این وب سایت با تمامی محتویات و دامین به فروش می رسد. لطفا جهت خریداری از طریق بخش ارتباط با ما در تماس باشید

جستجو ...


هدف ما این است که شما را در بالاترین سطح برنامه نویسی و توسعه وب سایت باشید.

ثبت نام کنید

ساختار لینک در سئو یکی دیگر از عوامل موثر در سئو است. اگر این اصول به خوبی رعایت کنید محبوبیت، اعتبار و بازدید سایت خود را بالا می‌برید. در این درس از سری آموزشی سئو مقدماتی با ما همراه باشید.


خزیدن ربات‌های موتورهای جستجو در فضای وب مثل حرکت کردن در یک کلانشهر بزرگ با خیابان‌ها و کوچه‌های درهم تنیده است. تنها راه ارتباطی بین نقاط شهر، خیابان‌ها هستند و لینک‌ها حکم همان خیابان را دارند. موتورهای جستجو با تجزیه و تحلیل لینک‌ها، رابطه آن ها با یکدیگر و مسیر حرکت در این شهر بزرگ را متوجه می شوند.

تا اواخر دهه ۱۹۹۰ موتورهای جستجو، از لینک‌ها به عنوان عاملی برای میزان محبوبیت و اهمیت سایت ها استفاده می‌کردند و مبنا را بر این می‌گذاشتند که انتخاب کاربران برای ایجاد لینک‌های خارجی، تنها به معنای تایید یا رای دادن به کیفیت سایت مقصد است و به همین صورت، سایت هایی که بیشتر لینک می‌گرفتند انگار بیشتر رای اعتماد گرفته بودند. موتورهای جستجو به تدریج با ایجاد الگوریتم‌های پیچیده و استفاده از اطلاعات لینک‌دهی به عنوان عاملی برای ارزیابی کیفیت سایت‌ها به موضوع لینک دادن مثل یک اثر هنری نگاه کردند و از جنبه های مختلف آن را بررسی کردند.

لینک‌ها همه آنچه ما در سئو به آن نیاز داریم نیستند اما متخصصان، بخش بزرگی از الگوریتم‌های موتورهای جستجو را به اطلاعات به دست آمده از لینک‌ها اختصاص می‌دهند. موتورهای جستجو نه تنها می‌توانند از طریق اطلاعاتی که از لینک‌ها به دست می‌آورند درباره محبوبیت سایت‌ ها و صفحات وب قضاوت کنند، بلکه می‌توانند درباره معیارهایی مثل اعتماد، اسپم‌ها و قدرت صفحه هم اظهار نظر کنند. سایت های معتبر، مایل هستند که لینک سایت‌ های قابل اعتماد را در صفحات خود بگذراند. برعکس این ماجرا هم صادق است. یعنی سایت های ضعیف و دارای اسپم، از سایت‌ های معتبر لینکی دریافت نمی‌کنند. در مدل‌های ثابت شده مربوط به قدرت (authority) مثل الگوریتم‌های Hilltop از لینک‌ها به عنوان یک روش خوب برای تشخیص صحت یک مطلب خاص استفاده می‌شود.

پیام هایی که از لینک دریافت می‌شود

پیام لینک ها

آیا می‌دانید که موتورهای جستجو ارزش لینک‌ها را چطور می‌سنجند؟ برای جواب دادن به این سوال باید تمام اجزای لینک را، یک به یک بررسی کنیم و از دید موتورهای جستجو به آن‌ها نگاه کنیم. ما دقیقا نمی‌دانیم که موتورهای جستجو از چه معیارهایی استفاده می‌کنند ، اما با استفاده از تحلیل‌ پرونده‌های اداره ثبت اختراعات، سال‌ها تجربه و آزمایش‌های مختلف می‌توانیم بخشی از فرضیات هوشمندانه به کار رفته در آن‌ها را که در دنیای واقعی از آن استفاده می‌کنند ترسیم کنیم. در ادامه، لیستی از فاکتورهای شاخص ارزشمند که در این زمینه ارائه شده‌اند را مشاهده می‌کنید. این پیام‌ها و سایر پیام‌هایی که از لینک‌ها دریافت می‌شود مورد توجه متخصصان سئو است و با کمک آن درباره ارزش لینک و ارزش پروفایل لینک در سایت اظهار نظر می‌کنند.

