این وب سایت با تمامی محتویات و دامین به فروش می رسد. لطفا جهت خریداری از طریق بخش ارتباط با ما در تماس باشید

جستجو ...


هدف ما این است که شما را در بالاترین سطح برنامه نویسی و توسعه وب سایت باشید.

ثبت نام کنید

اگر بخواهیم رتبه وب سایت خود را بالا ببریم باید با عملکرد موتورهای جستجو آشنا شویم. در اولین درس از سری مقالات آموزش مقدماتی سئو در لیداوب، درباره کار موتورهای جستجو صحبت می‌کنیم.


در این سری از مقالات آموزش سئو قصد داریم به نکاتی بپردازیم که برای هر کسی یادگیری آن ساده و قابل فهم باشد. در قسمت اول آموزش مقدماتی سئو به مبحث طرز کار موتورهای جستجو پرداخته‌ایم. آشنایی با طرز کار موتورهای جستجو این امکان را به ما می‌دهد که با آگاهی بیشتری برای اتخاذ استراتژی درست سئو اقدام کنیم.

وظایف | ایندکس | پاسخ مرتبط | راه‌های موفقیت | اطلاعات از گوگل | اطلاعات از بینگ | آزمایش

دو وظیفه مهم موتورهای جستجو چیست؟

طرز کار موتورهای جستجو ، شامل دو کار بسیار مهم است. آن‌ها به وسیله ربات‌های خزنده (Spider crawler) در صفحات سایت می‌گردند تا محتوای آن‌ را شناسایی کنند و زمانی که اهداف مهم سایت را از روی لینک‌های صفحات و محتوای آن شناسایی کردند، آن را در لیست نتیجه جستجوی خود نگهداری و یادآوری - به اصطلاح ایندکس - می‌کنند. دومین کار مهم موتورهای جستجو این است که برای کاربرانی که به جستجو مشغول هستند، مرتبط‌ترین پاسخ را با توجه به رتبه سایت، در لیست نتایج به نمایش بگذارند. در این مقاله، درباره این دو وظیفه مهم موتورهای جستجو که در بالا بردن کیفیت سئو تاثیر بسیاری دارد، بیشتر صحبت می‌کنیم.

خزیدن و ایندکس کردن

خزیدن و ایندکس کردن

شبکه گسترده وب (www) را به عنوان یک مجموعه‌ از ایستگاه‌ها در سیستم متروی یک شهر بزرگ در نظر بگیرید. هر ایستگاه، مثل یک داکیومنت منحصر به فرد است که می‌تواند یک صفحه از وب سایت یا حتی گاهی، یک فایل PDF، JPG یا هر فایل دیگری باشد. موتورهای جستجو نیاز دارند که راهی را برای خزیدن (crawl) در کل شهر بیابند و ایستگاه‌های این مسیر را پیدا کنند. به همین دلیل از بهترین مسیر موجود، یعنی لینک‌ها استفاده می‌کنند.

ویژگی ساختاری لینک در وب، باعث می‌شود که همه صفحات به هم متصل شوند. لینک‌ها به موتورهای جستجو اجازه می‌دهند که ربات‌های خودکار که به آن‌ها خزنده‌ها (crawlers) یا عنکبوت‌ها (spiders) گفته می‌شود، به میلیاردها داکیومنت به هم پیوسته در شبکه وب دسترسی پیدا کنند. وقتی موتورها برای اولین بار این صفحات را پیدا می‌کنند، کدهای آن را رمز گشایی می‌کنند و تکه‌های انتخاب شده‌ای از آن‌ها را در پایگاه داده‌های عظیم ذخیره می‌کنند تا در جستجوی بعدی، دوباره فراخوانده شوند. برای رسیدن به این هدف بسیار مهم و بزرگ که دستیابی به اطلاعات میلیاردها صفحه در کسری از ثانیه است، دیتاسنترهای بسیار بزرگی در تمام دنیا توسط شرکت‌های توسعه‌دهنده موتورهای جستجو، مثل گوگل ساخته‌ شده است.

