این وب سایت با تمامی محتویات و دامین به فروش می رسد. لطفا جهت خریداری از طریق بخش ارتباط با ما در تماس باشید

جستجو ...


هدف ما این است که شما را در بالاترین سطح برنامه نویسی و توسعه وب سایت باشید.

ثبت نام کنید

 ابزارهای موتورهای جستجو برای این آمده‌اند که به مدیران سایت کمک کنند سئوی سایت خود را بهبود بدهند. چه معلمی بهتر از خود نویسنده کتاب؟! در این مقاله از لیداوب با این ابزارها آشنا می‌شویم.


کارشناسان سئو دوست دارند از ابزارهای زیادی در کارشان استفاده کنند. بعضی از مفیدترین این ابزارها، توسط خود موتورهای جستجو معرفی شده‌اند. موتورهای جستجو از مدیران سایت‌ها می‌خواهند که برای طراحی سایت و ایجاد محتوای خود از ابزارهای قابل دسترسی استفاده کنند. به همین خاطر ابزارهای متنوعی برای راهنمایی مدیران سایت و آنالیزها فراهم کرده‌اند. این ابزارها به عنوان منابعی رایگان، فرصت‌های منحصر به‌فرد و داده‌های خاصی را برای تبادل اطلاعات با موتورهای جستجو فراهم کرده اند. در ادامه در سری مقالات آموزش سئو، ابزارهای رایج در موتورهای جستجو را معرفی می‌کنیم و در مورد کاربرد آن‌ها بیشتر توضیح می‌دهیم.

پروتکل‌های مشترک در موتورهای جستجو

نقشه سایت

نقشه سایت (Site Map)

نقشه سایت یک راهنمای خوب برای موتورهای جستجو است که بدانند چگونه در آن سایت بگردند و به تمام صفحات دسترسی داشته باشند. نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می‌کند محتوای درون سایت را پیدا کنند و آن‌ها را طبقه‌بندی کنند. این کار ممکن است بدون وجود نقشه سایت عملا غیر ممکن باشد و موتورهای جستجو را در محتوای سایت سردرگم کند. نقشه سایت می‌تواند در فرمت‌های گوناگونی ایجاد شود و محتوای متفاوت و متنوعی را جالب نشان دهد. این محتوا می‌تواند شامل فیلم، عکس، خبر و تصاویر متحرک باشد. برای مطالعه بیشتر درباره ساختار درست نقشه سایت، sitemaps.org را ببینید. در این صفحه هم می‌توانید یک نمونه نقشه سایت برای سایت خودتان درست کنید. سه مفهوم زیر درباره نقشه سایت، به شما در درک بهتر موضوع کمک می‌کند:

XML

زبان نشانه‌گذاری توسعه پذیر (Extensible Markup Language) یا XML فرمت پیشنهادی ما برای ساختن نقشه سایت است. از مهم‌ترین مزایای این فرمت این است که کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند، توسط موتورهای جستجو به‌راحتی خوانده می شود و برای ساخت آن می‌توان از ژنراتورهای مختلف نقشه سایت استفاده کرد. علاوه بر این، پارامترهای صفحه را می‌توان به ارحتی با این فرمت کنترل کرد. از معایب این فرمت می توان به بزرگی اندازه فایل آن شاره کرد. فایل XML به این دلیل بزرگ می‌شود که برای هر المان (element) باید از یک تگ آغاز و یک تگ پایان استفاده شود.

RSS

در فرمت RSS همه چیز خیلی ساده، مختصر و مفید است. نگهداری از آن بسیار راحت است و می‌توان هنگام اضافه شدن صفحه جدید به سایت، با استفاده از چند کد، آن را به نقشه سایت اضافه کرد. از معایت RSS این است که مدیریت نقشه سایت با این فرمت کمی سخت‌تر است. گرچه خودش از XML گرفته شده اما به خاطر به‌روزرسانی‌های زیاد، مدیریت آن دشوارتر است.