محبوبیت جهانی

هر چقدر یک سایت مهم‌تر و محبوب‌تر باشد، لینک‌های آن سایت ارزش بیشتری دارند. مثلا ویکی پدیا، هزاران لینک از سایت‌های مختلف دریافت می‌کند، پس سایت محبوب و مهمی است. برای اینکه اعتماد موتورهای جستجو را جلب کنید و قدرت دامنه ‌سایت خود را افزایش دهید، به لینک سایر سایت‌های معتبر نیاز دارید. هر چه این سایت معتبر تر باشد بهتر است.

محبوبت محلی و اختصاصی

ایده محبوبیت «محلی» برای اولین بار توسط موتور جستجوی Teoma معرفی شد. این موتور جستجو معتقد بود که لینک‌هایی با موضوعات اختصاصی از سایت‌های مرتبط می‌آیند از لینک‌های عمومی یا غیرمرتبط اهمیت بیشتری دارند. مثلا اگر در زمینه پرورش گل و گیاه فعالیت می‌کنید، لینک سایت یک موسسه کشاورزی ارزشمند تر از لینک یک سایت آموزش زبان انگلیسی است.

لینک متنی

قوی‌ترین پیام‌هایی که موتورهای جستجو دریافت می‌کنند، پیام لینک‌های متنی (anchor text) است. اگر ده‌ها لینک با کلمه کلیدی مناسب به یک صفحه خاص اشاره می‌کنند، آن صفحه پتانسیل بالایی برای به دست آوردن رتبه بهتر خواهد داشت.

اعتماد به سایت

می‌دانیم که تعداد زیادی اسپم در فضای اینترنت وجود دارد. بعضی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که بیش از ۶۰ درصد صفحات وب اسپم هستند. برای از بین بردن محتوای اسپم، موتورهای جستجو از ساز و کارهای ویژه‌ای برای بررسی اعتماد به سایت‌ها استفاده می‌کنند. بسیاری از این ساز و کارها بر اساس نمودار لینک‌های سایت عمل می‌کنند. سایت ‌هایی که از سایت‌های معتبر لینک دریافت می‌کنند، خیلی راحت‌تر معیارهای کسب اعتماد موتورهای جستجو را به دست می‌آورند. سایت‌های دانشگاه‌ها، سایت های دولتی و سازمان های غیرانتفایی از جمله سایت‌ های معتبر هستند که لینک گرفتن از آن‌ها اعتماد به سایت را افزایش می‌دهد.

ردیابی لینک‌ها

می‌دانید که موتورهای جستجو چگونه یک سایت اسپم را تشخیص می‌دهند؟ سایتی که به یک سایت اسپم لینک دهد، از نظر موتورهای جستجو خودش هم اسپم است. همچنین در محتوای آن، لینک‌های وروردی از سایر سایت های اسپم وجود دارد. می‌توانیم بگوییم که موتورهای جستجو، با ردیابی لینک‌ها و مشاهده لینک‌های مرتبط در سایت ها درباره آن‌ها قضاوت می‌کنند. به همین دلیل، توجه به لینک های خروجی سایت کار بسیار هوشمندانه‌ای است. همچنین بهتر است برای به دست آوردن لینک از سایت‌ های معتبر و مرتبط بیشتر تلاش کنید.

تازگی لینک‌ها

پیام‌هایی که لینک‌ها منتقل می‌کنند بعد از مدتی منقضی می‌شوند. ممکن است قبلا به سایتی لینک داده باشید که در آن زمان محبوب بوده اما پس از مدتی نیاز است که لینک‌ها را به روز کنید و از لینک‌های جدید استفاده کنید. هر چه لینک‌های سایت تازه تر باشد، پیام آن‌ها برای موتورهای جستجو هم تازه تر است و بهتر می‌توانند درباره محبوبیت و مرتبط بودن سایت قضاوت کنند.