این محل‌های ذخیره‌سازی غول پیکر، هزاران کامپیوتر بزرگ هستند که مقادیر بسیار زیادی از اطلاعات را خیلی سریع پردازش می‌کنند. وقتی یک نفر، یک جستجو را در یکی از این موتورهای جستجو آغاز می‌کند، نتایج جستجو بلافاصله آماده می‌شوند. تاخیرهایی حتی در حد یک تا دو ثانیه هم می‌تواند باعث نارضایتی کاربران شود. بنابراین، موتورهای جستجو ، سخت کار می‌کنند که نتایج را هر چه سریع‌تر آماده کنند و به کاربر نشان دهند.

فراهم کردن پاسخ‌ها در موتورهای جستجو

موتورهای جستجو

طرز کار موتورهای جستجو  مانند یک دستگاه پاسخ دهی است. وقتی شخصی یک جستجوی آنلاین را آغاز می‌کند، موتورهای جستجو در میان میلیاردها سند جستجو می‌کنند و پس از آن، دو کار مهم انجام می دهند. اول، فقط نتایج مهم و مرتبط با درخواست جستجو کننده را ارائه دهند و دوم، نتیجه‌ها را بر اساس محبوبیت سایت‌ها در لیست نتایج جستجو رتبه‌بندی کنند. این دو کار مهم یعنی نشان دادن نتایج مرتبط و محبوب، همان نکاتی است که سئو و آموزش سئو را اثرگذار می‌کند.

تشخیص مرتبط و محبوب بودن نتایج

پیدا کردن نتایج مرتبط برای موتورهای جستجو، چیزی فراتر از پیدا کردن عین کلمات جستجو شده در آن صفحه است. در روزهای اولیه وب، موتورهای جستجو به جز همین کار ساده، قدم بهتری بر نمی‌داشتند؛ به همین خاطر، نتایج جستجو چندان ارزشمند نبود. با گذر زمان، مهندسان هوشمند، راه‌های بهتری را برای تطبیق بیشتر نتایج جستجو با درخواست جستجوکننده طراحی کردند. امروزه، صدها فاکتور روی مرتبط بودن نتایج اثر می‌گذارد که ما در این سری از مقالات آموزشی درباره مهم‌ترین این عوامل، صحبت خواهیم کرد. 

طرز کار موتورهای جستجو به این صورت است که یک فرضیه عادی را مبنای کارشان قرار داده‌اند، تا به ‌حال هم تقریبا موفق بوده است. طبق این فرضیه، هر چه سایت محبوب‌تر شود، یعنی محتوای آن وب سایت، صفحه یا هر فایل دیگری که در آن است، شامل اطلاعات ارزشمندی است و باید به آن اهمیت داد. پس موتورهای جستجو، معروفیت را معادل ارزشمند بودن محتوا در نظر می‌گیرد و در لیست نتایج جستجو آن را نشان می‌دهد.

محبوبیت و مرتبط بودن را نمی‌توان به صورت دستی از هم جدا کرد. به جای آن، موتورهای جستجو از معادلات ریاضی ـ الگوریتم‌ها ـ استفاده می‌کنند که موضوعات مهم و غیر مهم را مثل گندم از کاه جدا کنند؛ که این کار همان مرتبط بودن است. سپس گندم‌ها را بر اساس کیفیت رتبه‌بندی کنند؛ که همان محبوبیت است.

این الگوریتم‌ها گاهی شامل صدها متغیر است. در زمینه بازاریابی جستجو (search marketing) به این متغیرها، «عوامل رتبه‌بندی» گفته می‌شود.

راه‌های موفقیت موتورهای جستجو

گوگل و بینگ

ممکن است فکر کنید الگوریتم‌های موتورهای جستجو آنقدر پیچیده هستند که نمی‌توان روی آن‌ها را اثری گذاشت. اما موتورهای جستجو، ردپاهای کوچکی از خودشان بر جای می‌گذارند که نشان دهند برای به دست آوردن نتیجه بهتر و ترافیک بالاتر چه کارهایی باید انجام دهیم. در ادامه درباره آنچه موتورهای جستجو برای موفقیت ما فراهم کرده‌اند بیشتر صحبت می‌کنیم.

