرد. کار با CMD به تنهایی نیاز به یک دوره آموزشی جداگانه دارد، به همین دلیل سعی می‌کنم صرفا دستوراتی را توضیح دهم که در این دوره به آن‌ها نیاز داریم.

آموزش C#.NET به زبان ساده؛ قدم اول

 به آخرین خط نوشته شده در cmd دقت کنید. یک مسیر معمولی در سیستم عامل شما است. مثلا در تصویر بالا، مسیر مورد اشاره، یک پوشه به نام Program Files در درایو C است. حالا دستور cd.. را وارد کنید و کلید enter را بزنید. آنقدر این کار را تکرار کنید که در مسیر ریشه درایو قرار بگیرید.

آموزش C#.NET به زبان ساده؛ قدم اول

 حالا دستورات زیر را خط به خط وارد کرده و کلید enter را بزنید:

> mkdir Projects
> cd Projects

با این دو دستور یک پوشه به نام Projects در درایو C ساختید و وارد آن شدید. به همین سادگی!

حالا وقت آن رسیده که اولین پروژه C#.NET خود را بسازید. دستورات زیر را خط به خط وارد کنید. البته بعد از اینکه خط اول را وارد کردید باید چند لحظه صبر کنید تا مراحل ساخت پروژه C#.NET به اتمام برسد و پیام Restore succeeded نوشته شود.

> dotnet new console -o DayOne
> cd DayOne
> dotnet run

 چند لحظه بعد از اینکه دستور dotnet run را وارد کردید و دکمه enter را زدید در خروجی متن Hello World! نوشته می‌شود. تبریک می‌گویم، شما اولین پروژه C#.NET خود را با جدیدترین پلتفورم .NET ارائه شده توسط مایکروسافت ایجاد کردید.

آموزش C#.NET به زبان ساده؛ قدم اول

جمع بندی

برای شروع برنامه نویسی به زبان C#.NET به چند ابزار نیاز داریم. در این بخش از مجموعه آموزشی C#.NET سعی کردم بدون وارد شدن به جزئیات، مراحل اولیه ساخت یک پروژه C#.NET را بر پایه .NET Core توضیح بدهم. کاملا مشخص است که برای کسی که تا به حال کد نویسی نکرده، این بخش از دوره آموزشی پر از مفاهیمی بود که به سادگی قابل درک نیستند. در بخش‌های بعد ابهامات را برطرف خواهم کرد.

در این بخش از دوره آموزش C#.NET یاد گرفتیم که چطور یک پروژه جدید ایجاد کنیم. برای ایجاد پروژه جدید از Command Line استفاده کردیم که به نظر می‌رسد آسان‌ترین راه باشد.

تمرین برای جلسه اول آموزش C#.NET

به وسیله دستور cd.. به پوشه Projects باز گردید و چند پروژه دیگر با نام‌های مختلف بسازید. آنقدر این کار را تکرار کنید که با چشمان بسته نیز بتوانید یک پروژه جدید ایجاد کنید. پروژه‌هایی که ایجاد می‌کنید همگی از طریق Windows Explorer قابل دسترسی هستند.

در پایان، اگر سوالی درباره این درس از  آمورش C#.NET داشتید، می‌توانید در بخش کامنت همین صفحه با من در ارتباط باشید.

متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستنددیدگاه ها (2)

در حال بارگزاری ...

برترین های