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

در سال‌های اخیر میزان به اشتراک گذاری مطالب در شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک، توییتر و گوگل پلاس رشد چشمگیری داشته است. گرچه موتورهای جستجو، لینک‌های اشتراک‌گذاری از شبکه‌های اجتماعی را از صفحات وب جدا می‌کنند و به گونه ای متفاوت به آن نگاه می‌کنند؛ اما در هر حال لینک‌های مهمی هستند. بحث‌های فراوانی بین متخصصین درباره میزان تاثیر لینک های شبکه های اجتماعی در الگوریتم‌های موتورهای جستجو وجود دارد اما کسی نمی‌تواند واقعیت اثرگزاری و اهمیت این لینک‌ها را انکار کند.

 

قدرت اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
 چگونه شبکه های اجتماعی بازی را تغییر داده اند!
در سال‌های اخیر میزان به استفاده و به اشتراک‌گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی روز به روز بیشتر می‌شود. گوگل در این سال‌ها، برای تلفیق پیام هایی که از اشتراک‌گذاری در شبکه های اجتماعی دریافت می‌کند با نتایج جستجو تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کرده است. خیلی از اوقات درخواست کاربران در موتورهای جستجو به مطالب شخصی و تجربه‌های فردی کاربران شبکه های اجتماعی بسیار نزدیک است. این نتایج در رتبه‌های برتر در لیست نتایج نشان داده نمی‌شوند اما در صفحات دوم و سوم احتمالا قابل مشاهده هستند. تغییر رویه بازاریاب‌ها و تمایل بیش از پیش به شبکه‌های اجتماعی، چندان دور از انتظار نیست و همین امروز هم شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات در آن، بسیار سودمند و تاثیرگذار هستند. یک شخص که فعالیت‌ زیادی در شبکه های اجتماعی دارد، تعداد دنبال‌کننده‌های او زیاد است و پست های زیادی منتشر می‌کند، احتمال دارد بیشتر از بقیه محتوای منتشرشده در شبکه های مجازی را در لیست نتایج جستجو مشاهده کند. خیلی از ناشران و صاحبان کسب و کار ترجیح می‌دهند که مطلب، محصول یا خدماتشان توسط افراد معروف در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ شود. اما حالا یک سوال مهم مطرح می‌شود:
 
اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، مثل لینک دادن در سایت ارزشمند است؟
باید بگوییم که نه. گرچه توییت‌ها و پست‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در لیست نتایج جستجو اثرگزار هستند اما هنوز هم لینک های ورودی و خروجی در صفحات وب، برای موتورهای جستجو اهمیت بیشتری دارند.

 ساختار لینک در سئو

ساختن لینک یک هنر است. البته ساختار لینک‌ در سئو سخت‌ترین کار نیست اما از مهم‌ترین و موثرترین کارها برای رسیدن به موفقیت است. در آموزش سئو ما قیب از این به این مساله پرداخته‌ایم.

رعایت اصول ساختار لینک در سئو به خلاقیت، نفوذ بالا و اغلب بودجه مناسب نیاز دارد. نحوه ساخت لینک در سایت های مختلف با هم متفاوت است و به اهداف و اصول طراحی سایت آن بستگی دارد. در ادامه با سه نوع اصول ساخت لینک آشنا می‌شویم:

ساختار لینک در سئو

لینک های طبیعی (Natural)

به لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر برای معرفی شرکت یا محتوای سایت شما تولید و منتشر می‌شود «لینک‌های طبیعی» گفته می‌شود. برای به دست آوردن این لینک‌ها نیاز نیست کار خاصی برای سئو انجام دهید. همین که محتوای ارزشمندی را در سایت خود منتشر کنید و دیگران را از وجود آن آگاه کنید کافی است.

لینک‌های درخواست شده (Outreach)

از این نوع لینک‌ها برای ایمیل‌ دادن به وبلاگ نویس‌ها، تایید ثبت نام در وبسایت ها و پرداخت هزینه خدمات یا خرید محصولات استفاده می‌شود. این لینک‌ها معمولا با توضیح هدف ارائه لینک در جای خود قرار می‌گیرند و در سئو نقش بسیار دارند. مثلا تکمیل فرم ثبت نام برای شرکت در یک همایش، یا اثبات ارزشمندی یک مقاله و متقاعد کردن یک استاد برای دریافت بورسیه تحصیلی از یک دانشگاه، نمونه‌هایی از لینک‌های درخواست شده هستند.