اطلاعات سئو از راهنمای گوگل برای مدیران سایت

گوگل، به عنوان معروف‌ترین و قدرتمندترین موتور جستجو، در راهنمای مدیران سایت که به گوگل وبمستر معروف است، توضیح می‌دهد که برای به دست آوردن رتبه‌های بهتر در موتورهای جستجو چه باید بکنیم:

  • صفحات وب‌سایت‌تان را برای کاربران بسازید نه برای موتورهای جستجو. کاربران‌تان را فریب ندهید یا مطالب مختلفی را نشان ندهید که موتورهای جستجو بخواهند همه را به نمایش بگذارند. بهترین کار این است که آن‌چه به کاربر نشان می‌دهید با آن‌چه ربات‌های خزنده موتور جستجو از صفحات شما دریافت می‌کنند متفاوت باشد. به این تکنیک که در سئو بسیار کاربردی است cloaking گفته می‌شود.
  • برای سایت خود لینک‌های سلسله مراتبی و لینک‌های متنی بگذارید. تمام صفحات باید حداقل یک لینک متنی استاتیک داشته باشند.
  • وب‌سایتی مفید با اطلاعاتی ارزشمند درست کنید و در صفحات آن مطالبی بنویسید که به وضوح و به درستی محتوای اصلی شما را توصیف کنند. مطمئن شوید که در کدهایتان، تگ‌های <title> و ویژگی‌های ALT دقیق و توصیفی استفاده شده باشند.
  • برای ایجاد URLهای وب‌سایت‌، از کلمات کلیدی استفاده کنید که کاربر پسند و توصیفی باشد. برای آدرس دادن به مطالب تکراری، از یک نسخه از یک URL استفاده کنید که در آن، برای رسیدن به یک داکیومنت از ریدایرکت 301 تغییر مسیر یا ویژگی rel = "canonical"  استفاده شده باشد.

اطلاعات سئو از راهنمای بینگ برای مدیران سایت

مهندسان Bing در شرکت مایکروسافت، برای به دست آوردن رتبه‌های بهتر در این موتور جستجو، راه‌های زیر را توصیه می‌کنند:

  • در ساختار URL از کلمات کلیدی واضح و مهم استفاده کنید
  • مراقب باشید که محتوای شما در کنار مدیای سایت مثل جاوا اسکریپت، ای‌جکس و فلش‌پلیر، اهمیت خودش را از دست ندهد و مطمئن شوید که این مدیاها، لینک‌ها را از ربات‌های خزنده مخفی نکرده باشند
  • محتوایی بسازید که در آن، کلمات کلیدی به خوبی استفاده شده باشند و همان کلماتی باشند که کاربران در موتورهای جستجو وارد می‌کنند. به طور منظم، مطالب جدید بنویسید و در صفحات وب سایت قرار دهید.
  • متنی که می‌خواهید موتورهای جستجو آن را ایندکس و یادآوری کنند، درون عکس‌ها قرار ندهید. مثلا وقتی می‌خواهید اسم شرکت شما در موتور جستجو ایندکس شود، آن را جداگانه بنویسید و تنها در توصیف عکس لوگوی شرکت قرار ندهید.

رفیق بازاریاب جستجو، نگران نباش!

بازاریاب جستجو

علاوه بر تمام اطلاعاتی که همیشه در درسترس همه قرار دارد، بیش از ۱۵ سال که جستجوی اینترنتی وجود دارد و بازاریاب‌های جستجو روش‌های خوبی را برای استخراج اطلاعات در مورد نحوه رتبه بندی موتورهای جستجو ارائه کرده‌اند. کارشناسان سئو و بازاریاب‌ها، از این اطلاعات برای بهتر شدن جایگاه سایت‌های خودشان و مشتری‌هایشان در نتایج جستجو استفاده می‌کنند.

خوشبختانه، موتورهای جستجو، بسیاری از تلاش‌های متخصصان سئو را پشتیبانی می‌کنند، اما شفافیت عمومی در این باره بسیار کم است. کنفرانس‌هایی که درباره بازاریابی جستجو برگزار می‌شود، مهندسان و نمایندگان همه موتورهای جستجوی معروف را به خودش جذب می‌کند. Search Marketing Expo ، Pubcon  Search Engine Strategies، Distilled و کنفرانس شرکت Moz که به MozCon معروف است، از جمله گردهمایی‌های سالانه متخصصین سئو در دنیا است. نمایندگان موتورهای جستجو، گاهی برای کمک به مدیران وب‌سایت‌ها، به صورت آنلاین یا در وبلاگ‌ها، انجمن‌ها یا گروه‌ها شرکت می‌کنند و درباره اصولی بازاریابی جستجو صحبت می‌کنند. 