Txt

نقشه سایت را می‌توان با استفاده از یک فایل متنی با فرمت Txt تهیه کرد. این‌کار بسیار آسان است. فرمت متنی نقشه سایت به صورتی است که در هر خط یک url وجود دارد و می‌تواند تا ۵۰ هزار خط کد هم برسد. عیب این فرمت این است که نمی‌توان در آن از تگ‌های متا دیتا در صفحات استفاده کرد.

فایل Robot.txt

این فایل محصول Robots Exclusion است و در روت سایت (مثلا www.example.com/robot.txt) ذخیره می شود. فایل robot.txt به ربات‌های خودکار خزنده که توسط موتورهای جستجو به وب سایت‌ها هدایت می‌شوند دستورالعمل می‌دهند. با استفاده از این فایل، مدیران سایت می‌توانند به موتورهای جستجوگر بگویند که کدام بخش از سایت را نمی‌خواهند به ربات‌های خزنده نشان بدهند. همچنین با استفاده از این فایل، آدرس فایل نقشه سایت و پارامتر‌های خزیدن در سایت را به ربات‌ها نشان می‌دهند. در ادامه، بعضی از دستورهایی که در فایل robot.txt نوشته می‌شود را معرفی کرده‌ایم:

Disallow

این دستور به ربات‌ها اجازه نمی‌دهد به فایل یا پوشه‌های خاصی در سایت دسترسی داشته باشند.

Sitemap

با این دستور، محل ذخیره یک یا چند نقشه سایت که مدیر سایت در آن قرار داده است را به ربات‌ها نشان می‌دهد.

Crawl Delay

سرعتی که روبان ها می‌توانند در یک سرور بخزند را به ثانیه مشخص می‌کند.

نمونه‌ای از کد robot.txt را در زیر می‌بینید:

#Robots.txt www.example.com/robots.txt
User-agent: *
Disallow:

# Don’t allow spambot to crawl any pages
User-agent: spambot
disallow: /

sitemap:www.example.com/sitemap.xml

نکته مهم: همه ربات‌های خزنده از فایل robot.txt دستور نمی‌گیرند. گاهی افرادی با نیت‌های بد، ربات‌هایی را طراحی می‌کنند که بتوانند اطلاعاتی مثل اطلاعات شخصی کاربران یک سایت را از آن بدزدند. به همین خاطر توصیه می‌شود که محل ذخیره فایل administration و سایر بخش‌های محرمانه سایت در فایل robot.txt نوشته نشود. به جای آن می‌توان از تگ‌های متا ربات (meta robot tag) استفاده کرد و به این وسیله از ایندکس شدن اطلاعات محرمانه در موتورهای جستجو جلوگیری کرد.

تگ Meta Robot

تگ‌های متا ربات، دستورالعمل‌های در سطح صفحه (page-level) برای ربات های جستجو ایجاد می‌کنند. تگ‌های متا ربات می‌توانند در تگ head فایل HTML سایت قرار بگیرند:

<html>
 <head>
  <title>The Best Webpage on the Internet</title>
  <meta name="ROBOTS" content="NOINDEX, NOFOLLOW">
 </head>
 <body>
  <h1>Hello World</h1>
 </body>
</html>

در مثال بالا، خصوصیات noindex و nofollow به ربات‌های خزنده می‌گوید که اطلاعات این صفحه را ایندکس نکند و لینک‌های قرار گرفته را فالو نکند.

 ویژگی Nofollow

Nofollow به موتورهای جستجوگر می‌گوید که این لینک را دنبال نکنند. با این وجود، گاهی موتورهای جستجو به منظور پیدا کرن صفحات جدید این لینک‌ها را دنبال می‌کنند. می‌دانیم که این لینک‌ها ارزش کمتری از لینک‌های follow دارند اما در جاهایی که مثلا از یک منبع نامطمئن در سایت خود استفاده می‌کنید می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید. نمونه‌ای از استفاده nofollow:

<a href="http://www.example.com" title="Example" rel="nofollow">Example Link</a>

در مثال بالا موتورهای جستجو مقصد لینک را تشخیص نخواهند داد.