لینک های خودساخته (self-created)

صدها هزار سایت هستند که از بازدیدکنندگان می‌خواهند برای خواندن بخشی از یک کتاب، ادامه یک مقاله، شرکت در بحث تالارهای گفتکو یا گزاشتن نظرات، روی لینکی از سایت کلیک کنند. همچنین لینک‌های تبلیغاتی که دیگران در بخش نظرات مطالب شما وارد می کنند و از شما می‌خواهند به آن مطلب سر بزنید. این لینک، برای موتورهای جستجو لینک ارزشمندی نیست اما در مجموع می‌تواند کمی اثرگزار باشد. موتورهای جستجو، سایت هایی را که از این لینک‌ها بیش از حد استفاده می‌کنند جریمه می‌کنند. حتی اخیرا این لینک‌ها به عنوان اسپم شناخته می‌شوند. پس هرگز به این وسیله سایت خود را در دیگر صفحات وب، تبلیغ نکنید.

همه چیز به خودتان بستگی دارد. وقتی به عنوان کسی که برای بهبود سئو تلاش می‌کند، می‌خواهید بهترین نتیجه را به دست بیاورد، باید تصمیمات درستی هم بگیرید. به عنوان یک قاعده کلی، ساختن یک لینک پروفایل ارزشمند و متنوع، می‌تواند بهترین نتیجه را در موتورهای جستجو به دنبال داشته باشد. وقتی از الگوهای غیر استاندارد، غیر طبیعی یا دستکاری شده در سایت تان استفاده کنید، باید منتظر تغییر رفتار موتورهای جستجو هم باشید. آن‌ها به راحتی یک سایت را به خاطر الگوهای جستجوی پیشرفته، سایت ضعیفی قلمداد می‌کنند و در نتایج رتبه پایین‌تری به آن می‌دهند.

شروع کار یک مجموعه تولید لینک

تولید لینک

مثل تمام فعالیت‌های تجاری دیگر، اولین قدم در ساختن یک مجموعه تولید لینک (link building compaign)، مشخص کردن اهداف و استراتژی‌ها است. متاسفانه، اندازه‌گیری تولید مناسب‌ترین ساختار لینک در سئو یکی از سخت‌ترین کارهای متخصصان سئو است. گرچه موتورهای جستجو، هر لینک را با معیارهای ریاضی و دقیق می‌سنجند، اما فهیدن نحوه اندازه‌گیری و اصول آن برای دیگران غیر ممکن است. سئو با توجه به تعداد پیام‌هایی که از لینک‌ها دریافت می‌کند، تلاش می‌کند واحدی برای ارزش لینک‌ها به دست بیاورد. با توجه به اطلاعاتی که از پیام‌های دریافت شده از لینک‌ها به دست آمده، معیارهای زیر در از مهم‌ترین عواملی هستند که برای فهمیدن ارزش لینک‌ها می‌توان از آن استفاده کرد:

رتبه‌بندی برای کلمه‌های مرتبط در جستجو

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان فهمید موتورهای جستجو چقدر برای یک صفحه وب ارزش قائل هستند، جستجوی کلمات کلیدی آن صفحه است. به خصوص کلماتی که در تگ‌های متا و در عناوین از آن‌ها استفاده شده است. مثلا اگر می خواهید رتبه خوبی در جستجوی عبارت «صنایع دستی» داشته باشید باید لینک‌هایی از سایت های معتبر که در این کلمه کلیدی دارای رتبه‌های برتر هستند به دست بیاورید.

MozRank

این ابزار که توسط شرکت MOZ معرفی شده است، به شما نشان می‌دهد که یک صفحه در وب چقدر محبوب است. صفحاتی که امتیاز بالایی در MozRank دارند در لیست نتایج جستجو هم رتبه‌های بهتری به دست می‌آورند. هر چه لینک‌های ورودی به یک سایت بیشتر باشد، سایت محبوب‌تری است. مثلا سایتی که از خبرگزاری‌های معروف دنیا لینک بگیرد، خواه ناخواه از نظر موتورهای جستجو معروف است و امتیاز آن در MozRank از سایت‌های غیر محبوب بیشتر است.