 

برای یک آزمایش آماده هستید؟
شاید هیچ ابزاری بهتر از موتورهای جستجو برای مدیران سایت‌ها وجود نداشته باشد تا در مورد نحوه عملکرد موتورهای جستجو تحقیق کنند، فرضیه‌های متفاوت را آزمایش کنند یا تجربه‌های مختلفی به دست بیاورند. از طریق همین آزمایش‌های تکراری که گاهی هم خسته‌کننده هستند، بسیاری از اطلاعات در مورد عملکرد موتورهای جستجو جمع آوری شده است. آزمایش زیر، یک مثال از تست‌هایی است که برای فهمیدن اصول کار موتورهای جستجو می توانیم انجام دهیم:
1. یک وب‌سایت جدید با یک نام بی‌معنی درست کنید. مثلا: hgdwjdkj.com
2. در این وب‌سایت، چند صفحه جدید ایجاد کنید که target آن‌ها هم عبارت‌های بی‌معنی یا خنده‌دار باشد. مثلا: فنقل‌پنقلی
3. برای اینکه نتیجه آزمایش، واضح باشد، تا جای ممکن ساختار همه صفحات را مثل هم قرار دهید و در هر بار آزمایش فقط یکی از متغیرهای مهم سئو را تغییر دهید. مثلا در هر آزمایش یکی از عوامل مثل متن، قالب صفحه، استتفاده از کلمات کلیدی و ساختار لینک را تغییر دهید.
4. به لینک‌های این دامنه از یک دامنه دیگر، که قبلا فرایند خزیدن و ایندکس شدن در آن به خوبی انجام شده است لینک بدهید.
5. رتبه این صفحات را در موتورهای جستجو یادداشت کنید.
6. حالا در ساختار صفحه، تغییراتی ایجاد کنید تا مشخص شود چه عواملی در بلا رفتن یا پایین آمدن رتبه سایت در نتایج جستجو تاثیر دارد.
7. هر نتیجه‌ای که به دست آوردید و به نظرتان در تغییر رتبه‌بندی موثر بود، آن را با دامنه‌های دیگر و عبارت‌های دیگر هم تست کنید. اگر چند آزمایش، همیشه یک نتیجه یکسان را در پی داشتند، احتمالا موفق شده‌اید که یکی از الگوهای موتورهای جستجو را کشف کنید.

درباره آزمایش بالا

در این آزمایش، ما با این فرضیه شروع کردیم که لینک زودتر (بالا به بالا) در صفحه، از لینک پایین صفحه مهم‌تر است. ما این آزمایش را با یک دامنه بی معنی انجام دادیم که یک صفحه اصلی و لینک‌هایی به سه صفحه دیگر در آن قرار داشت که همه آن صفحات هم یک کلمه بی‌معنی داشتند که یک بار در آن‌ها نمایش داده شده بود. بعد از اینکه موتورهای جستجو کار خزیدن در صفحه را انجام دادند، متوجه شدیم که صفحه‌ای که اولین لینک صفحه اصلی به آن لینک شده بود، در رتبه اول قرار گرفت.

این فرایند مفید است اما به تنهایی برای آموختن بازاریابی جستجو کافی نیست!

علاوه بر این نوع آزمایش کردن لینک‌ها، بازاریابان جستجو می‌تواند به اطلاعات ویژه‌ای که موتورهای جستجو درباره تفاوت عملکردشان در اداره ثبت اختراعات آمریکا ثبت کرده‌اند هم، سری بزنند. شاید معروف‌ترین این موتورها، گوگل باشد که در اواخر دهه ۱۹۹۰ از خوابگاه‌های دانشجویی داشنگاه استفورد، متولد شد. مقالات بسیاری موجود است که نشان می‌دهد در ابتدا الگوریتم‌های گوگل چگونه کار می‌کرده‌اند و مهندسان گوگل چه مطالعاتی را برای تغییر ساختار الگوریتم‌ها انجام داده‌اند.

اما نگران نباشید، برای اینکه بتوانید سئو را تمرین کنید و بیاموزید به خواندن این مقالات نیازی ندارید! کافی است اصول مقدماتی سئو را یاد بگیرید و در این مسیر، لیداوب یکی از بهترین همراه‌های شما خواهد بود. پس این سری از مقالات آموزش سئو مقدماتی در لیداوب را با دقت دنبال کنید.

 

منبع: MOZ

متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستنددیدگاه ها (2)

در حال بارگزاری ...

برترین های