ویژگی canonical

 وقتی دو صفحه از یک سایت با دو url گوناگون محتوای یکسانی دارند، باید به موتورهای جستجو بگوییم که صفحه اصلی کدام است. مثلا آدرس‌های زیر همگی به صفحه اصلی ارجاع داده می‌شوند:

 

 • http://www.example.com/
 • http://www.example.com/default.aspx
 • http://example.com/
 • http://example.com/default.aspx
 • http://Example.com/Default.aspx

 پنج آدرسی که در بالا می‌بینید برای موتورهای جستجو پنج صفحه متفاوت هستند در حالی‌که همه این آدرس‌ها به صفحه اصلی سایت ارجاع داده می‌شوند و این موضوع می‌تواند باعث شود که موتورهای جستجو ارزش محتوای این صفحه را کم کرده و رتبه آن را در لیست نتایج کاهش دهند. برای حل این مشکل باید از تگ کانونیکال استفاده کنیم. این تگ به موتورهای جستجو می‌گوید که کدام صفحه، صفحه اصلی است و باید ایندکس شود. نمونه‌ای از استفاده از ویژگی canonical در زیر آمده است:

http://example.com/default.asp
<html>
 <head>
  <title>The Best Webpage on the Internet</title>
  <link rel="canonical" href="http://www.example.com">
 </head>
 <body>
  <h1>Hello World</h1>
 </body>
</html>

در مثال بالا  rel=canonical به موتورهای جستجو می‌گوید که این صفحه، یک کپی از صفحه دیگر است و صفحه اصلی را باید http://www.example.com در نظر بگیرد. 

ابزارهای موتورهای جستجو

ابزارهای موتورهای جستجو

 

کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)

این ابزار، یک ابزار رایگان از طرف گوگل است که به شما در مدیریت سایت کمک می‌کند. با استفاده از این ابزار می‌توانید متوجه شوید که سایت شما از نظر ایندکس شدن محتوا در چه وضعیتی قرار دارد. همچنین با استفاده از آن، سایت خود را به گوگل معرفی می‌کنید. بعضی از ویژگی های ابزار Google Search Console در ادامه مشاهده می‌کنید:

ویژگی‌های اصلی:

هدف جغرافیایی: اگر کاربران سایت در منطقه خاص جغرافیایی باشند، مدیر سایت با ارائه اطلاعات لازم به گوگل کمک می‌کند که این سایت را در نتیجه جستجوی کاربران در آن کشور نمایش دهد و رتبه سایت در جستجوهای محلی بهتر شود.

دامنه ترجیح داده شده: به دامنه‌ای که مدیر سایت ترجیح می‌دهد توسط موتورهای جستجو ایندکس شود، دامنه ترجیح داده شده (Preferred Domain) گفته می‌شود. با استفاده از این ابزار می‌توانید به موتور جستجوی گوگل بگویید که دامنه اصلی سایت شما کدام است و اگر از یک دامنه تستی برای مشاهده طراحی سایت یا محتوای خود استفاده می‌کنید آن را ایندکس نکند.

پارامترهای URL: با این ابزار می‌توانید هر اطلاعاتی در مورد پارامترهای سایت خود به گوگل بدهید. مثل "sort=price" و "sessionid=2"که از ویژگی‌های URL هستند. این کار به ربات‌های جستجوی گوگل کمک می‌کند در سایت شما بهتر بخزند.

نرخ خزیدن (Crawl Rate): این فاکتور روی سرعت خزیدن ربات‌های جستجو در سایت (و نه روی تناوب ارسال درخواست ربات‌ها) اثر می‌گذارد. اگر سرعت حرکت ربات ها در یک سایت زیاد باشد ممکن است سرور را از کار بیندازد. به همین خاطر بهتر است برای تعیین سرعت حرکت ربات‌ها در سایت راه حلی داشته باشید.

نرم‌افزارهای مخرب: اگر از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید، گوگل ورود نرم‌افزارهای مخرب (Malware) به سایت‌ را اطلاع می‌دهد. این نرم‌افزارها به تجربه کاربری و رتبه شما در لیست نتایج جستجو آسیب می‌زنند.