قدرت دامنه

قدرت دامنه ‌(Page Authority) یک معیار نسبی مستقل است که رتبه یک صفحه را برای درخواست‌های مشخص بیش‌بینی می‌کند. قدرت دامنه با تحلیل نمودار دامنه‌ها در اینترنت و مقایسه توانایی یک دامنه در کسب رتبه‌های بهتر با هزاران صفحه مشابه در گوکل، به عنوان یک امتیاز بین صفر تا صد مطرح می‌شود.

لینک‌های برگشتی

با آزمایش کردن لینک‌های برگشتی (Competitor's Backlinks)، یعنی لینک‌های ورودی که در جستجوی کلمات کلیدی هدف شما رتبه خوبی دارند، نتایج خوبی به دست می‌آورید که می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره رتبه‌بندی در اختیارتان بگذارد. کارشناسان سئو با استفاده از ابزارهایی مثل Open Site Browser می‌توانند دامنه سایت‌های دیگر را بررسی کنند و از اطلاعات به دست آمده در جهت اصول ساخت یک مجموعه تولید لینک خوب و موثر استفاده کنند.

تعداد لینک‌ در یک صفحه

با توجه به فرمول اصلی رتبه بندی صفحات، ارزش یک لینک در کنار لینک‌های دیگر در یک صفحه کمتر از ارزش آن به تنهایی است. به همین دلیل در شرایط یکسان، صفحه‌ای که تعداد لینک‌های کمتری دارد از صفحه‌ای که تعداد لینک‌های آن زیاد است رتبه بهتری کسب می‌کند. این قانون همیشگی نیست اما در اکثر موارد صدق می‌کند پس بهتر است به آن توجه کنید.

قابلیت دریافت ترافیک

برای تولید یک مجموعه لینک، نباید فقط به موتورهای جستجو توجه کنیم. لینک‌هایی که با ایجاد ترافیک سایت نرخ کلیک را افزایش می‌دهند نه تنها رتبه سایت در موتورهای جستجو را بالا می‌برند بلکه کاربران ارزشمند بازار هدف را به سایت شما می‌آورند. این چیزی است که می‌توانید از تحلیل آمار بازدید سایت هم به آن پی ببرید. اگر به این تحلیل دسترسی ندارید، ابزارهایی مثل Google Trends می‌توانند ترافیک سایت شما را تا حدودی تخمین بزنند.  

برای اینکه بدانید در مجموعه ساخت لینک سایت خود چقدر موفق بوده اید باید اطلاعات ب دست آمده از بازدید سایت‌ خود را تحلیل کنید. تمام این تکنیک‌ها زمانی موفقیت آمیز بوده‌اند که بازید سایت، رتبه سایت و تعداد لینک های دریافتی از سایت‌های دیگر بیشتر شده باشد. اگر با وجود رعایت تمام این اصول، رتبه و بازدید سایت بهتر نشد باید تمرکزتان را روی افزایش کیفیت لینک‌های سایت بگذارید.

مثال هایی برای استراتژی تولید لینک

 

از مشتریان خود بخواهید به شما لینک بدهند

اگر در کارتان همکارانی دارید که با آن‌ها در تعامل هستید، یا مشتریان شما به برندتان علاقه‌مند هستند، می‌توانید نشان عضویت برای آن‌ها بفرستید. نشان عضویت یک لوگو از برند شما است که در سایت‌های دیگر قرار می‌گیرد و لینک مستقیمی به سایت شما است. این کار به نوعی تبلیغ است. مثل چاپ کردن تیشرت با لوگوی برند که وقتی بر تن مشتری‌های وفاردارتان باشد یا مثل زمانی که برچسب تبلیغاتی برای روی شیشه ماشین مشتریان چاپ می‌کنید یک تبلیغ اثرگذار است.

برای شرکت خود یک وبلاگ بسازید و آن را به یک منبع قابل اعتماد، ارزشمند و سرگرم‌کننده تبدیل کنید

این استراتژی آنقدر موثر است که مهندسان گوگل آن را به همه مدیران سایت پیشنهاد می‌کنند. وبلاگ‌ها در جذب مخاطب توانایی ویژه‌ای دارند. وقتی مطالب تازه و به‌روز در مورد اهداف سایت خود منتشر می‌کنید، درباره موضوعات داغ روز دنیای اینترنت اظهار نظر می‌کنید، به مرور از وبلاگ‌های دیگر لینک ورودی دریافت می‌کنید و سایت شما برای بازدیدکننده و موتورهای جستجو جذاب‌تر می‌شود.

محتوایی منتشر کنید که مثل ویروس همه گیر شود و لینک طبیعی به دست بیاورد

در دنیای سئو به انتشار مطالب جذاب که خودبه‌خود منتشر شوند و بارها به اشتراک گذاشته شوند، linkbait می‌گوییم. مهم نیست با چه عاملی مطالبتان را جذاب می‌کنید؛ می‌توانید روی کیفیت مطلب وقت بگذارید یا از جنبه های طنز استفاده کنید. مهم این است که این علاقه را در مخاطب ایجاد کند که مطلب را در سایت های دیگر و حتی جوامع مجازی منتشر کند. این‌کار باعث می‌شود نام برند شما بر سر زبان ها بیوفتد و حس اعتماد و اقتدار برای شما به ارمغان بیاورد.

اخبار ارزشمند منتشر کنید

اگر بتوانید با نوشتن اخبار به روز، توجه وبلاگ‌نویس‌ها، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را جلب کنید، این کار خودش برای سایت ترافیک ایجاد می‌کند. برای این کار می‌توانید محصولی را رایگان ارائه دهید، یا یک محصول جدید معرفی کنید و یا درباره یک موضوع چالش برانگیز صحبت کنید.

آیا پول مشکل را حل می‌کند؟

خرید لینک

گوگل و بینگ، به عنوان معروف‌ترین موتورهای جستجو همیشه به دنیال این هستند که لینک‌های خریداری شده را پیدا کنند و از نمایش آن‌ها در نتایج جستجوی ارگانیک خود جلوگیری کنند. با اینکه پیدا کردن و ححذف کردن این لینک‌ها کار بسیار سختی است اما موتورهای جستجو منابع مالی و زمان بسیاری برای این کار می‌گذارند. سایت هایی که با خرید لینک می‌خواهند ترافیک به دست بیاورند، خودشان را در معرض ریسک جریمه‌های سنگین از طرف موتورهای جستجو قرار می‌دهند. با این حال بعضی وقت‌ها خرید لینک نتیجه می‌دهد. به همین دلیل متخصصان سئو همیشه در تلاش هستند که موتورهای جستجو را ترغیب کنند جریمه خرید لینک را بیشتر کند.

برای دریافت لینک ورودی از سایت های دیگر، یک راه منطقی‌تر هم وجود دارد. می‌توانید با جستجو کلمات کلیدی مهم در بازار هدف خود، سایت های معتبری را که ر این کلمات کلیدی رتبه های برتز دارند پیدا کنید و با آن‌ها برای لینک دادن مذاکره کنید. شاید لازم باشد یک نامه محترمانه بنویسید و برای مدیر سایت ایمیل کنید یا حتی با آن‌ها تماس تلفنی داشته باشید. در هر حال هر تلاشی که بکنید ارزش را خواهد داشت.

این‌که کدام‌یک از اصول تولید مجموعه لینک را انتخاب می‌کنید و از آن استفاده می‌کنید به خودتان بستگی دارد. شاید بعضی اشتباهات در مورد سایت های کوچک قابل چشم‌پوشی باشد و در کوتاه مدت هم جواب بدهد. اما اگر مدیر سایت بزرگی هستید یا می‌خواهید مدیر سایت بزرگی باشید، باید از همه استراتژی‌های ممکن برای بهبود سئو استفاده کنید.

خسته که نشدید؟ کمی استراحت کنید و برای درس بعد خودتان را آماده کنید. در درس هشتم از سری آموزش مقدماتی سئو درباره ابزارها و سرویس‌های موتورهای جستجو می‌کنیم.

منبع :

متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

برترین های