خطاهای خزیدن: اگر ربات‌های خزنده، در ورود به سایت با خطاهای عمده مثل error 404 مواجه شدند، گوگل موضوع را به شما اطلاع می‌دهد تا هر چه سریع‌تر مشکل را حل کنید.

پیشنهادهای HTML: اگر در کدهای HTML سایت شما مشکلی وجود داشته باشد که با موتور جستجو ناسازگار باشد، گوگل به شما گزارش می‌دهد. این ناسازگاری‌ها ممکن است در توضیحات متا یا تگ‌های عنوان باشد.

سایت شما در محیط وب

این ابزار، یکی از ابزارهای ارائه شده توسط گوگل است که درباره آمارهای سایت اطلاعات خوبی در اختیار شما می‌گذارد. این اطلاعات، دقیقا همان موادری است که کارشناسان سئو به آن نیاز دارند. تاثیر کلمات کلیدی، نرخ کلیک، بهترین صفحه ها در لیست نتایج و آمار لینک‌دهی از جمله اطلاعاتی هستند که گوگل در این ابزار در اختیر مدیران سایت قرار می‌دهد.

پیکربندی سایت (Site Configuration)

این بخش مهم، به شما اجازه می‌دهد که نقشه سایت را ارسال کنید، فایل‌های robot.txt را امتحان کنید، سایت‌لینک‌ها (Sitelinkes) را تنظیم کنید و درصورتی که دامنه سایت را تغییر دادید، تغییرات لازم را اعمال کنید. همچنین در این محیط امکان تنظیمات برای پارامترهای URL هم وجود دارد.

معیارهای مثبت یک (+1 Metrics)

اگر مطلبی از سایت شما در جامعه مجازی گوگل پلاس توسط کاربران امتیاز مثبت یک بگیرد، این موضوع در رتبه‌بندی شما در نتایج جستجو تاثیر مثبت دارد. با استفاده از ابزار جستجوی گوگل، متوجه می‌شوید که کدام‌یک از پست‌های شما امتیاز گرفته است.

آزمایشگاه‌ها

در ابزار کنسول جستجوی گوگل، آزمایشگاه‌هایی وجود دارد که گوگل بخشی از اطلاعات به دست آمده از سایت را آن‌جا نگهداری می‌کند و الزاما تا امروز از آن ها استفاده خاصی نکرده‌است اما می‌تواند برای مدیران سایت مفید باشد. یکی از مهم‌ترین این گزارش‌ها، گزارش عملکرد سایت (Site Performane) است که درباره سرعت بارگزاری سایت برای کاربران، اطلاعات خوبی در اختیار شما می‌گذارد.

ابزارهای بینگ برای مدیران سایت (Bing Webmaster Tools)

بینگ وبمستر

ویژگی‌های کلیدی

بررسی اجمالی سایت (Site Overview): این ابزار به عنوان یک رابط، درباره عملکرد یک سایت در لیست نتایج جستجوی بینگ به مدیران سایت اطلاعات خوبی ارائه می‌دهد. به صورت کلی، معیارهایی که این ابزار در اختیار مدیر سایت می‌گذارد شامل تاثیرات (impressions)، ایندکس شدن صفحات و تعداد صفحات خزیده شده توسط ربات‌های بینگ در هر سایت است.

آمار خزیدن (Crawl State): با استفاده از این ابزار، اطلاعات کاملی درباره نحوه عملکرد ربات‌های بینگ در سایت خود به‌دست می‌آورید. اینکه ربات‌ها کدام صفحات سایت را خزیده اند و در کدام صفحات به مشکل برخورده‌اند و سایر مواردی که این گزارش‌ها در اختیار شما می‌گذارد. در این ابزار هم مثل Google Search Console می‌توانید نقشه سایت خود را ارسال کنید و در شناسایی مسیر به ربات‌های جستجوی بینگ کمک کنید.

ایندکس کردن: مدیران سایت با این ابزار می‌توانند در باره ایندکس کردن صفحات خود، دستوراتی به موتور جستجوی بینگ بدهند. همچنین می‌توانید متوجه شوید محتویا سایت شما در دیتابیس‌های بینگ چگونه ذخیره شده است. روش حذف و اضافه کردن URLها از نتایج جستجو، پیدا کردن لینک‌های ورودی به سایت و تنظیم پارامترهای سایت، از دیگر امکاناتی است که ابزار رایگان بینگ در اختیار شما می‌گذارد.

ترافیک: با استفاده از ابزارهای وب مستر بینگ می‌توانید درباره نرخ کلیک، ترافیک و بازدید سایت خود در موتورهای جستجوی بینگ و یاهو، اطلاعات کاملی به دست بیاورید. با کمک این ابزار می‌توانید متوجه شوید که رتبه و موقعیت سایت شما در لیست نتایج جستجو چگونه است و هزینه نمایش تبلیغاتی سایت شما در لیست نتایج بینگ و یاهو چقدر است.

 ابزار رایگان MOZ به نام Open Site Explorer

open site explorer

این ابزار یکی از معروف‌ترین ابزارهایی است که شرکت MOZ برای مدیران سایت فراهم کرده است. با استفاده از این ابزار، اطلاعات ارزشمندی درباره محتوای سایت، لینک‌ها و قدرت دامنه سایت خود به دست می‌آورید.

ویژگی‌ها

شناسایی لینک های قدرتمند: این ابزار یکی از پیشرفته‌ترین ابزارها برای تحلیل اطلاعات مربوط به لینک‌های سایت است. با کمک Open Site Explorer و معیارهای ویژه‌ای که دارد، می‌توانید قدرتمندترین و مهم‌ترین لینک‌های ورودی (inbound link) سایت خود را پیدا کنید.

پیدا کردن قوی‌ترین دامنه‌ای که به سایت شما لینک داده است: اگر خوش‌ شانس باشید و حسابی در مورد سئوی سایت خود کار کرده باشید، سایت‌ های قدرتمندی به شما لینک می‌دهند. با کمک این ابزار می‌توانید متوجه شوید که کدام دامنه‌های پر قدرت به شما لینک داده‌اند. این لینک‌ها در کسب رتبه‌های بهتر در لیست نتایج جستجو اهمیت بسیاری دارند.

تحلیل لینک‌های متنی و تاثیر آن‌ها: اگر سایت های دیگر در مطالبشان به یکی از صفحات سایت شما لینک متنی (anchor text) داده باشند، این ابزار گزارش کاملی به شما ارائه خواهد داد.

مقایسه وبسایت ها: این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که سایت خود را با یک یا چند سایت دیگر از نظر قابلیت به دست آوردن رتبه در لیست نتایج جستجو مقایسه کنید. این مقایسه در پیشرفت سایت به مدیران کمک بسیاری می‌کند.

معیارهای اشتراک‌گذاری در جوامع مجازی: با کمک این ابزار می‌توانید گزارش کاملی از اشتراک گذاری مطالب سایت خود در تمام شبکه‌های اجتماعی به دست بیاورید.

بهبود سئوموتورهای جستجو در تلاش هستند با معرفی ابزارهای مناسب به مدیران سایت ها کمک کنند که رتبه سایت خود را در لیست نتایج جستجو بهبود ببخشند. این اطلاعات به کارشناسان سئو و بازاریابان محتوا کمک می‌کند سایت خود را بیش از پیش در موتورهای جستجو شاخص کنند. این ارتباط، یک رابطه مفید دو طرفه است. موتورهای جستجو برای رشد و بهتر دیده شدن سایت هایی که محتوای مناسب دارند و قوانین موتورهای جستجو را رعایت می‌کنند، اهمیت زیادی قائل است و ترجیح می دهد با شناسایی و معرفی آن‌ها، کیفیت نتایج جستجی خود را بیشتر کند. ما در لیداوب کنار شما هستیم که این اصول را به شما یاد بدهیم. هر چه سایت شما در طراحی و سئو موفق‌تر باشد، ما بیشتر به اهداف خود نزدیک می‌شویم. آموزش مقدماتی سئو به درس‌های پایانی خود نزدیک می‌شود. اما همیشه می‌توانید روی هم‌فکری‌های ما در این رابطه حساب کنید. 

منبع :

متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

برترین های